0 تا 100 تحصیل در رشته‌های مهندسی در ترکیه

0 تا 100 تحصیل در رشته‌های مهندسی در ترکیه
00.11.10

رشته مهندسی در ترکیه یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها پس از پزشکی و دندانپزشکی است. افراد که برای تحصیل در ترکیه این رشته را در نظر دارند، می‌دانند که علاوه بر تحصیل می‌تواند از امکانات بی‌شمار دیگری استفاده کنند. برای مثال شما می‌توانید در زمان تحصیل در این کشور از توافقات فارابی، مولانا و یا اراسموس استفاده کنید و تجربیات بی‌شماری را هم‌زمان با تحصیل به دست آورید. برای آشنایی بیشتر شما با این رشته پرمخاطب، در این مقاله‌‌ی ام تی سی هوم سعی داریم تا 0 تا 100 تحصیل در رشته‌های مهندسی در ترکیه را بررسی کنیم.

معرفی رشته مهندسی در ترکیه

رشته مهندسی در ترکیه، مانند تمامی کشورهای دیگر، زیرشاخه‌های متفاوتی دارد. ما می‌توانیم از رشته مهندسی برق تا مهندسی عمران را در این کشور موردنظر قرار دهیم. در زمان انتخاب رشته هیچ محدودیتی وجد ندارد و این مسئله تنها به علاقه و چشم‌اندازهای ما وابسته است.
بسته به اینکه برای کدام‌یک از مقاطع تحصیلی اقدام می‌نمایید، باید مدارک خاصی را آماده کنید. همچنین مهم است که بدانید دانشگاه موردنظر شما دولتی است و یا خصوصی. زیرا هزینه‌های تحصیل در ترکیه با استفاده از هرکدام این موقعیت‌ها، متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر قرار است برای لیسانس رشته مهندسی در ترکیه اقدام کنید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 1. تسلط به زبان ترکی برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسیار مهم است.
 2. اگر برای حضور در دانشگاه دولتی آماده می‌شوید، باید آزمون ورودی یوس و ست را بگذرانید.
 3. باید در مقاطع قبلی معدل بالایی به دست آورده باشید.

زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی در ترکیه نیز باید موارد مشابهی را در نظر بگیرید. همچنین خوب است که بدانیم تحصیل در ترکیه، بسته به نوع دانشگاه، رشته منتخب و مقطع تحصیلی، هزینه‌های متفاوتی دارد که در ادامه آن را بیشتر بررسی می‌کنیم.
در خاطر داشته باشید که ترکیه عضو سیستم بولونیا است و با در اختیار داشتن نمره 5 از 5 در این سیستم، می‌تواند شرایطی را فراهم کند که دانشجویان تحصیل‌کرده در این کشور، به‌راحتی مقاطع تحصیلی بعدی خود را در کشورهای اروپایی بگذرانند. پس در زمان اقدام برای تحصیل در رشته مهندسی در ترکیه، این موقعیت را یک پله پرتاب بدانید تا بعدازآن به‌راحتی وارد دانشگاه‌های اروپا شوید.

بیشتر بخوانیددریافت اقامت پس از تحصیل در ترکیه

رشته مهندسی ترکیه
شکاف جنسیتی تحصیل در رشته‌ی مهندسی در همه‌جای دنیا وجود دارد. با این وجود دانشجویان دختر زیادی علاقه به تحصیل در رشته مهندسی در ترکیه دارند.

بهترین دانشگاه‌های مهندسی در ترکیه

رشته مهندسی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه منتخب شما، شرایط مختلفی را هم ازلحاظ مالی و هم از لحاظ آموزشی به همراه خواهد داشت. این مسئله به آن معناست که همه دانشگاه‌ها در یک سطح آموزشی نیستند و این مسئله در تمام دنیا موردتوجه دانشجویان است.
زمانی که برای تحصیل در رشته مهندسی در ترکیه اقدام می‌کنید، مسئله رضایتمندی و میزان خروجی موفق آن دانشگاه را رد نظر داشته باشید. با استفاده از این دو مؤلفه مهم می‌توانید بهترین تصمیم را برای انتخاب بهترین دانشگاه‌های ترکیه در رشته مهندسی اتخاذ کنید.
ما برای سهولت کار شما یک لیست کوتاه از بهترین دانشگاه‌های این رشته را در نظر داشته‌ایم که با توجه به دو مؤلفه ذکرشده، انتخاب‌شده‌اند. این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • Istanbul Okan University: دانشگاه خصوصی در شهر استانبول که با رشته مهندسی کامپیوتر شناخته می‌شود.
 • Yasar University: واقع در شهر ازمیر است. این دانشگاه چارت‌های درسی خود را طوری تنظیم کرده است که دانشجویان رشته سیستم‌های اطلاعاتی بتوانند هم‌زمان درس‌های مهندسی کامپیوتر را در کنار علوم انسانی و مباحث مدیریتی آموزش ببینند.
 • BAU یا همان باهچه شهیر: در شهر استانبول قرار دارد و رشته‌های مختلف مهندسی را تدریس می‌کند. ازجمله مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکاترونیک و مهندسی هوش مصنوعی.
 • Hacettepe University: یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌ها برای تدریس رشته مهندسی است که بسیار بر امر پژوهش و تحقیق تاکید دارد. این دانشگاه رشته‌های مهندسی ژئوماتیک و کامپیوتر را در مقطع لیسانس در نظر دارد.

