معرفی کارتال؛ از دهکده‌ای کوچک تا منطقه‌ای لوکس

معرفی کارتال؛ از دهکده‌ای کوچک تا منطقه‌ای لوکس

کارتال محله‌ای آباد، سرسبز و با جمعیت کم محسوب می‌شود و به دلیل همین ویژگی‌ها بسیار مورد توجه بخش ویلاسازی و ساختمان‌سازی استانبول قرار گرفته است. منطقه‌ای مسکونی در قسمت آسیایی استانبول، به وسعت 147.000 متر مربع دور از مرکز شهر استانبول و در کنار دریای مرمره واقع شده. محله‌های همجوار کارتال، مال‌تپه در غرب، عمرانیه و کادکوی در شمال غربی، سلطان بایلی در شمال و پندیک در شرق هستند. با ام‌تی‌سی هوم همراه باشید تا این منطقه‌ی رویایی را بیشتر بشناسیم.

زمینه‌های تاریخی در کارتال

قدمت محله کارتال آن به قرن ششم میلادی و عصر بیزانسی باز می‌گردد. در این زمان با نام کارتالیمن، دهکده‌ای آباد با اقتصادی وابسته به دریا و ماهیگیری بود. در قرن 11 توسط سلجوقیان اداره می‌شد و با قدرت گرفتن امپراطوری عثمانی به خاک به قلمرو آن پیوست. تا سال 1947 کارتال یک منطقه‌ی صنعتی بود، زمانی که قطار استانبول به کارتال (Haydarpaşa-Gebze) راه‌اندازی شد، صنعت در این ناحیه رشد قابل ملاحظه‌ای کرد. با وجود حدود 400 کارخانه و 1300 کارگاه تولیدی، کارتال به عنوان مکانی مملو از فرصت‌های شغلی شناخته شد و افراد زیادی جهت دستیابی به کار این منطقه را برای سکونت انتخاب کردند.

کارتال
کارتال از یک منطقه صنعتی به یک منطقه مسکونی تبدیل شد

با افزایش جمعیت منطقه، شرایط در این محله به گونه‌ای دیگر رغم خورد. کارخانه و کارگاه‌ها به مرور تعطیل شدند و جای آن‌ها را مراکز فرهنگی، هنری و پارک‌ها گرفت و یا به بخش‌های مسکونی ضمیمه شدند.
آخرین کارخانه‌ی واقع در کارتال در سال 2003 تعطیل و به مرکزی فرهنگی تبدیل شد.
شهرداری کارتل 5 هدف مهم را برای این منطقه تعریف کرده و در جهت تحقق آن به پیش می‌رود.

 • معرفی استانبول به عنوان یک شهر بین‌المللی
 • توسعه‌ی پایدار
 • استانبول به عنوان یک فرهنگ شهر
 • سرمایه‌گذاری در بخش خدمات
 • بهبود کیفیت زندگی

هدف نهایی شهردار کارتال تبدیل این منطقه به مکان زندگی با کیفیت بالا و ایجاد منطقه‌ی مسکونی منحصر به فرد در بالاترین استاندرهای جهانی زندگی با احترام به طبیعت و ارزش‌های اکولوژی رویای دست‌یافتی کارتال در آینده است.

رفت آمد از استانبول به کارتال

با این‌که کارتال از مرکز شهر استانبول فاصله‌ی چشمگیری دارد، به دلیل آب و هوای مطبوع و طبیعت چشم‌نوازش با افزایش جمعیت روبه‌رو است. به همین منظور شهرداری استانبول راه‌های دسترسی به این منطقه را تسهیل کرده است. مهمترین راه رسیدن به کارتال از طریق دریاست، اما ساکنان این منطقه حمل و نقل زمینی را ترجیح می‌دهند. به همین دلیل ساخت بزرگراه‌ها مدت‌هاست با جدیت پیگیری ‌می‌شود.

کارتال
دسترسی‌های کارتال هم زمینی و هم آبی مناسب است

در حال حاضر دسترسی‌های جاده‌ای کارتال شامل؛ بزرگراه E5، جاده‌ی اصلی آناتولی به پل بسفر، بزرگراه TEM، بزرگراه عریض فاتیح سلطان محمت (سلطان محمد فاتح) می‌باشد. همچنین جاده‌ی ساحلی توزلا به بوستانی نیز دسترسی‌های مناسبی به کارتال دارد.
با پایان پروژه‌ی مارماریس، قطار سریع‌السیر کارتال کادی‌کوی منطقه‌ی اروپایی و آسیایی استانبول را به هم متصل کرده و ارزش مسکن و سرمایه‌گذاری برای ساخت و ساز در کارتال را به صورت چشمگیری افزایش داده است.

