چرا مهاجرت به ترکیه؟

ترکیه کشوری در همسایگی ایران است که در چند سال اخیر رشد به سزایی از نظر اقتصادی داشته است و کارشناسان اقتصاد، این کشور را در بین 10 اقتصاد رو به رشد دنیا گذاشتند. دولت ترکیه با گذاشتن قوانین جدید خرید ملک در ترکیه و شرایط جدید خرید ملک در ترکیه، خرید و اجاره ملک در ترکیه را از راه‌های کسب اقامت ترکیه قرار داده است. به همین دلیل، رویای خرید ملک در ترکیه دیگر یک رویای دست نیافتنی نیست. بسیاری از ایرانی‌ها برای خرید ملک در ترکیه و گرفتن اقامت این کشور اقدام می‌کنند و جمعیت ایرانیان در ترکیه رو به افزایش است. در اینجا قصد داریم نکات مهم در خرید ملک در ترکیه و چگونگی خرید ملک در ترکیه را بازگو کنیم و به برخی سوالات مانند کدام شهر ترکیه برای خرید خانه مناسب است؟ آیا با خرید ملک در ترکیه میتوان اقامت گرفت؟ چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیریم؟ حداقل سرمایه برای خرید ملک در ترکیه چقدر است؟ حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه برای اقامت چقدر است؟ پاسخ دهیم.

هزینه زندگی در ترکیه

مانند هر کشور دیگری مانند ایران، هزینه زندگی در ترکیه نیز بستگی به منطقه و شهری که در آن زندگی می‌کنید دارد. میانگین هزینه زندگی در یک شهر نسبتا گران چیزی بین 2500 تا 4000 لیر خواهد بود. هزینه اجاره ملک در ترکیه برای آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر چیزی حدود 1200 تا 1500 لیر است. هزینه‌ی یک وعده غذایی در رستوران هم چیزی میان 35 تا 60 لیر می‌شود. در ترکیه می‌توانید پوشاک را از برندهای معروف دنیا بخرید و نسبتا ارزان‌تر از ایران دربیاید. قیمت شلوار جین حدود 200 لیر است. البته تمام این هزینه‌های زندگی کاملا به نوع سبک زندگی شما بستگی دارد.

هزینه رفت و آمد به ترکیه

برای حمل و نقل در ترکیه هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت، چون حمل و نقل عمومی ترکیه راحتی را برای شهروندانش ایجاد کرده است، به صورتی که به شادگی می‌توانید با حمل و نقل عمومی به جای جای شهر دسترسی پیدا کنید. بلیط مترو و اتوبوس نزدیک به 3 لیر است اما می‌توانید بلیط ماهانه 200 لیری را بخرید. قیمت تاکسی‌ها از 4 لیر شروع می‌شود و برای هر کیلومتر باید 4 لیر دیگر بپردازید. اجاره خودرو نیز از راه‌ها بسیار خوب برای کاهش هزینه رفت و آمد به ترکیه است. اجاره یک خودرو تویوتا کرولا برای یک روز 97 لیر است. با وجود حمل و نقل عمومی، شاید نیازی به خرید خودرو در ترکیه نداشته باشید.

خرید ملک و اخذ اقامت

در بالا اشاره کردیم که اخذ اقامت از مهم‌ترین مزایای خرید ملک است. خرید ملک یا اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک مساوی است با اخذ اقامت ترکیه. شما می‌توانید با خرید ملک در ترکیه با کمترین و حداقل قیمت یک ملک بخرید و اقامت ترکیه را بگیرید. قسمت خوب ماجرا زمانی است که شما با اجاره ملک در ترکیه نیز می‌توانید اقامت ترکیه را کسب کنید و این از مزایای اجاره خانه در ترکیه است، چون کسانی که هنوز برای خرید ملک در ترکیه شک دارند و نمی‌دانند می‌توانند در این کشور زندگی کنند یا خیر می‌توانند اقامت خود را از این طریق بگیرند و سپس به این سوال پاسخ دهند. شما پس از خرید یا اجاره ملک اقامت موقت 1 ساله قابل تمدید خواهید گرفت که در آن اجازه کار نخواهید داشت.