بیشتر بخوانیدبهترین دانشگاه ‌های دولتی ترکیه در استانبول

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه

رشته مهندسی در ترکیه حتما مستلزم صرف هزینه‌های مشخصی است. البته زمانی که در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل باشیم، می‌توانیم در این هزینه‌های صرفه‌جویی کنیم. اگر این‌گونه تصور کنیم که شما برای تحصیل در رسته مهندسی برق در ترکیه اقدام نموده و دانشگاه بیلکنت را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید، شهریه سالانه شما (بدون 8% ارزش‌افزوده) چیزی حدود 13400 دلار خواهد بود. درصورتی‌که میزان ارزش‌افزوده موردنظر را نیز به آن اضافه کنیم این شهریه حدود 14472 دلار در نظر گرفته می‌شود.
همچنین هزینه تحصیل رشته مهندسی در ترکیه در برخی دانشگاه‌های مهم این کشور، به شرح زیر است.

 • ATILIM UNIVERSITY (آنکارا) با هزینه سالانه حدود ۹۱۶۵ دلار
 • ISTANBUL MEDIPOL UNIVERSITY (استانبول) با هزینه سالانه حدود 6250 دلار
 • IZMIR UNIVERSITY OF ECONOMICS (ازمیر) با هزینه سالانه حدود 8000 دلار
 • AHEP UNIVERSITY (آنتالیا) با هزینه سالانه حدود 5500 دلار

زمان محاسبه هزینه تحصیل در رشته مهندسی در ترکیه، حتما نوسانات ارزی را در نظر داشته باشید. با گران شدن قیمت دلار در کشورهای ایران و ترکیه، حتما بودجه‌بندی شما برای این امر نیز تغییر خواهد شد.

بیشتر بخوانیدشرایط کار دانشجویی در ترکیه حین تحصیل را بدانید

نحوه ورود به دانشگاه‌های مهندسی در ترکیه

رشته مهندسی در ترکیه را با طی کردن یک مسیر مشخص می‌توان در نظر داشت. این مسیر در همان ابتدا با آزمون‌های یوس (Yos) و ست (Sat) شروع می‌شود. این در آزمون برای ورود به دانشگاه های مهندسی در ترکیه مهم هستند. پس لازم است که نمره بالایی را در آن‌ها به دست آورید.
آزمون یوس در ترکیه به‌صورت سالانه برگزار می‌شود و معمول است که مباحث ریاضی، هوش و هندسه را در سطح دبیرستان پوشش دهد. البته نوع سؤالات طراحی‌شده برای این آزمون در هر دانشگاه متفاوت است. اما قبولی در آن شما را به سمت تحصیل در دانشگاه دولتی ترکیه سوق می‌دهد.
آزمون ست نیز با توجه به اعلام مؤسسه و دانشگاه مذکور، در 4 نوبت برگزار می‌شود. شرکت رد این آزمون هیچ ممنوعیت و محدودیتی ندارد. ما می‌توانیم تا 6 مرتبه هم در این آزمون شرکت کنیم. توجه داشته باشید که سطح هر دوی این آزمون‌ها بین‌المللی است و با زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. پس در زمان آماده شدن برای این آزمون، خوب است که سطح زبان انگلیسی خود را بالا ببرید. اگر سطح زبان متوسطی دارید در همان آزمون یوس شرکت کنید.

