خرید خانه در محله ماسلاک

شاید برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های این محله، بهتر باشد نخست با موقعیت مکانی آن آشنا شویم. محله ماسلاک قسمتی از منطقه ساریر بوده که در شمالی‌ترین بخش اروپایی استانبول قرار دارد. این محله در ساحل غربی تنگه بسفر و در محل رویارویی دریای مرمره و دریای سیاه واقع شده است. همچنین این محله در نزدیکی جنگل تاریخی بلگراد قرار دارد که از مناطق حفاظت‌شده ترکیه محسوب می‌شود. با خرید خانه در محله ماسلاک می‌‌توان با چند دقیقه پیاده‌روی و طی میسری کوتاه، به تنگه بسفر یا جنگل بلگراد رسید. ‌دیگر ویژگی مهم جغرافیایی این محله آن است که روی کمربند ایمن زلزله قرار دارد و از مناطق امن شهری به شمار می‌رود. چنان‌که مشاهده می‌شود یکی از دلایل بالا بودن قیمت خرید خانه در محله ماسلاک استانبول، ویژگی‌های طبیعی و جغرافیایی منطقه است.

خرید خانه در منطقه ماسلاک استانبول

با توجه به آنچه درباره محله ماسلاک گفته شد، قیمت بالای خرید و اجاره خانه در این محله چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. در بین مردم این محله به شهر ثروتمندان مشهور است.

این محله اعیانی از محلات جدید استانبول به شمار می‌رود و بنا بر استفاده از طرح و الگوی معماری مدرن، اغلب از جدید‌ترین و مرغوب‌ترین مصالح نیز در ساخت بناها استفاده شده است.

به طور معمول، در این محله خانه‌های ویلایی موجود نیست و خانه‌ها همه آپارتمان‌ و واحدهای مجتمع‌ها و برج‌های مسکونی و اداری هستند.

تقریبا همه مجموعه‌های مسکونی واقع در محله ماسلاک مجهز به امکانات کاملی بوده که عبارت‌اند از: استخر سر پوشیده و استخر فضای باز، استخر کودک، سونا، حمام ترکی، سالن ورزش و زمین بازی (تنیس، گلف، والیبال، بسکتبال، فوتبال و مانند اینها) پارک بازی کودکان،

سالن سینما، پارکینگ سرپوشیده و پارکینگ فضای باز، فضای سبز، نگهبانی و سیستم امنیتی مجهز به دوربین‌های مداربسته و جز اینها. قیمت بیشتر خانه‌های این محله بالای 250 هزار دلار است؛

از همین رو، خرید خانه محله ماسلاک استانبول گزینه مناسبی برای بسیاری از سرمایه‌گذارانی است که قصد اخذ اقامت و دریافت پاسپورت ترکیه را دارند.

اجاره خانه در محله ماسلاک استانبول

با توجه به قیمت بالای خانه‌ در محله ماسلاک برای خرید و سرمایه‌گذاری، اجاره‌ بهای خانه نیز در این محله نسبت به نقاط دیگر شهر بالاتر است.

البته مبلغ اجاره ‌بها با توجه به ساختمان، متراژ خانه و امکانات آن متفاوت است؛ اما می‎توان گفت که حداقل مبلغ اجاره خانه در محله ماسلاک ماهیانه از 20000 لیر آغاز می‌شود.

به طور معمول نیز این مبلغ تا مقدار ماهیانه 45000 لیر برای پنت‌هاوس تغییر می‌یابد. همچنین به شیوه مرسوم، این مبلغ جدای از شارژ ماهیانه محاسبه می‌شود.

معمولا میانگین هزینه شارژ ساختمان برای هر واحد در این محله حدود 2500 لیر است. در حال حاضر، بیشتر مالکان اجاره‌ بهای خانه خود را به‌صورت سالانه یا شش‌ماهه در آغاز مدت قرارداد دریافت می‌کنند.

توصیه می‌شود برای اجاره خانه تنها به بررسی آنلاین و مشاهده عکس و فیلم خانه اکتفا نشده و پیش از امضای قرارداد، حتما به صورت حضوری از خانه بازدید شود.

قیمت خانه در محله ماسلاک

به طور معمول، قیمت همه واحدهای ارائه‌شده برای فروش بر اساس متراژ و تعداد اتاق یک‌، دو، سه خوابه‌ و تعداد بیشتر، به صورت طرح پرداختی به فروش می‎‌رسد؛ به این ترتیب، پنجاه درصد از هزینه به‌صورت پیش‌پرداخت دریافت می‌شود و باقی‎مانده مبلغ نیز بنا بر مواد قرارداد،

در اقساط دو یا سه ‌ساله تسویه می‌شود. در حال حاضر، قیمت واحد تک‌خواب 80 متری، از حداقل 580 هزار دلار آغاز می‌شود و با توجه به امکانات ساختمان افزایش می‌یابد. به همین منوال، قیمت واحدهای دوخوابه نیز از 821 هزار دلار به بالا آغاز می‌شود.