خرید ملک و شهروندی ترکیه

شاید بگویید درست است با خرید ملک در ترکیه اقامت آن را به دست می‌آوریم اما خرید خانه در ترکیه و گرفتن پاسپورت و شهروندی هم امکان پذیر است؟ در جواب باید بگوییم بله! اگر ملکی را به ارزش 250 هزار دلار آمریکا خریداری کنید می‌توانید پاسپورت ترکیه را برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سالتان به صورت مادام العمر ظرف مدت 3 تا 5 ماه دریافت کنید. اگر ملکی را زیر قیمت 250 هزار دلار بخرید اقامت موقت 1 ساله با قابلیت تمدید خواهید گرفت که در صورت زندگی به مدت 5 سال در ترکیه و نگه داشتن ملک می‌توانید درخواست شهروندی و اخذ پاسپورت ترکیه دهید.

قوانین خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به ترکیه است که می‌توانید به سرعت ظرف 3 تا 5 ماه اقامت خود را دریافت کنید اما قوانین خرید و فروش ملک در ترکیه و خرید و فروش خانه در ترکیه شرایطی هم دارد که در زیر به آن‌ها اشاره کردیم:

 • خانه باید نقد خریداری شود.
 • 3 مالک قبلی ملک نباید خارجی باشند.
 • تا 3 سال حق فروش خانه را ندارید.
 • می‌توانید به جای یک ملک به ارزش 250 هزار دلار، چند ملک بخرید و آن‌ها را اجاره دهید.
 • در سال 2021 می‌توانید با خرید هر خانه در ترکیه اقامت بگیرید.
 • مهاجران خارجی تنها می‌توانند تا 30 هکتار زمین و ملک بخرند.
 • کسانی که زمین می‌خرند باید ظرف 2 سال بنای خود را بسازند.
 • در هر ناحیه تنها 10 درصد از زمین به خارجی‌ها تعلق می‌گیرد.
 • تمام ایرانیان باید از قوانین ترکیه تبصره 35 قانون املاک و اراضی 2644 پیروی کنند.

قیمت خرید ملک در ترکیه

قیمت خرید ملک در ترکیه بسیار بستگی به منطقه و شهر دارد. شما با حداقل قیمت مورد نظرتان می‌توانید در ترکیه ملک بخرید و اقامت موقت این کشور را به دست آورید. در قوانین خرید ملک در ترکیه 2020 و 2021 نوع ملک فرقی ندارد چون هر ملکی را بخرید اقامت ترکیه را دریافت خواهید کرد.

شرایط خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان آنقدر ساده است که برخی از افراد می‌گویند که خرید خانه در ترکیه با 100 میلیون تومان هم ممکن است. البته در شرایطی خاص این مسئله حقیقت دارد و با 100 میلیون تومان هم می‌توانید خانه بخرید. اول از همه باید نوع ملک خود را مشخص کنید. برای مثال می‌خواهید ویلا، آپارتمان، سوییت یا خانه بخرید. برای خرید سوئیت در ترکیه حدود 170 هزار دلار باید داشته باشید. در ادامه به قیمت خرید خانه در شهرهای مختلف و خرید ملک ارزان در ترکیه خواهیم پرداخت.

خرید ملک ارزان در ترکیه

در ترکیه هم خانه‌های گران وجود دارد و هم خانه‌های ارزان. در استانبول می‌توانید خانه‌های ارزان خوبی پیدا کنید که برای خریدشان باید چیزی حدود 500 الی 800 میلون بپردازید البته این قیمت برای خانه‌های حدودا 50 تا 55 متری است. خرید خانه در استانبول آن هم با این قیمت شاید بهتر از خرید ملک در ایران باشد. اگر شهرهای کوچک‌تر را برای خرید ملک انتخاب کنید، قیمت خانه کاهش پیدا می‌کند و خانه‌ها ارزان‌تر هستند.

قیمت خرید ملک در ترکیه به پول ایران

خانه و آپارتمان در ترکیه مانند ایران براساس متر مربع خرید و فروش نمی‌شود:

شهرمیانگین قیمت خانه براساس هر متر مربع
استانبول15 تا 22 میلیون تومان
آنکارا12 تا 16 میلیون تومان
ازمیر14 تا 18 میلیون تومان
بدروم12 تا 17 میلیون تومان
آنتالیا13 تا 18 میلیون تومان
دنیزلی8 تا 10 میلیون تومان

رشد قیمت خانه

چرا سرمایه‌گذاران اروپایی علاقه‌ی خاصی به سرمایه گذاریو خرید ملک در ترکیه در سال‌ها اخیر داشتند؟ دلیل آن رشد سرسام آور قیمت خانه در سال‌های اخیر با ورود گردشگران و رونق اقتصادی ترکیه است. در استانبول، ازمیر و انتالیا رشد قیمت خانه چشمگیر بوده است و سود خوبی را نصیب سرمایه گذاران ملک کرده است. در زیر نموداری از این رشد قیمت آمده است.

