0 تا 100 تحصیل روانشناسی در ترکیه

0 تا 100 تحصیل روانشناسی در ترکیه
00.09.23

امروزه بیشتر از گذشته هر جامعه‌ای به حضور روانشناسان نیازمند است. ارتقا شاخص‌های سلامت روان در جهانی که مملو از بحران‌های اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و بیولوژیکی‌ست، بسیاری از کشورها را مجاب به فراهم کردن زیرساخت‌های اساسی برای تحصیل روانشناسان کرده است. تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه هم از این قاعده مستثنا نیست. ام تی سی هوم در این مقاله دانشگاه‌های روانشناسی، شهریه‌ها و بازار کار روانشناسی در ترکیه را بررسی خواهد کرد. با ما همراه باشید.

معرفی رشته روان‌شناسی

کسانی که قصد تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه دارند، احتمالا شناخت دقیقی از این رشته دارند. روانشناسی علمی است به مطالعه‌ی رفتار و فرآیندهای ذهنی انسان می‌پردازد. به صورت متمرکز کار روانشناسی مطالعه‌ی دقیق رفتار انسان و نحوه‌ی ارتباط‌شان با محیط است.
روانشناسی مباحثی چون ادارک، احساس، انگیزش، شخصیت‌شناسی، هوش، آسیب‌شناسی روانی و مباحثی از این دست را در برمی‌گیرد.
کسانی که علاقمند به تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه هستند علاوه بر شناخت از این رشته، باید توانایی بالایی برای حل مساله، تصمیم‌گیری، علاقه به شناخت انسان و تمایلاتش داشته باشند. روحیه همکاری و یاری‌رسانی از مهم‌ترین فاکتورها برای تحصیل در رشته روانشناسی هستند.
رشته روانشناسی دارد زیرشاخه‌های زیادی است. از جمله می‌توان به روانشناسی کودک، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی و روانسنجی اشاره کرد.
در بخش‌های بعدی روند تحصیل در ترکیه در رشته روانشناسی را کامل بررسی خواهیم کرد.

بهترین دانشگاه‌های روانشناسی در ترکیه

برای تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه در اغلب دانشگاه‌ها می‌توان اقدام کرد. اما پیش از انتخاب دانشگاه بهتر است بهترین موسسات آموزشی که رشته روانشناسی در ترکیه را بشناسیم.

دانشگاه کوچ برای تحصیل روانشناسی در ترکیه

کوچ جزء معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه شناخته می‌شود. دانشکده‌های زیادی دارد و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به آموزش دانشجویان می‌پزدازد. از نظر استاتید و اعضای هیات علمی می‌توان گفت بالاترین شاخص‌های علمی را دارد.
برای تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه، کوچ یکی از بهترین گزینه‌هاست. دلیل اهمیت این دانشگاه کیفیت بالای تدریس، نگاه عملی به آموزش، بهره‌گیری از امکانات به روز آموزشی و پژوهشی می‌باشد.
گرایش‌های تحصیلی رشته روانشناسی در دانشگاه کوچ عبارتند از:

  • روانشناسی عمومی
  • رواشناسی بالینی
  • روانشناسی رشد
  • روانشناسی اجتماعی

تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه و در دانشگاه کوچ در هر سه مقطع تحصیلی امکان‌پذیر است. دوره‌های آموزشی نیز به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی ارائه می‌شوند.

بیشتر بخوانیدراهنمای جامع تحصیل در ترکیه

تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه کوچ
دانشگاه کوچ در بسیاری از رشته‌ها قطب تحصیلی در ترکیه محسوب می‌شود.

تحصیل روانشناسی در دانشگاه حاجت تپه

حاجت‌تپه از دیگر دانشگاه‌های معتبر ترکیه است که نزد دانشجویان خارجی از محبوبیت بالایی برخوردار است. همچنین باید یادآور شویم دانشگاه حاجت‌تپه یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در ترکیه محسوب می‌شود.
برای تحصیل روانشناسی در ترکیه، دریافت پذیرش از دانشگاه حاجت‌تپه گزینه‌ی مناسبی است. دوره‌های آموزشی این دانشگاه هر سه مقطع تحصیلات کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را دربرمی‌گیرد.
ثبت‌نام در دانشگاه حاجت‌تپه مستلزم ارائه‌ی مدرک زبان تومر است. زیرا تدریس در این دانشگاه به زبان ترکی استانبولی صورت می‌گیرد.
رویکرد آموزشی دانشگاه‌ حاجت‌تپه، تربیت روانشناسان خبره برای ورود به بازار کار است. در این راستا از بهترین منابع آموزشی و پژوهشی بهره میگیرد. همچنین دانشجویان فرصت کارآموزی و فعالیت‌های عملی را هم خواهند یافت، تا به این طریق مهارت‌های مواجه با مراجع و کیس‌های بالینی را کسب کنند.
هزینه‌ی تحصیل روانشناسی در دانشگاه حاجت‌تپه برابر با 2 هزار لیر است.

