بویوک آدا رویایی‌ترین جزیره استانبول

بویوک آدا رویایی‌ترین جزیره استانبول

آماده‌ی مواجهه با یک بهشت هستید؟ بویوک آدا محبوب‌ترین جزیره استانبول همان بهشت است. تصور کنید بر بالای این پله‌ها ایستاده‌اید و در حال تماشای این دریای بی‌کران و قایق‌های آرامی هستید که با جریان آرام آب تکان می‌خورند، زیبا نیست؟ یا این‌که در خیابان‌هایی قدم می‌زنید که به جای ماشین، پر از دوچرخه و درشکه‌هایی‌ست که با اسب در تردد هستند! در ادامه همراه ما در مجله ام تی سی هوم باشید تا ببینیم چطور می‌شود به جزیره سحرانگیز بویوک آدا رفت؟

بویوک آدا: محبوب‌ترین جزیره استانبول

بویوک آدا (به ترکی استانبولی Büyükada ) به معنی جزیرهٔ بزرگ یا جزیرهٔ پرنس به یونانی Πρίγκηπος بزرگ‌ترین جزیره از بین نه جزیره اطراف استانبول در دریای مرمره است. در این جزیره عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری به غیر از خودروهای عمومی مانند پلیس و شهرداری ممنوع است، و عبور و مرور بیشتر توسط دوچرخه یا درشکه‌هایی که توسط اسب کشیده می‌شوند، انجام می‌شد اما از یک ماه پیش با اعتراض مردم نسبت به آزار اسب‌ها توسط درشکه‌چی‌ها و مداخله شهرداری استانبول، این درشکه‌ها از جزیره خداحافظی کردند و اکنون با دوچرخه و دوچرخه‌های الکتریکی میتوانید به سیاحت و گردش در این جزیره زیبا بپردازید. این جزیره یکی از نقاط توریستی و تفریحی استانبول به شمار می‌رود.

 

خانه‌های ییلاقی در بویوک آدا

خانه‌های ساخته شده در این جزیره به صورت ویلایی و ییلاقی است، لذا جمعیت آن در فصل‌های گرم سال چندین برابر جمعیت فصول سرد آن است. افرادی که قصد بازدید از این جزیره را دارند، باید در سمت اروپایی ترکیه از اسکله بشیکتاش و امینونو و در سمت آسیایی از اسکله بوستانجی و کادی کوی سوار کشتی‌های خصوصی یا دولتی شده و به این جزیره برسند. کشتی‌ها در جزیره‌های کینالی آدا، بورگاز آدا، هیبلی آدا توقف کوتاه برای پیاده و سوار کردن گردشگران خواهند کرد. بویوک آدا آخرین جزیره‌ای‌ست که کشتی‌ها در آن توقف می‌کنند.

 

امکانات رفاهی در بویوک آدا

وقتی از اسکله بویوک آدا پیاده می‌شوید، در روبه‌روی خود بازارچه‌ای از محصولات سنتی می‌بینید، که لوازم دستی و سنتی بسیار زیبایی را برای عرضه به گردشگران آمده کرده‌اند و همچنین در امتداد ساحل رستوران‌های بیشماری با غذاهای لذیذ با چشم انداز زیبا به چشم می‌خورد.

در بویوک آدا بناهای مهمی قرار دارد. معماری عثمانی‌ها، کلیساهای آرام به سبک یونانی و خانه متروکه‌ای که لئون تروتسکی در دوران تبعید در آن زیسته است. این جزیره که به ترکی استانبولی جزیره بزرگ معنا می‌دهد، در زمان بیزانس نیز هم مکان تبعید و هم مکانی مذهبی و روحانی بوده است. در سال 569 میلادی امپراطور بیزانس جاستین دوم در این جزیره یک قصر و یک کلیسا ساخت. این اولین ساختمان از چندین کلیسایی بود که بعد ها به عنوان زندان شاهزادگان تبعیدی از آن‌ها استفاده می شد. در طول قرن‌ها، این جزیره شاهد وقایع زیادی بوده است، از اسکان کشیش‌ها تا پناهندگی لئون تروتسکی رهبر انقلابیون بلشویک روسیه.

 

اگر به جاذبه‌های طبیعی ترکیه علاقه‌مندید پیشنهاد می‌کنیم مطالب بهشت تابستانی کوش آداسی و تنگه بسفر را هم مطالعه کنید.

دلتان برای دیدن بویوک آدا می‌تپد؟ شاید هم تا به حال مسافر این جزیره‌ی رویایی بوده‌اید. در این صورت برایمان از تجربه سفر به این جزیره زیبا بنویسید.