نموداری از رشد قیمت خانه در ترکیه

نمودار زیر رشد قیمت خانه در استانبول را نشان می‌دهد:

رشد قیمت خانه در ترکیه

خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی

خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی نیز امکان پذیر است. شهرک سازی در ترکیه بسیار رونق پیدا کرده است و شما می‌توانید با سرمایه گذاری با خرید ملک در ترکیه امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی را پیدا کنید. در سرمایه گذاری در پروژه‌های شهرک سازی شما می‌توانید 40 تا 50 درصد مبلغ را به صورت نقدی و بقیه مبلغ را به صورت اقساطی به صورت ماهیانه تا1 یا 2 سال به فروشنده بپردازید. پس از خرید خانه تنها قسط‌های خود را به فروشنده می‌پردازید و پس از تمام شدن اقساط خانه به نام شما زده خواهد شد.

خرید آپارتمان با نمونه و قیمت

بیشتر کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند آپارتمان را برای خرید ملک انتخاب می‌کنند. در زیر چند نمونه آپارتمان در شهرهای مختلف استانبول آمده است که می‌توانید قیمت آن‌ها را با هم بسنجید.

نکات مهم هنگام خرید ملک در ترکیه

در هنگام خرید ملک در ترکیه به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • در پروژه‌هایی خانه بخرید که قبلا در آن خارجی‌های دیگر خانه خریدند و اقامت گرفتند
 • قبل از خرید و پرداخت پول، کپی از سند را به اداره اسناد ببرید تا از صحتش اطمینان پیدا کنید
 • در هنگام خرید یک مترجم رسمی تمام مدارک را به انگلیسی ترجمه می‌کند. این مترجم مورد تایید اداره اسناد است
 • مدارک لازم جهت خرید ملک در ترکیه شامل پاسپورت، شماره مالیاتی (ورگی نومارسی) و
 • چهار قطعه عکس است.
 • هزینه مالیاتی خرید ملک برای خارجی‌ها رایگان است و نباید هزینه‌ای بپردازید
 • قوانین درباره خرید ملک در ترکیه با وام و به صورت کمی متفاوت است.

هزینه انتقال مالکیت

پرداخت هزینه سند ملک 4% است که خریدار باید بپردازد. در پروژه‌های خاص پس از توافق با فروشنده، این هزینه نصف می‌شود. (2% خریدار و 2% فروشنده)هزینه سرمایه در گردش در سال 2021 معادل 180 لیر است.

بهترین شهر ترکیه برای خرید خانه

اگر دوست دارید از همه لحاظ امکانات خوبی داشته باشید، بهترین شهر ترکیه برای شما استانبول است. اگر در کلان‌شهرهای ایران بزرگ شدید استانبول می‌تواند به خوبی نیازهای شما را برآورده کند، اما اگر دلتان آرامش بیشتری می‌خواهد شهرهایی مانند ازمیر، بدروم، آنتالیا و آنکارا را انتخاب کنید چون در این شهرها دیگر از شلوغی‌های شهر خبری نیست و هزینه زندگی نیز پایین‌تر است.

محله های ایرانی ترکیه

بیشتر ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت کردند، استانبول، ازمیر، آنتالیا و آلانیا را برای زندگی انتخاب کردند. اگر دوست دارید در کنار هموطنان ایرانی باشید استانبول مقصد خوبی برای زندگی است. منطقه فاتح، خان والده و بیلیک دوز می‌تواند محله‌های خوبی برای ایرانیان باشد.

بیشترین آمار خرید ملک در ترکیه متعلق به کدام کشورهاست؟

سازمان آمار ترکیه در گزارشاتی که منتشر کرده، 5 شهر را میزبان خارجی‌ها دانسته است. این بدین معنی است که شهرهای استانبول، آنتالیا، بورسا، یالووا و آنکارا محل تمرکز سرمایه گذاران برای خرید ملک در ترکیه بوده است. اتباع کشورهایی مانند ایران، عراق، روسیه و افغانستان بیشترین خانه را در ترکیه خریدند که ایرانیان در صدر آن قرار دارند.

