با منطقه ساریر استانبول آشنا شوید

با منطقه ساریر استانبول آشنا شوید

اگر قصد خرید ملک در ترکیه یا مهاجرت به این کشور زیبا دارید، باید محله‌های آن را به‌خوبی بشناسید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای مهاجرت اخذ کنید. منططقه ساریر استانبول از آن مناطق دلبری‌ست که آشنایی با آن جزء واجبات است. در ادامه همراه ام تی سی هوم باشید تا با هم نگاهی بیندازیم به منطقه ساریر استانبول.

ساریر را بیشتر بشناسیم

ساریر (به ترکی استانبولی Sarıyer) یکی از زیباترین مناطق استانبول است که در بخش اروپایی آن واقع شده و بهترین دید را به سمت دریا و جنگل دارد. این منطقه 21 سال است که به خاطر ماهی‌های خاصش، قنادی‌ها و پودینگ معروف خود، شهره عام و خاص است.

از موقعیت جغرافیایی ساریر اگر بخواهیم برایتان بگوییم، این منطقه از جنوب به‌وسیله بشیکتاش، از جنوب غربی با شیشلی، از غرب با ایوب سلطان، از شرق بوسیله بسفر و در ضلع شمالی خود بوسیله دریای سیاه احاطه شده است.

هوای ساریر به دلیل نزدیکی به دریا و برخورداری از جنگل های وسیع اطرافش بسیار مطبوع و خوب است. آب زیبا و شفابخش بسفر در این منطقه جمع شده است و لذت یک پیاده روی طولانی در خط ساحلی آن را چه در طول روز و چه در شب به شما هدیه می کند. بنابراین یک تفرجگاه و تفرجگاه تابستانی دایمی است که بین مردم محلی هم بسیار محبوب است.

علت نام‌گذاری ساریر چیست؟

در خصوص علت نامگذاری این منطقه به ساریر دو روایت معروف وجود دارد اولی مربوط می شود به افسانه ای که طبق آن، فرد مقدسی به نام “پدر زرد”  که محبوب مردم بوده در این منطقه دفن شده است، و روایت دیگر راجع به نوع خاک این منطقه است که می گویند حاوی مس فراوان بوده و از بالا به رنگ زرد به چشم می خورد که به همین دلیل نام این منطقه به ساری یر (ساری در زبان ترکی به معنای زر و یر به معنای زمین می باشد) معروف شده است. ناگفته نماند که اکنون هم یک معدن مس رها شده در این منطقه وجود دارد.

چه آثار تاریخی در ساریر وجود دارد؟

نکته جالب دیگری که راجع به ساریر وجود دارد این است که این منطقه سرشار از آثار باستانی است. در واقع این منطقه میراث تاریخی گسترده‌ای از دوره بیزانس است که ویرانه‌های تاریخی دوره قبل از بیزانس تا امپراتوری عثمانی در آن مشاهده و یافت شده است.

از جمله مکان های تاریخی ساریر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسجد علی کتدا
 • مسجد علی پاشا
 • مسجد جراح محمود افندی
 • مسجد امیرگان
 • فواره امیرگان
 • مسجد هامام
 • مسجد ایسکله
 • مسجد بالتالیمانا
 • مسجد کیرچبورنو
 • مسجد عثمان رئیسی
 • مسجد ریز پاشا
 • قلعه عمارت
 • عمارت شریفلر
 • مقبره طلی بابا

جاذبه‌های گردشگری منطقه ساریر

غیر از سفارت اتریش که در این منطقه واقع شده و باغ عمارت وسیع و زیبایی است باید به سایر مکان‌های گردشگری نیز اشاره نماییم، همچون:

 • هتل گراند ترابیا
 • هتل گراند ترابیا
 • عمارت هوبر
 • چشمه Mihrişah Valide Sultan
 • چشمه احمد کمالی
 • قلعه رومیلی
 • موزه Sadberk Hanım
 • عمارت سعید حلیم پاشا
 • موزه سابانجی
 • کاخ سلطانیه
 • عمارت کلانتر

 

جنگل بلگراد؛ ریه‌های استانبول

جنگل بلگراد زیر مجموعه منطقه ساریر و معروف به ریه های استانبول است. مسیرهای گشت و گذار و مناطق پیک نیک در جنگل بلگراد به خصوص در روزهای آخر هفته، توجه تمام افراد محلی و توریست‌ها را به خود جلب کرده است که خود شاخصه بارزی از این منطقه محسوب می شود. جنگل‌های بلگراد وابسته به دانشکده جنگلداری دانشگاه استانبول است که به عنوان یک آزمایشگاه زنده و باز، از همه جنبه‌ها می‌تواند حکم یک پژوهشگاه تحقیقی علمی را بازی کند.

جنگل بلگراد استانبول
جنگل بلگراد استانبول

جنگل بلگراد منطقه شکار است و منطقه پرورش ماهی‌های مرغوب و حفاظت از جانوران و گیاهان. از آنجایی که نیازهای تفریحی و ورزشی را برای عموم مردم برآورده می‌کند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و خدمات متنوعی را به شهر شلوغ استانبول ارائه می‌دهد.

آب و هوای معتدل و مرطوب این جنگل و گونه های مختلف و متنوع درختان بلوط و درختان کاج که گیاهان غالب این جنگل هستند، مناظر زیبایی را برای عکاسان معروف جهان فراهم کرده است. آب و هوای تمیز آن و موقعیت آن مناسب پیک نیک و استراحت، تفریح ​​و ورزش است که مورد توجه گردشگران خارجی و محلی بوده و جمعیت تابستانی آن به چیزی حدود 10 هزار نفر می رسد.

