5 شهر برتر ترکیه برای زندگی کدام شهرها هستند؟

5 شهر برتر ترکیه برای زندگی کدام شهرها هستند؟
01.06.25

اورهان پاموک نویسنده ترکی می‌گوید: “زندگی نمی‌تواند آنقدر بد باشد، هر چه پیش آید، من همیشه می‌توانم کنار بسفروس قدم بزنم.” کسانی که به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند و می‌خواهند در ترکیه اقامت داشته باشند، از خوبی‌های این کشور باخبر هستند اما همیشه باید به این سوال جواب درست بدهند، بهترین شهر ترکیه برای زندگی کدام است؟ ترکیه شهرهای زیادی دارد اما بهترین برای شما کدام است؟ در این مطلب می‌خواهیم به 5 شهر برتر ترکیه برای زندگی بپردازیم.

استانبول؛ زیبای خفته

استانبول را به مثال زنی زیبا می‌بینند که برای مشتاقانش جذابیت‌های زیادی دارد. افرادی که در شهرهای بزرگی مانند تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و … زندگی کردند و حال و هوای شهری را دوست دارند معمولا استانبول را برای زندگی انتخاب می‌کنند، چون به راحتی می‌توانند به مراکز خرید استانبول، جاهای دیدنی، تفریحات شبانه و دیگر زیبایی‌هایی که از زندگی در شهر استانبول به دست می‌آورند استفاده کنند. همانطور که دسترسی شما به امکانات رفاهی بالا می‌رود، هزینه‌ی زندگی نیز بالاتر خواهد رفت.

استانبول
ایاصوفیه و غروب استانبول

شهری که محل فیلمبرداری فیلم‌های سینمایی Taken 2 و جیمزباند بوده است، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد چون از دو بخش اروپایی و آسیایی تشکیل شده است. خانه‌های خوبی در بخش آسیایی این شهر برای اقامت و زندگی در استانبول وجود دارد، ولی عشق به غرب و بخش اروپایی بالاتر است و معمولا افرادی که برای زندگی در استانبول به این شهر می‌روند بخش اروپایی را انتخاب می‌کنند. شاید دلیل این انتخاب دسترسی راحت به جاهای دیدنی استانبول از بخش اروپایی است.

راجر واترز خواننده گروه پینک فلوید می‌گوید: بهترین و شلوغ‌ترین هوادارانم را در استانبول دیدم، از این حرف راجر واترز باید بفهمید که استانبول شهری شلوغ و گاهی پر سروصداست که در میدان تکسیمش جای سوزن انداختن نیست. پس اگر آرامش دریا را همراه با کمی ادویه شلوغی و جنب و جوش دوست دارید، اقامت در استانبول بهترین انتخاب برای زندگی در ترکیه است.

آنکارا؛ جردن بلفورت شهرهای ترکیه

حرف از ثبت شرکت در ترکیه باشد و حرفی از آنکارا نباشد! امکان ندارد. پایتخت ترکیه و دومین شهر پرجمعیت ترکیه در ایران طرفداران بسیاری دارد، چون بسیاری از ایرانیانی که قصد سرمایه گذاری و راه‌اندازی کسب و کار در خارج از مرزهای ایران را دارند، آنکارا را برای این کار و  زندگی در ترکیه انتخاب می‌کنند. البته از بحث بازار و پول درآوردن که خارج شویم، خواهیم دید که در سال 1923 آتاتورک، این شهر را به عنوان پایتخت سیاسی کشور خود اعلام کرد و بناهای بسیاری از آن دوران در آنکارا دیده می‌شود. به همین دلیل هنگامی که زندگی و خرید ملک در آنکارا را برمی‌گزینیم، می‌توانیم برای اقامت ساختمان‌های قدیمی و مدرن را انتخاب کنیم و فرهنگ سنتی را در کنار فرهنگ مدرن امروزی ببینیم.

جاهای دیدنی آنکارا، دومین شهر برتر ترکیه تمامی ندارند، از مسجد قوجاتپه، قلعه آنکارا، عبادتگاه آگوستوس بگیرید تا موزه تمدن آناتولی، دریاچه موگان و پارک جنگلی آتاتورک. از آنجا که در آنکارا همه به فکر پیشرفت هستند و یک لحظه این شهر نمی‌خوابد، شما هم باید فعال باشید و برنامه‌های گردشی را به تعطیلات موکول کنید. در این شهر بزرگ دانشجوهای ایرانی هم بسیار هستند که در دانشگاه‌های بزرگ این شهر مانند دانشگاه آنکارا (Ankara University) یا دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) تحصیل می‌کنند.

