طبق قانون جدید ترکیه در کدام محله‌های استانبول نمی‌توان خانه خرید؟

طبق قانون جدید ترکیه در کدام محله‌های استانبول نمی‌توان خانه خرید؟
01.03.05

در این مقاله ام تی سی هوم قصد داریم مناطق خوب استانبول برای خرید خانه را به شما معرفی کنیم و درباره قانون جدید ترکیه در اخذ اقامت از طریق ملک اطلاعاتی را به شما بدهیم. در ماه مه 2022، دولت ترکیه بسته‌ای از تصمیمات را اتخاذ کرد، که در آن ذکر شده است که فرد خارجی که مایل به اخذ اقامت ملکی در ترکیه با خرید ملک است باید اقدام به خرید ملکی به ارزش 50 هزار دلار در شهرهای کوچک کند و در ایالت‌های بزرگ از جمله آنتالیا، استانبول، آنکارا ارزش ملک خریداری شده نباید کمتر از 75 هزار دلار باشد. همچنین مبلغ شهروندی ترکیه به جای 250 هزار دلار به 400 هزار دلار تغییر یافت. در آخر طبق قانون جدید ترکیه در برخی از محله‌های استانبول نمی‌توان خانه خرید، این تصمیم با توجه به تراکم اتباع خارجی در مناطق مختلف کشور ترکیه از سوی اداره مهاجرت ترکیه اتخاذ شده و در آن ظرفیت محله‌ها را 25 درصد خارجی نشین اعلام کرده است.

قانون جدید ترکیه ۲۰۲۲

طبق قانون جدید اداره مهاجرت ترکیه در شهرهای بزرگ مانند استانبول، ازمیر و آنتالیا اگر سرمایه‌گذار به قصد دریافت اقامت در ترکیه اقدام به خریدار ملک کند، ملک خریداری شده باید دارای ارزش بالای 75 هزار دلار باشد. هم‌چنین اگر در شهرهای کوچک اقدام به خرید ملک برای دریافت اقامت کند ارزش ملک باید حداقل 50 هزار دلار باشد. در غیر این صورت چنان‌چه ارزش ملک خریداری شده کمتر از مبلغ ذکر شده باشد، سرمایه‌گذار باید پلن اقامتی ارائه دهد و از همان مسیری که اقامت توریستی اخذ می‌شود، اقدام به دریافت اقامت کند. این مسیر البته دشواری‌های خاص خود را دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه مناطق خوب استانبول برای خرید خانه با قیمت مناسب را به شما معرفی کنیم.

در کدام محله‌های استانبول نمی‌توان خانه خرید؟

با توجه به تراکم اتباع خارجی در مناطق مختلف کشور ترکیه، اداره مهاجرت ترکیه محله‌های ترکیه را ظرفیت بندی کرد. بر طبق این قانون در هر یک از محله‌ها می‌بایست تنها 25 درصد خارجی ساکن باشند. اگر خارجی‌ها در این محله‌ها ملک بخرند یا خانه اجاره کنند یا حتی دانشجویان خارجی در این محله‌ها خانه اجاره کنند، برای گرفتن اقامت برای بار اول دچار مشکل خواهند شد. برای تمدید اقامت در این محله‌ها مشکلی وجود ندارد البته اگر از قبل آدرس فرد خارجی در سایت اداره نفوس ترکیه ثبت شده باشد. پس ضروری است که قبل از اقدام به خرید ملک، آمار منطقة مورد نظر از شهرداری یا نفوس منطقه گرفته شود و در صورت اطمینان از پر نشدن ظرفیت آن محله از خارجی‌ها اقدام به خرید کنید.

بخشی از محله‌هایی که سهمیه 25% خارجی در آن‌ها پر شده است را در زیر فهرست می‌کنیم. توجه داشته باشید حتی اگر در این محله‌ها خانه بخرید، کسب و کار باز کنید، دانشجوی ثبت نام شده در دانشگاه باشید، یا اگر با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده‌اید، نمی‌توانید آدرسی را در دفتر ثبت‌احوال ترکیه ثبت کنید. لیست دقیق‌تر این محله‌ها را در لینک تعطیلی محلهها مشاهده کنید.