قیمت واحدهای سه‌خوابه معمولا از یک میلیون و شصت هزار دلار و بیشتر موجود است. همچنین واحدهای چهارخوابه را نیز می‌توان از قیمت دو میلیون و شصت هزار دلار به بالا جست‌وجو کرد.

روی هم رفته، توصیه می‌شود همچون خرید ملک در موارد مشابه، پیش از خرید خانه در محله ماسلاک استانبول به خوبی نیازسنجی شده و به صورت حضوری تحقیق کافی شود.

بهتر است بر اساس معیارهایی همچون میزان نقدینگی، اولویت‌ها در انتخاب محل زندگی مانند فاصله مکانی تا محل کار یا تحصیل، امکانات رفاهی موجود در محل و همچنین بافت محل و تراکم جمعیت آن گزینه مناسب را انتخاب کرد.

امکانات رفاهی منطقه ماسلاک استانبول

محله ماسلاک از لوکس‌ترین و گران‌ترین محلات شهر استانبول و سومین منطقه گران‌قیمت ترکیه محسوب می‌شود. به همین سبب، قیمت خانه برای خرید یا اجاره نیز در این محله نسبت به سایر محلات بالاتر است. موارد بسیاری در این تفاوت قیمت تاثیر می‌‌گذارد که در ادامه مطلب، به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

دسترسی مناسب

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد محله ماسلاک دسترسی مناسب آن و نیز برخورداری از سیستم حمل‌ و نقل عمومی به نقاط مختلف شهر است.

این محله در نزدیکی اتوبان E80 یا بزرگ‌راه اروپا است که راهیابی به مسیر غربی شرقی و شاه‌راهای شهر را تسهیل می‌کند. وجود ایستگاه‌های مترو با دسترسی به مرکز شهر و دیگر نقاط، خطوط اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی به نقاط مختلف استانبول، از دیگر ویژگی‌های مهم برای انتخاب این محله برای سکونت و خرید یا اجاره خانه در آن است.

محله ماسلاک در نزدیکی پل سلطان محمد فاتح مشهور به پل دوم واقع شده است که از گذشته، یکی از مسیر‌های ارتباطی اصلی بین قسمت آسیایی و اروپایی به شمار رفته است.

این محله در 11 کیلومتری میدان تقسیم، 8 کیلومتری مجیدیه کوی، 19 کیلومتری سرای سلطان احمد و 23 کیلومتری میدان باکرکوی واقع شده است که از طریق سیستم حمل‌ و نقل عمومی و نیز معابر اصلی و فرعی می‌توان به آن‌ها در زمان کمی دسترسی یافت. همچنین این محله با فرودگاه آتاتورک 28 کیلومتر و با فرودگاه سوم استانبول نیز حدود 25 دقیقه فاصله دارد.

با خرید خانه در محله ماسلاک استانبول، در عین برخورداری از شرایط طبیعی خاص و بافت مدرن شهری می‌توان به راحتی به تمام نقاط شهر تردد کرد.

معماری مدرن

بدون شک مهم‌ترین ویژگی محله ماسلاک معماری پیشرفته آن است که کاملا از الگوهای غربی پیروی می‌کند و تفاوت بسیاری با معماری سنتی ترکیه دارد.

یکی از جاذبه‌های این محله وجود آسمان‌خراش‌های متعدد در آن است. بلندترین آسمان‌خراش ترکیه به نام برج اسکای لند با ارتفاع 284 متر و 65 طبقه، در ماسلاک واقع است. در حال حاضر، این برج بلندترین سازه بتنی اروپا به شمار می‌رود.

دیگر آسمان‌خراش معروف ترکیه یعنی برج سافایر با 260 متر ارتفاع و 54 طبقه نیز در این محله واقع شده است.

با وجود این، اگر معماری فوق مدرن و وجود برج و آسمان‌خراش، انتخاب و سلیقه شخصی افراد نباشد، شاید خرید خانه در محله ماسلاک استانبول، گزینه چندان مناسبی به نظر نرسد.

مراکز خرید

یکی از نخستین مواردی که در بدو ورود به محله ماسلاک توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند، وجود مراکز خرید متعدد و بزرگ است.

