با صفر تا صد آزمون تومر (TÖMER) ترکیه آشنا شوید

با صفر تا صد آزمون تومر (TÖMER) ترکیه آشنا شوید

ابتدا بايد ببينيم كلمه متداول و مشهور “تومر” به چه معنى و مخفف چيست؟ اين كلمه به تنهايى معنى خاصى ندارد و مخفف “مركز تحقيقاتى و كاربردى يادگيرى زبان تركى” است.

دیکته ترکی تومر به اين شكل است (tömer)  و مخفف عبارت Türkçe öğrenim araştırma ve uygulama merkezi ميباشد. چنان چه شما قصد تحصيل، اشتغال و يا زندگى در تركيه را داريد، بايد اين مدرك را اخذ نماييد. مدرك تومر در ٢ صورت مختلف (sertifika) سرتيفيكاو  یعنی (diploma) ديپلما ارائه ميشود كه نسبت به كاربرد آن براى شما ميتوانيد يكى از دو نوع را انتخاب نماييد. اين دو از لحاظ اعتبار زمانى فرق دارند.

نوع اول كه ديپلما هست كه اعتبار آن هميشگى ميباشد و علاوه بر تمامى دانشگاه ها مورد قبول همه ارگان هاى دولتى و غيره است. با داشتن اين مدرك شما در واقع يك مدرك هم پايه با فوق ديپلم داريد و ميتوانيد با استفاده از آن كارهاى توريستى،مترجمى و تدريس زبان تركى انجام دهيد. ديپلما در دو درجه C1 و C2 ارائه ميشود، اگر از امتحان ١٠٠امتيازى تومر بين ٨٤-٧٠ بگيريد C1 و اگر ١٠٠-٨٥ دريافت كنيد مدرك با درجه C2 اخذ ميكنيد.

نوع دوم سرتيفيكا است كه در دو سطح مقدماتى و متوسطه ارائه ميشود. نوع مقدماتى داراى اعتبار ٦ ماهه است و براى اخذ آن بايد از امتحان نمره اى بين ٦٩-٥٥ بگيريد در اين صورت مدرك سطح B2 اخذ ميكنيد. نوع متوسطه كه اعتبار ٢ساله دارد به سطح B1 معروف است با اخذ نمره بين ٥٥-٤٠ به شما تعلق ميگيرد. اين دو مدرك در صورتى به درد شما ميخورند كه قصد زندگى يا اشتغال را داريد. شما براى شركت در دوره هاى تومر كافيست به يكى از مراكز معتبر زبان تركى و يا دانشگاه ها مراجعه كنيد. دوره ها معمولا ٦ ماهه هستند و بسته به سطح درخواستى شما ميتوانند طولانی تر نيز باشد. با ثبت نام در اين دوره ها ميتوانيد اقامت كوتاه مدت ترکیه را نيز دريافت كنيد.