پیدا کردن کار در ترکیه

از آن‌جا که اقامت شما در صورت خرید خانه، اقامت 1 ساله و توریستی است، امکان کار کردن در ترکیه را ندارید. پس تنها خرید ملک برای پیدا کردن کار در ترکیه کافی نیست، هر چند اگر کار مناسبی را پیدا کردید می‌توانید برای اجازه کار اقدام کنید.

دشواری ها و خطرات خرید ملک در ترکیه

برخی دشواری ها و خطرات خرید ملک در ترکیه وجود دارد که اگر از ان‌ها باخبر نباشیم شاید جبرانش سخت باشد. پس به دشواری‌ها و خطرات زیر قبل از خرید ملک در ترکیه دقت کنید:

 • سند حتما به نام شما زده شود. ملک باید سند رسمی (تاپو) باشد.
 • شرکت با آژانس ملکی که از آن خرید می‌کنید دارای مجوز رسمی دولت کشور ترکیه باشد.
 • اگر ملکی را پیش خرید می‌کنید حتما سند رسمی داشته باشد.
 • ملکی که می‌خرید به بانک، دولت یا اداره‌ای بدهکار نباشد.

اطلاعات کلی از ترکیه

ترکیه یا جمهوری ترکیه یک کشور اوراسیایی است که بخشی از آن در قاره آسیا و بخشی از آن در اروپا قرار دارد. وسعت این کشور ۷۸۳٬۳۵۶ کیلومتر مربع است که از این حیث رتبه 37 پهناورترین کشورهای دنیا را دارد. در این ۷۸۳٬۳۵۶ کیلومتر مربع در سال 2020 در حدود 84 میلیون نفر زندگی می‌کنند که مذهب بیشتر آن‌ها مسلمان سنی و حدود 15 تا 25 درصد مذهب علوی دارند. این کشور مردم مهربان و توریست‌پذیر دارد که آغوش خود را به تمامی مردم جهان باز می‌کنند. زبان مردم ترکیه، ترکی استانبولی است اما برخی از آن‌ها به زبان آذری، انگلیسی و حتی فارسی مسلط هستند. خط نوشتاری آن‌ها در گذشته به حروف عربی نوشته می‌شد اما در زمان آتاتورک به خط لاتین تغییر کرد و امروزه خط این کشور از حروف لاتین تشکیل شده است.
ترکیه را دریا احاطه کرده است و دریاهای مرمره، اژه، سیاه و مدیترانه آن را محصور کردندکه دو تنگه‌ی بسفر و داردانل شاه‌راه ارتباطی این کشور با دریاهای آزاد است. ترکیه 81 استان دارد و بزرگترین شهرهای ترکیه شامل استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، غازی عینتاب، آدانا، قونیه، قیصریه و آنتالیا می‌شوند. پول رسمی ترکیه لیر ترکیه است. بیشترین رونق اقتصادی ترکیه از راه گردشگری است که بیش از 40 میلیون نفر هر سال به استانبول و دیگر شهرها سفر می‌کنند، اما چرخ اقتصادی ترکیه از طریق تولید پوشاک، مواد اولیه، تجهیزات و حمل و نقل نیز می‌چرخد.

وکیل یا مشاور خرید ملک در ترکیه

برای خرید خانه می‌توانید وکیل یا مشاور یا مترجم رسمی دولت استفاده کنید. یک وکیل خوب و خبره می‌تواند در تمام مراحل خرید ملک و خانه در ترکیه بسیار به شما کمک کند. اول مطمئن شوید که این وکیل یا مشاور به خوبی با قوانین جدید خرید ملک در ترکیه آشنایی دارد و به قوانین ثبت قرارداد و انتقال سرمایه و امور اداری مسلط است. همچنین وکیل یا مشاور انتخابی حتما باید تمامی مدارک و جوازهای وکالت در ترکیه را داشته باشد تا بتوانند کارها را پیش ببرند. در انتخاب وکیل یا مشاور در ترکیه بسیار سخت‌گیر باشید و از آن‌ها بخواهید کاملا تمام پروسه‌های موجود را به صورت کامل برای شما شرح دهند.

مشاوران ما در ام تی سی هوم، با داشتن به‌روزترین اطلاعات در زمینه‌ی خرید ملک به شما در انتخاب بهترین پروژه متناسب با بودجه و نیازتان کمک خواهند کرد.