 

اما باز همچنان باید تأکید کنیم که دلیل مرغوبیت املاک در این منطقه به دلیل برخورداری از ساحل مشهور آن می باشد.

در حقیقت امروزه فقط سواحل Altınkum و Tarabya در سواحل بسفر فعال هستند چرا که به دلیل تشدید آلودگی دریایی، ساحل‌های دیگر در بسفر به روی غواصان بسته شده‌اند ولی ساحل ساریر هنوز زیبا، شفاف و بسیار دل انگیز است به ویژه ساحل دریای سیاه که در ماه‌های تابستان تبدیل به یک جاذبه گردشگری همه سویه می شود. وجود مشاغل مختلف همچون هتل‌های زیبا و لوکس، متل‌ها، رستوران‌ها و بارها توجه تمام ساکنان استانبول را آنچنان به خود جلب می‌نماید که کمتر کسی از این منطقه هوس می‌کند به جای دیگری نقل مکان کند.

 

ساختمان‌های بسیاری نیز در ساریر وجود دارند که از نظر ارزش معماری از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در میان این‌ها ساختمان‌های کنسولی، غرفه‌ها، عمارت‌ها، اسکله‌ها و کلیساها توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند. همچنین قلعه ژنو در روملیفنری قطعا ارزش دیدن دارد.

دانشگاه تکنیک استانبول، ورزشگاه گالاتاسرای، دانشکده جنگلداری، مدیر کل مدیریت جنگل‌ها، مهد کودک های بسیار مدرن و به روز بین المللی، دو مدرسه خصوصی و یک خوابگاه دانشجویی مجهز نیز در این منطقه وجود دارد.

با محله‌های ساریر آشنا شوید

ساریر منطقه ای است از 39 منطقه استانبول که خود دارای 38  محله است که طبق سطور زیر می توانید نام آن‌ها را ملاحظه نمایید:

 1. AYAZAĞA MAHALLESİ
 2. BAHÇEKÖY KEMER MAHALLESİ
 3. BAHÇEKÖY MERKEZ MAHALLESİ
 4. BAHÇEKÖY YENİ MAHALLESİ
 5. BALTALİMANI MAHALLESİ
 6. BÜYÜKDERE MAHALLESİ
 7. CUMHURİYET MAHALLESİ
 8. ÇAMLITEPE MAHALLESİ
 9. ÇAYIRBAŞI MAHALLESİ
 10. DARÜŞŞAFAKA MAHALLESİ
 11. DEMİRCİKÖY MAHALLESİ
 12. EMİRGAN MAHALLESİ
 13. FATİH SULTAN MEHMET MAHALLESİ
 14. FERAHEVLER MAHALLESİ
 15. GARİPÇE MAHALLESİ
 16. GÜMÜŞDERE MAHALLESİ
 17. HUZUR MAHALLESİ
 18. İSTİNYE MAHALLESİ
 19. KAZIM KARABEKİR PAŞA MAHALLESİ
 20. KISIRKAYA MAHALLESİ
 21. KİREÇBURNU MAHALLESİ
 22. KOCATAŞ MAHALLESİ
 23. KUMKÖY (KİLYOS) MAHALLESİ
 24. MADEN MAHALLESİ
 25. MASLAK MAHALLESİ
 26. PINAR MAHALLESİ
 27. POLİGON MAHALLESİ
 28. PTT EVLERİ MAHALLESİ
 29. REŞİTPAŞA MAHALLESİ
 30. RUMELİFENERİ MAHALLESİ
 31. RUMELİHİSARI MAHALLESİ
 32. RUMELİKAVAĞI MAHALLESİ
 33. SARIYER MERKEZ MAHALLESİ
 34. TARABYA MAHALLESİ
 35. USKUMRUKÖY MAHALLESİ
 36. YENİ MAHALLESİ
 37. YENİKÖY MAHALLESİ
 38. ZEKERİYAKÖY MAHALLESİ

مرکز تجاری معروف ایستینیه پارک، مرکز تجاری وادی استانبول، مرکز خرید کمر و صبا سنتر نیز در منطقه ساریر وجود دارند که از تمام برندهای درجه یک جهانی شعباتی بصورت فعال، دایر کرده و در حال خدمات رسانی هستند.

به لحاظ موقعیت این منطقه دارای سطح بالایی است و لوکیشن بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها همچون سریال معروف عشق ممنوع بوده است که اکثر ایرانی‌ها دنبال کننده این سریال جالب بوده اند.

دسترسی به این منطقه بسیار آسان بوده و به دلیل نوع راه سازی و نظم خیابان‌ها کمتر به ترافیک بر می‌خورید. برای دسترسی از خط مترو نیز می توان استفاده کنید و با خط متروی ام دو (M2) خود را براحتی به این منطقه برسانید.

خرید ملک در منطقه ساریر استانبول

ناگفته نماند منطقه معروف ماسلاک و امیرگان نیز جزء ساریر بوده که محبوب تمام خارجی ها برای سرمایه گذاری در حوزه املاک است و به دلیل امکانات و پتانسیل های این منطقه هر روزه شاهد رشد روز افزون سرمایه خود می باشند. برای کسب اطلاعات از پروژه های خرید ملک در منطقه ساریر، با مشاوران ما در دفتر تهران و دفتر استانبول تماس حاصل فرمایید.