بویوک آدا

بویوک آدا
99.01.30

بویوک آدا (به ترکی استانبولی Büyükada ) به معنی جزیرهٔ بزرگ یا جزیرهٔ پرنس به یونانی Πρίγκηπος بزرگ‌ترین جزیره از بین نه جزیره اطراف استانبول در دریای مرمره است.

در این جزیره عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری به غیر از خودروهای عمومی مانند پلیس و شهرداری ممنوع است، و عبور و مرور بیشتر توسط دوچرخه یا درشکه‌هایی که توسط اسب کشیده می‌شوند، انجام می‌شد اما از یک ماه پیش با اعتراض مردم نسبت به آزار اسب ها توسط درشکه چی ها و مداخله شهرداری استانبول، این درشکه ها از جزیره خداحافظی کردند و اکنون با دوچرخه و دوچرخه های الکتریکی میتوانید به سیاحت و گردش در این جزیره زیبا بپردازید. این جزیره یکی از نقاط توریستی و تفریحی استانبول به شمار می‌رود.

خانه‌های ساخته شده در این جزیره به صورت ویلایی و ییلاقی است، لذا جمعیت آن در فصل‌های گرم سال چندین برابر جمعیت فصول سرد آن است. افرادی که قصد بازدید از این جزیره را دارند، باید در سمت اروپایی ترکیه از اسکله بشیکتاش و امینونو و در سمت آسیایی از اسکله بوستانجی و کادی کوی سوار کشتی‌های خصوصی یا دولتی شده و به جزیزه بویوک برسند. کشتی ها در جزیره های کینالی آدا، بورگاز آدا، هیبلی آدا توقف کوتاه برای پیاده و سوار کردن گردشگران خواهند کرد. بویوک آدا آخرین جزیره ایی میباشد که محل توقفگاه کشتی ها میباشد.

وقتی از اسکله بویوک آدا پیاده میشوید. در روبروی شما بازارچه ایی از محصولات سنتی میباشد. که لوازم دستی و سنتی بسیار زیبایی را برای عرضه به گردشگران آمده کرده اند و همچنین در امتداد ساحل رستوران هایی بیشماری با غذاهای لذیذ با چشم انداز زیبا به چشم میخورد. در بویوک آدا بناهای مهمی قرار دارد. معماری عثمانی ها، کلیساهای آرام به سبک یونانی و خانه متروکه ای که لئون تروتسکی در دوران تبعید در آن زیسته است. بویوک آدا یا به ترکی استانبولی جزیره بزرگ، در زمان بیزانس نیز هم مکان تبعید و هم مکانی مذهبی و روحانی بوده است. در سال 569 میلادی امپراطور بیزانس جاستین دوم در این جزیره یک قصر و یک کلیسا ساخت. این اولین ساختمان از چندین کلیسایی بود که بعد ها به عنوان زندان شاهزادگان تبعیدی از آنها استفاده می شد.در طول قرن ها، این جزیره شاهد وقایع زیادی بوده است، از اسکان کشیش ها تا پناهندگی لئون تروتسکی رهبر انقلابیون بلشویک روسیه.