یکی از ویژگی‌های مهم منطقه‌ی کارتال نزدیکی آن به فرودگاه بین‌المللی صبیحا گوکسن است.

ویژگی‌های شهری کارتال

با وجود راه‌های زمینی و دریایی و حمل و نقل عمومی کارتال تا مرکز شهر استانبول هر ساله به جمعیت این منطقه افزوده می‌شود. بخشی از ساکنین کارتال را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهد. اما بخش عمده‌ی ساکنان این منطقه طبقه‌ی متوسط و نیز طبقه‌ی کارگر محسوب می‌شوند.
کارتال در حاشیه استانبول و در کنار خلیج ایزمیت (Izmit) قرار دارد. در طول خط ساحلی پارک‌های سبز، ساختمان‌های مدرن و مراکز مختلف تفریحی، تجاری و فرهنگی به چشم می‌خورند.
محله‌ی دراگوس واقع در تپه‌ی دراگوس بی‌نظیرترین منطقه‌ی کارتال است. منظره‌ی زیبای جزیره‌ی پرنس به خوبی از این ناحیه دیده می‌شود.

دراگوس ابتدا محله‌ای ییلاقی بود که در تابستان جمعیت‌اش افزایش پیدا می‌کرد. اما حالا یک منطقه با خانه‌های مجلل است که جمعیت ساکن در آن دائمی هستند. به دلیل زیبایی، مکانی خوبی برای تاسیس هتل نیز به شمار می‌آید. نکته‌ی حائز اهمیت در مورد دراگوس این است که این زیست بوم منطقه (جنگل آیدوس) جزو مناطق حفاظت شده‌ی استانبول قلمداد می‌شود و ساخت و سازها با رعایت احترام به طبیعت توسعه می‌‌یابند.

کارتال
پروژه‌های نوساز در کارتال

اگر بخواهیم نگاهی موجز و کلی به کارتال بیندازیم باید بگوییم وضعیت مسکن و به طور کلی سکونت در این ناحیه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، به همین دلیل کارتال منطقه‌ی خوبی برای زندگی محسوب می‌شود. دسترسی به امکانات شهری، طبیعت بکر و غنی مانند جنگل آدیوس، دریاچه جنگی و چشمه‌ی آیازما و سواحل زیبای ایزمیک اهمیت این منطقه را چند برابر کرده است.

امکانات شهری در کارتال

شهرداری کارتال در این منطقه یک ساحل عمومی با امکانات شنا، قایق‌رانی و تفریحات آبی افتتاح کرده است. پروژه‌های اجتماعی که توسط شهرداری مدیریت می‌شوند نیز از برنامه‌های پیشرو و مثال زدنی در این منطقه محسوب می‌شود. این پروژوها شامل ارائه‌ی خدمات بهداشتی، برنامه‌های آموزشی ویژه‌ی کودکان و نیز خدمات‌دهی به معلولین است.
از زمان شروع توسعه شهری در این منطقه ایجاد زیر ساخت‌های لازم جهت تاسیس پاساژ یا دایر کردن بازارهای محلی در دستور کار شهرداری قرار گرفت. بازارهای محلی این منطقه به صورت هفتگی و با مشارکت مردم اداره می‌شود. مهمترین این بازارها؛ بازار صنایع دستی بانوان و بازار فروش محصولات سازگار با محیط زیست است که به صورت مرتب هر هفته در کارتال فعال هستند.
از نظر آموزشی نیز کارتال منطقه‌ی غنی است. تعدادی مدارس دولتی و خصوصی نام‌دار در این محله تاسیس شده‌اند که با کیفیت بالایی خدمات آموزشی ارائه می‌کنند. علاوه بر آن یکی از معدود مدارس آلمانی زبان استانبول نیز در این منطقه واقع است.

سکونت در منطقه‌ی کارتال

کارتال منطقه‌ای با آهنگ پیشرفت بالا محسوب می‌شود، پروژه‌های ساختمان‌سازی زیادی در این منطقه در جریان است و خرید و فروش ملک پر رونق به نظر می‌آید.