  • باشاک‌شهیر
  • بیلیک‌دوزو
  • بعضی محله‌ها در اسنیورت
  • فاتح
  • بی اوغلو
  • کوچوک‌چکمچه

مناطق خوب استانبول برای خرید خانه در ترکیه

در این بخش به معرفی مناطق خوب استانبول برای خرید خانه با سرمایه کم می پردازیم. این مناطق جزء مناطق خوب استانبول برای خرید خانه ارزان هستند که خارجی‌ها برای خرید ملک در استانبول ترجیح می‌دهند در آنها سرمایه‌گذاری کنند.

بیشتر بخوانید: 4 نکته که برای خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کنیم

 شیشلی

اولین منطقه‌ای که ممکن است به ذهن یک سرمایه‌گذار املاک و مستغلات برسد یا بخواهد ملکی در استانبول بخرد، شیشلی است. شیشلی منطقه‌ای مرکزی است که یکی از قدیمی‌ترین مناطق استانبول است. این منطقه که جزء مناطق خوب استانبول برای خرید خانه است معروف‌ترین و معتبرترین محله‌های استانبول مانند نیشانتاشی و بومونتی را در برمی‌گیرد. مهم‌ترین عواملی که شیشلی را به منطقه‌ای بسیار مطلوب تبدیل می‌کند این است که بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است، زیرا پروژه‌های جدید نسبتاً کمی را شامل می‌شود و بنابراین قیمت املاک و مستغلات دائماً در حال افزایش است، تقاضا زیاد و عرضه کم است.

امکانات منطقه شیشلی

شیشلی همچنین با وجود مجلل‌ترین هتل‌های بین‌المللی مانند هیلتون و ریتز‌کارلتون شناخته شده است. این محله در میان گردشگران نیز محبوبیت دارد زیرا مراکز خرید و بوتیک‌های زیادی از معروف‌ترین برندهای بین‌المللی مانند مرکز خرید زورلو سنتر مال، پارک ایستینیه و جواهیر مال را در خود جای داده است.

املاک در شیشلی بین املاک مسکونی، املاک سرمایه‌گذاری و املاک تجاری متفاوت است. شیشلی همچنین یک مرکز تجاری است، زیرا شامل برج‌های مرتفع زیادی است که برخی از آن‌ها منظره‌ای از بسفر یا پانوراما شهر زیبای استانبول دارند. شیشلی از نظر حمل و نقل نیز یکی از مناطق با خدمات کامل به حساب می‌آید و شامل بسیاری از پروژه‌های زیربنایی مانند تونل‌ها و پل‌ها می‌شود که دسترسی به منطقه را تسهیل می‌کند. به علاوه تعدادی از دانشگاه‌ها که بهترین خدمات آموزشی را ارائه می‌دهند، بیمارستان‌های مجلل و سایر وسایل اولیه مورد نیاز مردم را داراست.

بیشتر بخوانید: برای خرید خانه در ترکیه کدام ملک بهتر است؟

بی اوغلو

منطقه بی اوغلو قلب تاریخی استانبول و یک مرکز سرمایه‌گذاری عالی محسوب می‌شود، زیرا شامل بسیاری از جاذبه‌های گردشگری معروف مانند میدان تکسیم، خیابان استقلال و برج گالاتا است که اولین مقصد برای گردشگران از سراسر جهان است. علاوه بر این، منطقه بی‌اوغلو به دلیل نزدیکی به تنگه بسفر است و زیرساخت‌های این منطقه قدیمی و بدیع است، زیرا شامل قدیمی‌ترین متروی جهان بعد از متروی لندن است که در تکسیم قرار دارد. منطقه بی اوغلو منطقه‌ای پرجنب‌وجوش است که شامل بسیاری از مراکز هنری و سرگرمی، رستوران‌ها و کافه‌ها می‌شود. مشخصه آن خیابان‌های سنگ‌فرش شده باستانی است که با قدم زدن و دیدن ساختمان‌های باستانی شما را به مکان‌های تاریخی می‌برد.