دانشگاه ازمیر مناسب برای انتخاب رشته روانشناسی در ترکیه

دانشگاه ازمیر هم از نظر سطح آموزشی و هم از نظر امکانات زمینه‌ی خوبی برای تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه فراهم آورده است. ارائه برنامه‌های منظم آموزشی، امکان شرکت در پروژه‌های پژوهشی به علاوه‌ی وسعت موضوعات مورد آموزش از مشخصات تدریس روانشناسی در دانشگاه ازمیر است.
علاوه بر دوره‌های آموزشی که در چارت درسی روانشناسی گنجانده شده، دانشجویان می‌توانند بر مباحث علمی وابسته نیز تمرکز داشته باشند. دوره‌های تخصصی‌ای نظیر توانایی‌های شناختی، روان‌سنجی، آسیب‌شناسی روانی و درمان، روانشناسی صنعتی و سازمانی دراین دانشگاه به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.
علاوه بر آموزش‌ها تئوری فرصت تجربه‌ی عملی هم در اختیار دانشجویان روانشناسی دانشگاه ازمیر قرار داده می‌شود.
نکته‌ی مهم برای دریافت پذیرش دانشگاه ازمیر، ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر به این دانشگاه است. چرا که دوره‌های آموزشی در مقاطع مختلف به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.
هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه ازمیر برابر با 7.500 لیر می‎باشد.

بیشتر بخوانیدبا بهترین دانشگاه های ترکیه آشنا شوید؟

رشته روانشناسی در دانشگاه بیگلی ترکیه

تحصیل رواشناسی در دانشگاه بیگلی ترکیه تنها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان‌پذیر است. در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل تا مقطع دکترا در رشته روانشناسی در ترکیه را داشته باشید، باید برای دانشگاه دیگری اقدام نمایید.
زبان آموزشی دانشگاه انگلیسی است. دوره‌های ارشد شامل رشته‌های روانشناسی بالینی و روانشناسی صنعتی و سازمانی می‌شود.
هزینه تحصیل در دانشگاه بیگلی برابر با 8 هزار دلار است.

بیشتر بخوانیدبهترین دانشگاه ‌های دولتی ترکیه در استانبول

دانشگاه اوکان ترکیه

اگر برای تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه به دنبال دانشگاهی با استانداردهای آموزشی جهانی هستید؛ اوکان انتخاب مناسبی است.گرایش‌های و مقاطع تحصیلی این دانشگاه در رشته روانشناسی تنوع بالایی دارد.
آموزش در این دانشگاه هم به زبان ترکی و هم انگلیسی صورت می‌گیرد. هزینه‌ی تحصیل به زبان ترکی 3.500 دلار و هزینه تحصیل به زبان انگلیسی 3.750 دلار برآورد می‌شود.

بیشتر بخوانیدراهنمای جامع دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه

دانشگاه یاشار جهت تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه

علاوه بر موسسات آموزشی که بر شمردیم، دانشگاه یاشار هم برای تحصیل روانشناسی در ترکیه مناسب است. گروه روانشناسی این دانشگاه سعی در آموزشی پویا، بروز و تلفیقی دارد. دانشجویان برای حضور در پروژه‌های تحقیقاتی تشویق می‌شوند تا به این طریق پایه‌های نظری‌شان قدرتمند شود.
رشته‌های تحصیلی این دانشگاه عبارتند از:

  • روانشناسی عمومی
  • روانشناسی فیزیولوژیک
  • روان‌سنجی

هزینه تحصیل در دانشگاه یاشار به زبان انگلیسی برابر یا 7 هزار دلار است.

بیشتر بخوانیدراهنمای کامل زندگی تحصیلی و دانشجویی در ترکیه

تحصیل در رشته روانشناسی بالینی در ترکیه

در بین گرایش‌های مختلف روانشناسی در ترکیه، روانشناسی بالینی محبوبیت زیادی دارد. تمرکز اصلی آموزشی در این گرایش یر روی آسیب‌شناسی روانی و رویکردهای درمانی در افراد بزرگسال است. از جمله مواری که در این رشته تدریس می‌شوند می‌توان به شناخت اختلال‌های روانی و ذهنی، مشکلات عاطفی و رفتاری اشاره کرد.
علاوه بر دانشگاه‌هایی که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره کردیم، اغلب دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه، رشته روانشناسی بالینی را در برنامه‌های آموزشی خود گنجانده‌اند.

