آشنایی با نکات مهم در روند خرید خانه در ترکیه

آشنایی با نکات مهم در روند خرید خانه در ترکیه

اگر به دنبال خرید خانه در ترکیه هستید، باید به عنوان یک فرد خارجی به نکات زیادی توجه کنید. مسائل حقوقی و قوانین ترکیه، پیدا کردن بهترین گزینه، آماده سازی برای فرایند خرید وانتخاب یک مشاور املاک خوب مهم‌ترین نکاتی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. در این مقاله سعی می‌کنیم تا به صورت کلی به نکات مهم در روند خرید ملک در ترکیه اشاره کنیم. پس در ادامه این مطلب همراه ام تی سی هوم باشید.

مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید خانه در ترکیه باید رعایت کنید

بدون شک خرید خانه در ترکیه یک سرمایه گذاری فوق العاده است و مزایای فراوانی برای ایرانیان دارد. ترکیه به عنوان یک کشور نیمه اروپایی که در مسیر پیشرفت قرار دارد، فرصت‌های مناسبی برای زندگی و سرمایه گذاری در اختیار ایرانی‌ها قرار می‌دهد. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر تعداد زیادی از ایرانی‌ها اقدام به خرید ملک در کشور ترکیه کرده‌اند.

شما هم می‌توانید با خرید ملک در ترکیه از مزایایی مانند سطح رفاه عالی، زندگی در زیباترین شهرها، راه اندازی کسب و کارهای پرسود، پیشرفت کاری و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بهره مند شوید؛ اما قبل از هر کاری ابتدا باید با روند خرید ملک و نکات مربوط به آن آشنا شوید تا سرمایه گذاری کم ریسکی داشته باشید. در ادامه با این نکات مهم آشنا خواهیم شد.

قوانین خرید ملک در ترکیه

با قوانین خرید ملک در ترکیه برای خارجی‌ها آشنا شوید

اگر تصمیم جدی برای خرید ملک در ترکیه را دارید باید با قوانین این کشور آشنا شوید. در سال 2022 قوانین جدیدی در ترکیه به تصویب رسید که به خارجی‌ها اجازه می‌دهد تا با خرید ملکی با ارزش حداقل 400 هزار دلار، پاسپورت ترکیه و شهروندی (وطن داشی) این کشور را به دست آورند. تا قبل از سال 2022 این مبلغ حداقل 250 هزار دلار بود.

علاوه بر این قوانین مالیاتی و اقامتی دیگری نیز وجود دارد که باید با آن‌ها آشنا شوید. اگر فرصت این کار را ندارید، حتماً از یک مشاور املاک حرفه‌ای در ترکیه کمک بگیرید. از مشاور خود بخواهید تا اطلاعات لازم در مورد قوانین خرید خانه در کشور ترکیه را در اختیار شما قرار دهد.

قبل از تغییر قانون خرید خانه در ترکیه از فرصت استفاده کنید

قوانین ترکیه مانند هر کشور دیگری بر حسب نیاز تغییر می‌کند. بنابراین ممکن است در آینده نزدیک این فرصت دیگر مهیا نباشد. از طرفی ترکیه در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا قرار دارد. در صورت پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، احتمال تغییر قانون یا افزایش حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای خرید ملک بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از تغییر قوانین از فرصت پیش آمده استفاده کنید.

دریافت اقامت با خرید ملک در ترکیه

دقت کنید خرید هر ملکی منجر به دریافت اقامت ترکیه نخواهد شد!

معمولاً اکثر ایرانیانی که برای خرید ملک به ترکیه مراجعه می‌کنند، در صدد دریافت اقامت این کشور هستند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، باید به نکات بسیار مهمی در روند خرید ملک در ترکیه توجه کنید. زیرا برخلاف باور بسیاری از افراد، صرفاً خرید یک ملک منجر به دریافت شهروندی این کشور نخواهد شد. دولت ترکیه به اتباع خارجی که خانه‌هایی با ارزش بیشتر از 400 هزار دلار را خریداری کنند، ظرف مدت 4 الی 5 ماه شهروندی و پاسپورت ترکیه را خواهد داد.

دریافت اقامت با خرید ملکی به ارزش کمتر از 400 هزار دلار، نیز شرایط خاصی دارد و ممکن است فرآیند اقامت دائم تا چند سال زمان ببرد. بنابراین حتما از شرایط خانه مد نظر خود از لحاظ امکان دریافت اقامت مطئمن شوید. خرید ملک در ترکیه می‌تواند راه مناسبی برای سرمایه گذاری و کوتاه کردن مسیر شما برای دریافت اقامت باشد. یک مشاور املاک حرفه‌ای با سابقه در این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا فرآیند خرید و دریافت اقامت را با سرعت بیشتری طی کنید.

همچنین لازم به ذکر است بر اساس قوانین جدید اقامت و شهروندی ترکیه کف خرید ملک در آنکارا، استانبول و سایر شهرهای بزرگ برابر با 75 هزار دلار و در سایر شهرها برابر با 50 هزار دلار می‌باشد.