ازمیر؛ نوای خوش دریا

شهر قدیمی و هشت هزار سال ازمیر، بندری است که عاشقان دریا آن را برای زندگی انتخاب می‌کنند. کسانی که زندگی در ازمیر را تجربه می‌کنند یک زندگی ساده و پرآرامش را کنار خانواده دوست دارند. سومین شهر پرجمعیت ترکیه و سومین شهر برتر ترکیه علاوه بر نوای دریا و سودای تاریخ، در تجارت و رونق بازار هم بسیار موفق است و کسانی که تجارت آن‌ها از طریق دریا است معمولا در ازمیر اقامت دارند. پس شما جاهای دیدنی ازمیر، رستوران‌های دریایی شیک، مراکز خرید بزرگ را در کنار جاهای تاریخی دارید.

ازمیر
ازمیر یک شهر همه چیز تمام است

به قول معروف ازمیر همه چی تمام است، اما در چند سال اخیر کسانی که می‌خواستند از طریق پناهندگی به یونان و کشورهای اروپایی بروند، به این شهر آمدند و در آن اقامت دارند که گاهی چهره‌ی شهر را خراب می‌کنند، ولی این اتفاقات گاه و بی‌گاه تاثیری بر چهره‌ی زیبای شهر نذاشته است. ازمیر توریست‌پذیر هنوز هم آغوش خود را برای کسانی که می‌خواهند در آن زندگی کنند باز کرده است و نت‌های زندگی بهتر در ترکیه را کنار هم ردیف می‌کند تا نوای خوشی به گوش ساکنانش برسد.

مالاتیا (مطلیه)؛ الماس آناتولی شرقی

منطقه آناتولی شرقی که نزدیک مرزهای ایران نیز هست، به شهر مالاتیا یا مطلیه می‌نازد. شهری که ایرانیان به چندین دلیل آن را به عنوان محل اقامت در ترکیه خود انتخاب می‌کنند. اول آرامش و سرسبزی شهر مالاتیا فوق‌العاده است، چون باغداری و پرورش زردآلو از محبوب‌ترین کارهای ساکنین مالاتیا است. پس حتما می‌توانید بفهمید که خوردن لواشک زردآلویی که درست می‌کنید چقدر لذت دارد. دوم نزدیک بودن شهر مطلیه به ایران! زندگی در مالاتیا و اقامت در این شهر این مزیت را دارد که با هزینه کم و در کوتاهترین زمان می‌توانید به ایران بروید. سوم کسانی که می‌خواهند از زندگی شهری به دور باشند و در خانه‌ی خودشان در میان باغ زندگی کنند، مالاتیا را انتخاب می‌کنند که نه نشانی از شلوغی‌های استانبول دارد و نه نشانی از مردم پر جنب‌وجوش آنکارا.

اسکی شهر (اسکی شهیر)؛ قدیم شهر

در اسکی شهیر قرار نیست اسکی کنید یا این شهر، شهر اسکی نیست! بلکه اسکی شهیر در زبان ترکی یعنی شهر قدیمی. این شهر قدیمی مخصوص زندگی دانشجویی و هزینه‌ی کم است، البته این را از آنجا می‌گوییم که دو دانشگاه خوب با نام‌های آناتولی و عثمان قاضی در این شهر وجود دارند که دانشجوهای ایرانی زیادی دارند.

اسکی شهر
شهری برای همه زبان‌ها

اگر اقامت در ترکیه و زندگی در ترکیه را با هزینه‌ی کم دوست دارید اسکی شهر را انتخاب کنید چون از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی و پنجمین شهر برتر ترکیه است. اگر خانه‌های چوبی رنگارنگ را فقط در آمستردام هلند دیدید و دلتان می‌خواهد روزی به کشور هلند سفر کنید، دست نگه‌دارید چون کافی‌ست سری به Odunpazari بزنید و خانه‌های قدیمی چوبی رنگارنگ جذاب را ببینید. البته اگر در این شهر زندگی کردید و دیدید هر کسی به یک زبانی صحبت می‌کند تعجب نکنید، چون در اسکی شهیر زبان‌های بلغاری، گرجی، ارمنی، ترکی آذربایجانی، لهستانی، کردی و فارسی صحبت می‌کنند و مسلط هستند.