امکانات منطقه بی اوغلو

در مورد حمل و نقل، منطقه بی اوغلو شامل یک شبکه عظیم است که تمام مناطق استانبول را به یکدیگر متصل می‌کند و خط مترو و متروبوس از آن عبور می‌کند. به دلیل تقاضای زیاد برای املاک و مستغلات در منطقه بی اوغلو، پروژه‌های جدید به طور مداوم در این منطقه در حال رشد هستند از این رو خرید آپارتمان در بی اوغلو و سرمایه‌گذاری در آن سودهای کلانی را نوید می‌دهد.

منطقه بی اوغلو
محله‌ی بی اوغلو از محله های توریستی استانبول است که در بخش اروپایی استانبول قرار دارد.

زیتون برنو

منطقه زیتون برنو در سمت اروپایی استانبول قرار دارد. ساحل نوساز زیتون برنو در نزدیکی دیوارهای باستانی قسطنطنیه واقع شده است، این ترکیب گذشته و حال، سنت و مدرنیته، جذابیت زیادی برای خارجی‌ها دارد. از این رو این منطقه شهرت گسترده‌ای به دست آورده است و با پروژه‌های بسیار مجلل خود با چشم‌اندازی مستقیم از دریای مرمره سرمایه‌گذاران را مجذوب خود کرده است. در مقاله قبلی گفته بودیم که زیتون برنو یکی از بهترین مناطق برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، زیرا عرضه کم و تقاضا زیاد است. بنابراین، به عنوان یک منطقه سرمایه‌گذاری امیدوار کننده و متمایز طبقه‌بندی می‌شود که در آن تعدادی پروژه با چشم‌انداز مستقیم از دریای مرمره وجود دارد که شامل آپارتمان‌های لوکس می‌شود.

بیشتر بخوانید: آسان ترین راه گرفتن اقامت ترکیه چیست؟

امکانات منطقه زیتون برنو

خط متروی مارمارای که بخش اروپایی استانبول را به بخش آسیایی متصل می‌کند، از این منطقه عبور می‌کند، به‌ویژه در نزدیکی پروژه‌های املاک و مستغلات در زیتون برنو، که آن را کانون توجه خارجی‌هایی است که مایل به سرمایه‌گذاری یا زندگی هستند. بودن وسیله حمل و نقل در نزدیکی منزل شما در شهر بزرگی مانند استانبول، حمل و نقل شما را بسیار آسان می‌کند و کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. اهمیت سرمایه‌گذاری در این منطقه در این واقعیت نهفته است که پروژه‌های جدید در حال ساخت بسیار اندک هستند، بنابراین قیمت‌ها دائماً در حال افزایش است.

پروژه RH-180

این پروژه برنده جایزه بین‌المللی بهترین طراحی مهندسی شد، زیرا تمام آپارتمان‌های این پروژه دارای نمای جزئی دریا از ورودی بسفر هستند و از تماشای کشتی‌های لنگر انداخته در ورودی تنگه لذت می‌برند. همچنین طراحی داخلی در این پروژه از نظر باغ‌ها و مراکز خرید بسیار منظم و هوشمندانه است. شایان ذکر است که مغازه‌های داخلی در پروژه فقط برای ساکنین در نظر گرفته شده است که به شما احساس حریم خصوصی و امنیت می‌دهد چرا که می‌توانید فرزندان خود را تحت مراقبت و کنترل حراست مجموعه به خرید بفرستید.

