10 مسیر برتر طبیعت‌گردی در ترکیه

10 مسیر برتر طبیعت‌گردی در ترکیه

کشور ترکیه با داشتن تعداد زیادی پارک ملی و کوهستان‌، زیباترین مسیرهای طبیعت‌گردی جهان را از آن خود کرده است. در این مطلب ما بهترین مسیرهای پیاده‌روی در این کشور را به شما معرفی می‌کنیم. پس وسایتان را جمع کنید، بلیط‌های خود را رزرو کنید و آماده‌ی سفر شوید.

1- مسیر لیسیان / Lycian

مسیر لسیان برای سفر زمینی در ترکیه شهرت دارد. این مسیر 509 کیلومتری حد فاصل فتحیه تا آنتالیا قرار گرفته است. چشم اندازهای زیبا و شگفت‌انگیز، توقفگاه‌های عالی در طول ساحل پاتارا (Patara)، سواحل طبیعی کاش (Kaş) و ویرانه‌های باستانی اولمپیوس (Olympos) از جاذبه‌های این مسیر پیاده روی محسوب می‌شوند.

مسیر لیسیان
مسیر طبیعت‌گردی لیسیان

2- کوهستان اولوداغ / Uludağ

کوهستان اولوداغ یک مقصد محبوب برای گردشگران ترکیه در فصل زمستان و برای اسکی به شمار می‌آید. با این حال در فصل‌های گرم سال مکانی عالی برای پیاده‌روی در طبیعت محسوب می‌شود. چمنزارهای وسیع، مناطق صخره‌ای و همچنین دریاچه‌ی یخی جاذبه‌های طبیعی این مسیر هستند. بهترین مسیر پیاده‌روی کوه اولوداغ مسیر سریآلان (Sarıalan) به چوبانکایا (Çobankaya) می‌باشد.

کوهستان اولوداغ
پیست اسکی اولوداغ

3- کوهستان کاچکار / Kaçkar

کاچکار شگفت‌انگیز است؛ خصوصا برای صعود و کشف طبیعت. این کوه زیبا در نزدیکی دریای سیاه واقع شده. اغلب زیبایی کاچکار را با کوه‌های آلپ سوئیس مقایسه می‌کنند. شما می‌توانید کیلومترها از کنار گل‌های وحشی و گله‌‌ی گوسفندان عبور کنید و در ارتفاع 4000 متری به قله‌ی کاچکار صعود داشته باشید و مهارت‌های خود را به چالش بکشید.

مسیر کوهستانی کاچار
مسیر کوه‌پیمایی کاچار

طبیعت ترکیه آنقدری دلرباست که گاهی آدم را برای زندگی در نزدیکی خود وسوسه می‌کند. اگر قصد مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه را دارید، می‌توانید به گزینه‌ی خرید ملک در ترکیه فکر کنید.

4- کاپادوکیا / Cappadocia

کاپادوکیا به دلیل وجود چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی و نیز مناظر تاریخی فراوان، بهشتی زیبا برای پیاده‌روی است. مشهورترین مسیرهای پیاده‌روی کاپادوکیا عبارتند از: دره‌ی کبوتر و عشق، دره‌ی سرخ گل‌های رز و دره‌ی زِمی. جایی که شما قرار است با مناظر شگفت‌انگیز دودکش‌های معروف جن و پری، کلیسای صخره‌ای و سازه‌های سنگی خارق‌العاده مواجه شوید.

اگر به سفر به کاپادوکیا علاقه‌مندید، توصیه می‌کنیم مطلب تلفیق تاریخ و طبیعت در کاپادوکیا را حتما بخوانید.

کوهستان کاپادوشیا
جشنواره پرواز بالن در کاپادوشیا

5- ویا اگناتیا / Via Egnatia

ویا اگناتیا زمانی مسیر ارتباطی قسمت شرقی و غربی امپراطوری قدرتمند روم محسوب می‌شد و برای اهداف نظامی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گرفت. این مسیر امروزه مورد استفاده کوهنوردان حرفه‌ای ‌است.
ویا اگناتیا از دوروس در آلبانی شروع می‌شود، با عبور از مقدونیه و شمال یونان به ترکیه می‌رسد و در استانبول پایان می‌پذیرد.

مسیر ویا اگناتیا
مسیر تاریخی ویا اگناتیا

6- کوهستان توروس / Taurus

دیوارهای صخره‌ای صاف، دره‌های عمیق و تنگه‌ها، مراتع و دریاچه‌هایی با مناظری شبیه به آلپ از ویژگی‌های شاخص کوهستان توروس به شمار می‌آیند.
قسمت‌های غربی توروس (حوالی شهر باستانی ترمسوس) و توروس مرکزی (دربردارنده‌ی دریاچه‌ی زیبای کاراگول و پل آدانا) محبوب‌ترین مسیرهای کوهنوردی و پیاده‌روی توروس هستند.

 

کوهستان توروس

7- کوه نمرود / Nemrut

سفر به کوه نمرود در زمستان به دلیل لایه‌های ضخیم برف توصیه نمی‌شود. اما سفر به قله‌ی 2150 متری نمرود در فصل‌های گرم سال بسیار رضایت‌بخش خواهد بود. در بالای قله وجود آرامگاه پادشاه فقید هلسینی ، آنتوخیلیوس اول (Antiochos I) پادشاه کوموجینی به حیرت کوهنوردان خواهد افزود.

طبیعت‌گردی در کوهستان نمرود
مجسمه‌های غول‌پیکر – کوهستان نمرود

8- مسیر سنت پل / St. Paul

دلیل اهمیت این مسیر، عبور سنت پل در اولین سفرش به آسیای صغیر از آن است. گفته می‌شود این مسیر 500 کیلومتری را سنت پل احتمالا در 27 روز طی کرده است. معبرهای این مسیر کوهستان توروس، مکان باستانی پرجه (Perge) و آسپندوس در آنتالیا و همچنین تعداد زیادی مناطق روستایی و مناظر طبیعی را شامل می‌شود.

مسیر سنت پل
مسیر تاریخی سنت پل

9- کوه المپیوس / Olympos

دشوار است که از معرفی کوه باشکوه المپیوس واقع در ارتفاعات ساحل زیبای سیرالی (Çıralı) بگذریم. این مسیر در زبان ترکی تاهتیلی داگ ( کوه تاهتیلی) خوانده می‌شود. برای رسیدن به این کوه بهترین مسیر، عبور از روستای بیچیک (Beycik) است. از این نقطه منظره‌ی دریا و سواحل مدیترانه به خوبی دیده می‌شود.

کوهستان المپیوس
کوه اسطوره‌ای المپ

10- مسیر جنگلی ینیس / Yenice Forest

یکی مسیر کمتر شناخته شده برای طبیعت‌گردی در ترکیه، مسیر جنگلی و طبیعت زیبای ینیس است. برای علاقه‌مندان به طبیعت که به دنبال کشف جاذبه‌های طبیعی هستند این مسیر سرشار از شگفتی‌هاست. این مسیر از میان درختان انبوه و دره‌ها می‌گذرد. شما می‌توانید با دوچرخه و یا اسب از این مسیر عبور کنید. یکی از توقفگاه‌های جذاب این مسیر سفرانبولو (Safranbolu) است که به دلیل معماری خاص دوران عثمانی بسیار مشهور است و ارزش اقامت یک روزه را دارد.