مجموعه‌های تجاری اداری وسیع با معماری مدرن غربی در این محله حضور دارند که نمایندگی برندهای بسیاری از ترکیه و سراسر جهان در این مراکز فعالیت می‌کنند.

تقریبا همه این مراکز خرید به سالن‌های سینما، کافه و رستوران، زمین بازی کودکان، مجموعه ورزشی، سالن کنسرت و مانند اینها مجهز هستند.

از مراکز خرید مهم در این محله باید به مرکز خرید وادی اشاره کرد که از مهم‌ترین و معتربرترین مراکز تجاری مسکونی در ترکیه بوده و یکی از جذابیت‌های محله به شمار می‎‌رود. گفتنی است که در این مرکز خرید مشرف به جنگل بلگراد و نزدیک به تنگه بسفر، یک دستگاه مونوریل نیز فعال است که جابه‌جایی مسافران از این مکان به ایستگاه متروی خط m2 را میسر می‌کند.

مرکز خرید ایستینیه پارک نیز در این محله واقع شده است که از لوکس‌ترین مراکز خرید استانبول و ترکیه محسوب می‌شود. مرکز خرید یونیک نیز از دیگر مراکز خرید محله ماسلاک است که با چندین سالن مجهز، معمولا محل برگزاری کنسرت و اجرای تئاتر است.

برای افرادی که سبک زندگی در محلات پرتردد با فضای سرزنده را ترجیح می‌دهند، خرید خانه در محلع ماسلاک استانبول گزینه مطلوبی است.

مراکز خدمات بهداشتی و درمانی

بدون شک دسترسی به مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستانی، یکی از عوامل مهم در انتخاب هر محله برای سکونت است.

در محله ماسلاک نیز یکی از شعبات بیمارستان آجی بادم واقع شده است که در مواقع اضطراری، نیاز ساکنان را به خدمات بهداشتی و درمانی مرتفع می‌سازد.

این بیمارستان 350 تخت بیمارستانی و 30 تخت بخش مراقبت‌های ویژه دارد و مجهز به بخش‌های اورژانس، جراحی قلب و عروق، سرطان‌شناسی و مانند این‎‌ها است.

مراکز آموزشی

از دیگر نکات مهم برای انتخاب محله مسکونی به ‌ویژه برای خانواده‌ها، دسترسی آسان به امکانات و فضاهای آموزشی است.

چندین دانشگاه و مدرسه در محله ماسلاک وجود دارند که برخی از آن‌ها از مراکز معتبر ترکیه محسوب می‌شوند و در کنار سایر امکانات رفاهی، بر ارزش‌های محله می‌افزایند.

برای نمونه، دانشگاه فنی تکنیک که در این محله واقع شده است، از معتبرترین مراکز آموزش عالی ترکیه به شمار می‌رود. در مقابل ورودی این دانشگاه نیز ایستگاه متروی itu از خط m2 قرار دارد که رفت و آمد دانشجویان را تسهیل می‌بخشد.

دانشگاه بِی کِنت (دانشگاه علوم بینادی) نیز دیگر مرکز آموزشی معتبری است که در ماسلاک قرار دارد.

از دیگر دانشگاه‌های محله ماسلاک باید به دانشگاه نیشان تاشی (دانشگاه علوم مدرن، نوآوری و طراحی مد) دانشگاه MEF (دانشگاه علوم مد ترکیه) و دانشگاه ایازگا (از دانشگاه‌های فنی استانبول با ساختار آمریکایی) و دانشگاه علوم و فن‌آوری ایشیک اشاره کرد.

همچنین از مدارس معتبر این محله، باید مدرسه بین‌المللی بسفر و مدرسه انگلیسی را نام برد.

جاذبه‌های فرهنگی محله ماسلاک استانبول

علاوه بر مراکز خرید متعدد و مجموعه‌های تفریحی فراوان که همواره گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به این محله جذب می‌کند، محله ماسلاک جذابیت‌های فرهنگی تاریخی نیز دارد.

گفتیم که این محل اقامتگاه سلاطین عثمانی بوده است امروزه نیز این عمارات با نام «کاسر همایون» در قالب موزه پذیرای بازدیدکنندگان و علاقمندان به آشنایی با تاریخ ترکیه است.

این موزه شامل بخش‌های اتاق حکومتی، عمارت اصلی، حرمسرا و باغ لیمو می‌شود.

همچنین موزه الگیز نیز دیگر جاذبه فرهنگی این محله بوده که موزه‌ای خصوصی است و مجمو‌عه آثار هنری معاصر از هنرمندان کشورهای مختلف را به نمایش گذارده است.