بیشتر بخوانیدمقایسه کنکور ترکیه و ایران از دریچه‌ی تفاوت‌ها و شباهت‌ها

بورسیه رشته مهندسی در ترکیه

رشته مهندسی در ترکیه را می‌توان با بورسیه نیز به دست آورد. البته این مسئله توسط همه دانشگاه‌ها پوشش داده نمی‌شود پس مهم است که زمان جستجو برای تحصیل در رشته مهندسی در ترکیه، بدانید که کدام‌یک از دانشگاه‌ها برنامه بورسیه را در نظر داشته‌اند.
معدل لازم برای اخذ بورسیه در رشته مهندسی در ترکیه، 14 است. درصورتی‌که برای رشته پزشکی باید معدل شما 18 به بالا باشد. همچنین در یاد داشته باشید که تنها اخذ بورسیه مهم نیست و فعالیت شما در زمان تحصیل در ترکیه (نوشتن مقاله و به دست آوردن نمرات با سطح بالا) بسیار مهم است. اگر شرایط لازم این مسئله را رعایت نکنید، امکان دارد که دانشگاه موقعیت ارائه‌شده را از شما پس بگیرید.

بیشتر بخوانیدراهنمای جامع دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه

بازار کار مهندسی در ترکیه

رشته مهندسی در ترکیه بازار کار مناسبی دارد. برای نمونه اگر شما برای تحصیل در رشته مهندسی برق اقدام کرده‌اید، می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل خود وارد بازار کارشده و حتی برای اقامت دائم در ترکیه نیز اقدام کنید. کمترین دستمزد یک مهندس برق در ترکیه در سال 2021 چیزی حدود 43500 لیر در نظر گرفته‌شده بود.
البته عوامل مختلفی در افزایش این میزان دستمزد مؤثر هستند. حتما سابقه کار شما در کنار، محل خدمت، تحصیلات و مواردی ازاین‌دست، موردتوجه کارفرمایان قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانیدروش‌های اشتغال و کاریابی در کشور ترکیه چیست؟

مهندسی در ترکیه
این‌روزها ترکیه به‌خوبی نشان‌داده علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بخش‌های فنی مانند خوردو‌سازی است.

درآمد رشته مهندسی در ترکیه

رشته مهندسی در ترکیه را می‌توان بدون هیچ محدودیتی در نظر داشت. به این معنا که این کشور ارائه‌کننده رشته‌های مختلف تحصیلی است و بسیار از موارد لحاظ شده در رشته مهندسی را در نظر دارد. درنتیجه می‌توان با تکیه بر هرکدام از آن‌ها به تحصیل مشغول شده و به‌تدریج سطح درآمد خود را بالا ببرید.
در خاطر داشته باشید که این کشور رو به رشد، درآمد رشته‌های مهندسی را چهار برابر میزان تعریف‌شده در قانون کار در نظر دارد. پس اصل مهم این است که بتوانید تمام شرایط لازم را برای تحصیل در این کشور در نظر داشته و آینده دلخواه خود را بسازیم.
برای درک بهتر میزان درآمد رشته مهندسی در ترکیه، می‌توانید نگاهی به لیست زیر داشته باشید. ما از میان تمام رشته‌های مرتبط به مهندسی، محبوب‌ترین آن‌ها را ازنظر درآمد برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم. این موارد عبارت‌اند از:

 1. مهندسی صنایع
 2. مهندسی برق و الکترونیک
 3. مهندسی عمران
 4. مهندسی مکانیک
 5. مهندسی پزشکی
 6. مهندسی الکترونیک
 7. مهندسی هسته‌ای
 8. مهندسی مکاترونیک
 9. مهندسی نانو
 10. مهندسی نرم‌افزار
 11.  مهندسی سیستم‌های انرژی
 12. مهندسی مدیریت

بیشتر بخوانیدبا پردرآمدترین مشاغل‌ در ترکیه آشنا شوید

نتیجه سخن

رشته مهندسی در ترکیه یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها میان دانشجویان خارجی است. همان‌طور که ذکر آن رفت، این رشته را می‌توان هم در دانشگاه‌های دولتی خواند و هم در دانشگاه‌های خصوصی. تنها تفاوت مهم نیز پرداخت میزان شهریه هر دانشگاه است. همچنین بازار کار این رشته در ترکیه بسیار مناسب است تا جایی که میزان درآمد یک مهندس حرفه‌ای در این ترکیه از میزان حقوقی تعریف‌شده در قانون، بیشتر خواهد بود. چنانچه قصد دارید برای تحصیل در رشته مهندسی در ترکیه اقدام کنید، به شما توضیه می‌کنیم به سایت turkey study مراجعه نمایید.