معروف ترین تنگه ی دنیا: تنگهٔ بُسفُر

معروف ترین تنگه ی دنیا: تنگهٔ بُسفُر
99.03.19

تنگهٔ بُسفُر به ترکی استانبولی (İstanbul Boğazı) گذرگاه آبی در کشور ترکیه است که دریای سیاه را به دریای مرمره.وصل می کند. این تنگه دو قاره اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می‌کند. در حقیقت شهر استانبول.در دو طرف این تنگه قرار گرفته که به دو بخش اروپایی و آسیایی (آناتولی) تقسیم می شود.

طول متوسط بُسفُر چیزی در حدود سی کیلومتر است.و عرض آن میان حدّ تقریبی ۷۰۰ تا ۳۵۵۰ متر است. در مرکز این آبراه یک جریان تند (سه کیلومتر و نیم در ساعت) در جهت دریای سیاه به دریای مرمره وجود دارد، ولی در زیر سطح آب جریان دیگری در جهت مخالف در دو سوی آبراه وجود دارد. مکان های.معروفی که در.دو سوی تنگه واقع است شامل: بشیکتاش، روملی حصاری، پاشا باغچه‌سی، آناتولی حصاری، و اسکودار می شوند.

سه پل معلق بر روی بسفر وجود دارند. پل اول یا همان پل شهدای 15 تمز، پل فاتح سلطان مفتح یا همان پل دوم و پل یاووز سلطان سلیم. این پل ها.هر دو طرف استانبول را به خوبی بهم وصل می کنند و یک نقطه.گذار بین قاره اروپا و قاره آسیا ایجاد می کنند. حمل و نقل بین.قاره ای همچنین توسط اتوبوس های دریایی، کشتی های حمل بار، کشتی های خطوط شهری و موتورهای مسافری در طول بسفر انجام می شود که.یکی از کلیدی.ترین راههای حمل و نقل عمومی و جدابترین بخش استانبول نیز هست. یک خط مترو هم بین مارماری و مرکز شهر بصورت زیر دریایی نیز ساخته شده که هر روز در حال جابجایی تعداد زیادی مسافر است.

بسفر تنها راه زمینی رسیدن به دریای مدیترانه برای کشورهای بلغارستان، گرجستان، رومانی و اوکراین است که در امتداد دریای سیاه قرار دارند.

جاذبه‌های اطراف تنگه بسفر:

شما می توانید با کشتی کروز.کل تنگه را از جنوب به شمال و بالعکس طی کنید. می توانید در اطراف.تنگه هرجا.که برایتان جالب بود، در ایستگاه بین.راهی پیاده شده و از آن قسمت دیدن کنید و سپس دوباره به ایستگاه برگشته، سوار کروز بشوید و ادامه مسیر بدهید.

در دو طرف این تنگه با منظره بی نظیر.کاخ های شاهزاده‌ها و سلطان‌های عثمانی روبرو می شوید و همچینین خانه های.ویلایی که اکثرا لوکیشن فیلم ها و سریال های معروف ترکیه ای بوده اند.

کاخ‌های معروفی.که در هنگام گردش.در تنگه با آن ها مواجه می شوید، عبارتند از: کاخ دولما باغچه (Dolmabahçe Palace)، کاخ بیلربی (Beylerbeyi Palace)، کاخ کوچوکسو (Küçüksu Palace). یکی دیگر از جاذبه‌های بی نظیر تنگه بسفر، روملی.حیصاری (Rumelihisarı) یا قلعه اروپایی است.