 • پروژه‌ی هلیس مور
  مجتمع مسکونی‌ای که همه‌ی امکانات شهری را در دل خود جای داده. پروژه‌ی هلیس مور برج بلند مرتبه‌ای است که چشم‌انداز جنگل آیدوس و دریای مرمره آن را بسیار دیدنی کرده است. این ساختمان بلند کاملا بر اساس استاندارهای زیست محیطی و ضد زلزله ساخته شده. علاوه بر آپارتمان‌های مسکونی در متراژهای متفاوت این مجتمع دربردارنده‌ی 2500 متر فضای عمومی، و رفاعی است. این فضاها شامل فروشگاه، انباری، پارکینگ و فضاهای ورزشی مانند استخر می‌شود.
  شروع قیمت‌ها جهت خرید آپارتمان مسکونی در هریس مور از 9500 لیر به بالاست.
 • پروژه‌ی IST-127
  قرارگیری کنار دریاچه، با منظره‌ی ابدی دریا و جنگل، این پروژه برج مسکونی IST-127 را به یکی از زیباترین و خاص‌ترین پروژه‌های ساختمان‌سازی در کارتال استانبول تبدیل کرده. متراز آپارتمان‌های IST-127 تنوع زیادی دارد.
  امکاناتی چون وای‌فای، زمین ورزشی، زمین بازی، پارکینگ، گاراژ، تلویزیون ماهواره‌ای و کابلی تنها بخشی از امکانات این پروژه است. دسترسی به خیابان‌ها و بزرگراه اصلی، نزدیکی به مراکز درمانی، فرهنگی و آموزشی بر خاص بودن IST-127 افزوده است.
  آپارتمان‌های موجود در این پروژه با قیمتی حدود 10 هزار لیر و بالاتر خرید و فروش می‌شوند.
 • پروژه‌ی MTC-1121
  پروژه‌هایی که دوست‌دار محیط زیست هستند برای شهرداری کارتال اهمیت زیادی دارند. یکی از بهترین پروژهای موجود در این زمینه MTC-1121 می‌باشد که جوایز بسیاری برای حفاظت از محیط زیست کسب کرده. استفاده از بهترین مصالح ساختمانی، ساخت آپارتمان‌ها منطبق با شرایط زیستی کارتال، توجه به چشم‌اندازهای طبیعی علاوه بر امکانات مرسوم دیگر، این پروژه را بسیار مورد توجه خریداران ملک در کارتال قرار داده است.
  قیمت خرید یک خانه‌ی یک خوابه 67 متری در این پروژه حدودا 844.000 لیر محاسبه می‌شود.
 • برج‌های مسکونی رفرانس
  شامل دو بلوک و 451 آپارتمان در متراژهای متفاوت است. مکان ساخت مجتمع رفرنس دسترسی ساکنان آن را به مسیرهای ارتباطی آسان کرده است. آپارتمان‌های رفرانس از یک تا پنج خوابه با امکانات فوق‌العاده عرضه می‌شود. وجود فضاهای فروشگاهی، زمین بازی، باشگاه ورزشی، استخر، سالن‌ همایش و فضای سبز و آبشار باعث شده نیازهای شهری ساکنان یک‌جا برآورده شود.
  ارزانترین آپارتمان این پروژه 500.000 لیر و گرانترین آن 3.200.000 لیر فروخته می‌شود.
 • پروژه‌ی برج‌های آدلار
  برج‌های آدلار شامل 975 واحد مسکونی در قالب 3 بلوک مسکونی و 2 بلوک تجاری می‌باشند. آدلار در واقع یک شهر مسکونی با تمام امکانات رفاهی است. واحدهای این مجموعه تنوع بسیاری دارد؛ سوئیت‌های کوچک تا واحدهای دوبلکس و یا واحدهای حیاط‌دار را شامل می‌شود.
  وجود پارک، زمین بازی، استخر، سونا، باشگاه ورزشی و نزدیکی به ساحل از ویژگی‌های آدلار می‎‌باشد. دامنه‌ی قیمتی خرید آپارتمان در این مجموعه بین 500.000 تا 4.000.000 لیر تعیین شده است.

علاوه بر پروژه‌های ذکر شده در مناطق مختلف کاتار پروژه‌های آماده و یا در حال احداث بسیاری وجود دارند. به صورت کلی قیمت متوسط خرید آپارتمان در کارتال برابر با 10.400 لیر ترکیه برای هر متر مربع محاسبه می‌شود. اما می‌توان با پرداخت حداقل 6.000 لیر برای هر متر مربع آپارتمان‌های قدیمی‌تر، با امکانات کمتر و یا در محله‌های ارزان‌تر را خریداری کرد. همچنین خانه‌های مبله و لوکس در بهترین مناطق کارتال، کلید نخورده تا 13.500 لیر در متر مربع نیز فروخته ‌می‌شوند.

 

اگر تصمیم شما برای خرید ملک در ترکیه جدی است، کافی‌ست از طریق شماره تماس واتساپ استانبول 00905312699346 یا شماره 09129533230 با کارشناسان ام‌تی‌سی هوم در ارتباط باشید تا اطلاعات لازم را برای خرید ملک مدنظرتان در شهرهای ترکیه در اختیارتان قرار دهند.