با خرید خانه در ترکیه صاحب قطعی ملک خواهید شد

یکی دیگر از نکاتی که در روند خرید خانه در ترکیه باید به آن توجه کنید موضوع مالکیت قطعی است. به اصطلاح حقوقی شما با خرید ملک در این کشور صاحب عرصه و اعیان ملک می‌شوید. به این ترتیب طبق قانون ارث در ترکیه می‌توانید برای ملک خود وصیت نامه تنظیم کنید. علاوه بر این، یکی از مزیت‌های خرید ملک تجاری در ترکیه این است که بعد از راه اندازی کسب و کار خود، می‌توانید مالک صد در صد شرکت خود باشید و نیازی به وجود شریک تجاری ترکی نخواهید داشت. چنین مزیتی در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس وجود ندارد.

آیا باید حتماً در ملک خریداری شده در ترکیه زندگی کنیم؟

بعد از خرید ملک می‌توانید در آن زندگی کنید یا آن را اجاره دهید. حتی می‌توانید بعد از گذشت 3 سال از زمان خرید ملک، آن را بفروشید و سرمایه خود را از ترکیه خارج کنید. یکی دیگر از نکات مهم در روند خرید ملک در ترکیه، مادام العمر بودن اعتبار پاسپورت است. به این ترتیب حتی بعد از فروش ملک و خروج از ترکیه نیز تا آخر عمر شهروند ترکیه محسوب می‌شوید. این نکته اهمیت زیادی برای افرادی دارد که می‌خواهند با دریافت پاسپورت ترکیه به کشورهای اروپایی، کانادا، آمریکا یا استرالیا مهاجرت کنند

انتخاب شهر، نکات مهم در روند خرید ملک در ترکیه

بهترین شهر ترکیه را برای خرید خانه انتخاب کنید

هر کدام از شهرهای ترکیه، گزینه‌های جذابی برای خرید ملک هستند. اما شما باید بر اساس نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. در حال حاضر بهترین شهر ترکیه برای خرید ملک از نظر ایرانی‌ها، شهر زیبای استانبول است. استانبول که نیمی از آن در اروپا قرار دارد، بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین شهر ترکیه است. این شهر از لحاظ سرمایه گذاری وضعیت بسیار مناسبی دارد و مقصد اصلی خارجی‌ها برای سرمایه گذاری در بخش مسکن محسوب می‌شود. از سوی دیگر استانبول بالاترین سطح درآمدی و کیفیت زندگی را در بین تمام شهرهای ترکیه دارد.

علاوه بر این، استانبول پایتخت گردشگری ترکیه است و جاذبه‌های توریستی فراوانی برای گردشگران دارد. به این ترتیب بدون شک استانبول بهترین گزینه برای مسافران نیز محسوب می‌شود. در نتیجه این شهر از هر نظر بهترین شهر ترکیه برای خرید ملک است. بنابراین فرصت‌های فوق العاده مانند خرید آپارتمان 1 خوابه 117 متری در منطقه Maslak استانبول و زندگی در بهترین شهر ترکیه را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: 5 شهر برتر ترکیه برای زندگی کدام شهرها هستند؟

قبل از خرید خانه در ترکیه وضعیت آن را بررسی کنید

یکی از نکات مهم در روند خرید ملک در ترکیه بررسی وضعیت خانه مد نظر است. برای اینکه سرمایه گذاری کم ریسکی داشته باشید باید استعلام‌های لازم را از ادارات مختلف ترکیه دریافت کنید تا مطمئن شوید ملک هیچ مشکلی ندارد. انجام اینکار علاوه بر زمان بر بودن به اطلاعات زیادی نیز نیاز دارد. بنابراین بهتر است این کار را به یک فرد امین و قابل اعتماد بسپارید.

آشنایی با روند خرید ملک در ترکیه

با فرایند خرید خانه در ترکیه آشنا شوید

قبل از اینکه پای معامله بنشینید حتماً اطلاعات کافی را در مورد روند خرید ملک در ترکیه و مراحل مختلف آن مانند ثبت سند و نحوه نقل و انقال به دست آورید. با خرید ملک در این کشور نیمه اروپایی، سند (تاپو) رسمی و قانونی دریافت می‌کنید. این سند دقیقاً مشابه همان سندی است که برای شهروندهای ترکیه صادر می‌شود. در صورت خرید حضوری می‌توانید بلافاصله بعد از تکمیل روند خرید ملک، سند رسمی را از اداره تاپو دریافت کنید.

در صورتی که امکان خرید حضوری را ندارید، می‌توانید با ارائه وکالت به ام تی سی هوم تمام فرایند خرید را به کارشناسان حرفه‌ای ما بسپارید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله هر آنچه درباره خرید خانه در ترکیه باید بدانید را مطالعه کنید تا با فرآیند کامل خرید ملک در ترکیه به صورت قدم به قدم آشنا شوید.

سخن پایانی

در این مقاله با نکات مهم در روند خرید ملک در ترکیه آشنا شدیم. با این حال مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید انتخاب یک مشاور املاک امین، قابل اعتماد و آشنا به قوانین ترکیه است. کارشناسان حرفه‌ای ‌ام تی سی هوم در تمامی مراحل خرید خانه در کشور ترکیه همراه شما هستند و از رعایت همه نکات مهم در روند خرید ملک مطمئن می‌شوند.