تحصیل در رشته روانشناسی کودک در ترکیه

پس از رشته روانشناسی بالینی در ترکیه، روانشناسی کودک محبوبیت زیادی دارد. این رشته‌ی تحصیلی به صورت متمرکز به شناخت و حل مشکلات رشدی، روانی و عطفی در کودکان زیر 18 سال می‌پردازد. بسیاری از دروس تخصصی رشته روانشناسی کودک با رشته روانشناسی یالینی یکسان است. با این وجود تمرکز بر روی سن منجر به تخصصی شدن مباحث می‌شود.
به نسبت روانشناسی بالینی، تعداد دانشگاه‌های کمتری این رشته را در برنامه‌ی آموزشی خود گنجانده‌اند.
شهریه تحصیل رواشناسی در ترکیه
شهریه‌ی تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه متغیر است. میزان شهریه به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله می‌توان به مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه اعم از خصوصی و دولتی و زبان آموزشی اشاره کرد.
به صورت کلی تحصیل به زبان انگلیسی هزینه‌ی بیشتری دارد. همچنین تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نیز مستلزم پرداخت شهریه‌ی بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی در ترکیه است.

  • تحصیل رشته روانشناسی در ترکیه (دانشگاه دولتی) از 1000 لیر تا 5000 لیر به صورت سالانه
  • تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه (دانشگاه خصوصی) از 35000 لیر تا 50000 لیر به صورت سالیانه

بازار کار روانشناسی در ترکیه

رشته روانشناسی در ترکیه در کنار سایر رشته‌های مرتبط با بهداشت و درمان قرار می‌گیرد. باید گفت به صورت کلی رشته روانشناسی از جایگاه اجتماعی بالایی در جهان برخوردار است. با توجه به بحران‌های روانی زندگی مدرن به ویژه از سال 2019 تاکنون ضرورت حضور و فعالیت روانشناسان بیش از گذشته احساس می‌شود.
بازار روانشناسی در ترکیه رونق زیادی دارد. تقاضای مردم برای دریافت وقت مشاوره بسیار بالاست. با شکسته شدن تابلوهای رشته روانشناسی تعداد مراجعان به روانشناسان افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. این باور غلط که تنها کسانی باید به روانشناس مراجعه کنند که از اختلال حاد روانی رنج می‌برند در سطح جهان در حال تغییر است. در نتیجه نیاز به حضور روانشناسان در ترکیه بیش از پیش احساس می‌شود.
فارغ‌التحصیلان روانشناسی در ترکیه می‌توانند به راحتی جذب فعالیت در موسسات خصوصی و دولتی شوند. همچنین آن‌ها می‌توانند بر اساس سحط تخصص خود در بخش‌های مختلف آموزشی و درمانی فعالیت کنند.

بیشتر بخوانیدشرایط کار دانشجویی در ترکیه حین تحصیل را بدانید

بازار کار روانشناسی در ترکیه
ترکیه به دلیل بحران‌هایی مانند جنگ در کشورهای همسایه و تعداد بالای پناهجویان بیش از دیگر کشورهای منطقه به خدمات روانشناسی نیازمند است.

درآمد روانشناسی ترکیه

با قطعیت نمی‌توان گفت درآمد یک روانشناس در ترکیه چقدر است. بر اساس آماری که مراکز کاریابی ترکیه اعلام کرده‌اند، میانگین درآمد روانشناسان باتجربه در استانبول در حدود 110 هزار لیر به صورت سالیانه است.
هرچقدر سطح تخصص و دانش روانشناسی بالاتر رود میزان درآمد سالیانه نیز افزایش می‌یابد. به طوری‌که یک روانشناس یا سابقه‌ی کاری بین 8 تا ده سال در حدود 150 تا 200 دلار می‌تواند درآمد داشته باشد.
میزان درآمد روانشناسانی که تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‎اند، بر اساس محل فعالیت بین 80 تا 100 لیر در سال برآورد می‌شود.

بیشتر بخوانیدروش‌های اشتغال و کاریابی در کشور ترکیه چیست؟

سخن پایانی

در این مقاله 0 تا 100 تحصیل در رشته روانشناسی در ترکیه را بررسی کردیم. از بهرتین دانشگاه‌ها گفتیم و از شهریه‌های تحصیلی. در آخر هم نگاهی به بازار کار روانشناسی در ترکیه انداختیم. به نظر شما روانشناسان با چه چالش‌های آموزشی یا شغلی روبرو هستند؟

درصورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در ترکیه، به سایت https://turkey-study.com/ مراجعه کنید.