مزایای طراحی متمایز مهندسی در این‌جا فقط به طراحی محدود نمی‌شود، بلکه به محتوا نیز محدود می‌شود، زیرا تمام دیوارها به صورت شیشه‌ای دوتایی به منظور عایق‌کاری و نمای زیبایی و همچنین دوام مانند شیشه طراحی شده‌اند. دیوارها پس از چندین سال دچار مشکلات رطوبتی و خوردگی که دیوارهای بتنی را مبتلا می‌کند، نخواهند بود.

 کاگیتان

آن‌چه منطقه کاگیتان را متمایز می‌کند، نزدیکی آن به مرکز استانبول است، بنابراین از اهمیت سرمایه‌گذاری برخوردار است و خریداران تمایل به سرمایه‌گذاری در آن دارند. این منطقه از مناطق خوب استانبول برای خرید خانه است زیرا ارزان‌ترین جایگزین برای مرکز استانبول است و سرمایه‌گذار می‌تواند با یک سرمایه‌گذاری سودآور به بازده ماهانه و سالانه دست یابد.

منطقه کاگیتان یک منطقه جدید توسعه‌یافته است که در آن به گونه‌ای ساخت و ساز انجام می‌شود که مانند مناطق مجلل همسایه خود مانند شیشلی و ماسلاک باشد. زیرساخت‌ها در این منطقه توسعه‌یافته و شبکه حمل و نقل، خطوط مترو و تونل‌ها در حال گسترش هستند. بنابراین انتظار می‌رود که این منطقه آینده امیدوار کننده‌ای داشته باشد.

منطقه کاگیتان برخلاف مناطق قبلی، جاذبه‌های گردشگری زیادی را شامل نمی‌شود و در نزدیکی دریا یا تنگه بسفر قرار ندارد. همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم نزدیک‌ترین منطقه به مرکز شهر است و قیمت ملک در آن مناسب است.

باهچه شهیر

منطقه باهچه شهیر، جایی که طبیعت، آرامش و خانه‌های سطح بالا با دریاچه‌های تزئین شده با اردک‌ها و ماهی‌ها و رستوران‌ها و کافه‌های مجلل، در انتظار شماست. این منطقه از مناطق خوب استانبول برای خرید خانه و ترجیحی برای زندگی خارجی‌ها است. باهچه‌شهر یک منطقه مسکونی آرام با فضای سبز فراوان است.

بیشتر بخوانید: با محله باهچه شهیر آشنا شوید

امکانات منطقه باهچه شهیر

باهچه‌شهیر یکی از امن‌ترین و آرام‌ترین مناطق استانبول است. این منطقه برای خانواده‌ها مناسب است، زیرا دارای مدارس بین‌المللی و مؤسسات زبان است. این منطقه مرکز خرید آکباتی مال را نیز شامل می‌شود که یکی از مقاصد اصلی گردشگران استانبول است. باهچه شهیر به دلیل نزدیکی به کانال استانبول، پروژه عظیمی که دولت ترکیه در حال اجرا و نظارت بر آن است، اهمیت سرمایه‌گذاری پیدا کرده است. این منطقه نوساز نزدیک به فرودگاه جدید استانبول است، همچنین با این‌که دور از مرکز شهر است، اما به بزرگراه‌ها به راحتی دسترسی دارد و برای بودجه‌های شروع از 70 هزار دلار مناسب است.

باهچه شهیر
باهچه شهیر یکی از مناطق سبز و مدرن استانبول و دارای جاذبه های گردشگری زیبایی است.

سخن پایانی

طبق قانون جدید ترکیه خارجی‌هایی که قصد خرید ملک برای دریافت اقامت را دارند باید ملکی به ارزش حداقل 50 هزار دلار خریداری کنند. همچنین بر طبق این قانون دیگر امکان خرید و ثبت ملک در همة محله‌ها برای خارجی‌ها امکان‌پذیر نیست. زین پس هر محله تنها ظرفیت 25 درصد خارجی نشین را دارد. در این مقاله به بررسی قانون جدید سرمایه‌گذاری ترکیه پرداخته‌ایم همچنین مناطق خوب استانبول برای خرید خانه را به شما معرفی کرده‌ایم.