بررسی اجمالی تحلیل بانک مرکزی ترکیه از شاخص مسکن در سال ۲۰۲۰

بررسی اجمالی تحلیل بانک مرکزی ترکیه از شاخص مسکن در سال ۲۰۲۰

بررسی اجمالی تحلیل بانک مرکزی ترکیه از شاخص مسکن در سال ۲۰۲۰

در کنار افرادی که با هدف زندگی و استفاده از مزایای اقامتی و اخذ شهروندی اقدام به خرید ملک در کشور ترکیه می نمایند، تعدادی نیز در کنار این مزایا اهداف طولانی مدت مانند سرمایه گذاری در بخش مسکن را نیز به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن مد نظر دارند.
آگاهی از گزارش تحلیلی که در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ در مورد شاخص مسکن در ترکیه از جانب بانک مرکزی ترکیه منتشر شد می تواند برای این دسته از مشتریان و علاقمندان چشم انداز واضحی را ترسیم کند.
بر اساس این گزارش میانگین افزایش شاخص قیمت مسکن در سطح کشور نسبت به ماه آگوست سال ۲۰۲۰ به میزان ۱/۶ درصد افزایش داشته است. همچنین این افزایش نسبت به همان ماه در سال ۲۰۱۹ افزایشی برابر با ۱۴% نشان داده است. صرف نظر از سهم بالای شهرهایی مانند ادیرنه، تکیرداغ، موغلا، دنیزلی، آنتالیا و قاضی آنتپ در این افزایش، از نظر ارزش افزوده به ترتیب شهر های استانبول، آنکارا و ازمیر قرار داشته و میانگین قیمت هر متر مربع در این شهر ها به قرار زیر می باشد.
استانبول ۵۹۸۰ لیر
آنکارا ۲۷۳۰ لیر
ازمیر ۴۱۸۵ لیر
میانگین قیمت مسکن در سطح کشور: ۳۶۲۰ لیر
نکته ی جالب و درخور توجه در این گزارش این است که صرف نظر از گران بودن بناها و ساختمان های نوساز همچنان افزایش شاخص رشد نیز از آن این دست از املاک می باشد.