موانع و محدودیت‌های اخذ اقامت ترکیه را بیشتر بشناسید

موانع و محدودیت‌های اخذ اقامت ترکیه را بیشتر بشناسید

در خاورمیانه کشورهای متعددی وجود دارد که کشور ترکیه نسبت به همه آن‌ها توسعه بیشتری پیدا کرده است. شرایط خوب زندگی و سرمایه‌گذاری در ترکیه باعث شده است افراد زیادی این کشور را برای مهاجرت و اخذ اقامت انتخاب کنند. همچنین ترکیه از دو بخش اروپایی و آسیایی تشکیل شده است و موقعیت جغرافیایی مناسبی دارد.

با این تفاسیر مهاجرت به کشوری دیگر به همین سادگی نیست و مشکلات مختلفی در این راه وجود دارد. چه مشکلاتی برای مهاجرانی که به ترکیه می‌روند به وجود می‌آید؟ مسائلی مانند هزینه‌های زندگی در ترکیه یا کلاه‌برداری‌های مالی از مهم‌ترین مواردی است که مهاجران از آن‌ها شکایت می‌کنند. در ادامه این مقاله درباره مهم‌ترین مشکلات و محدودیت‌های اقامت در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

۵ تا از مهم‌ترین مشکلاتی که بر سر راه مهاجرین ترکیه قرار دارد

افراد زیادی به دلیل وجود شرایط سخت و به دنبال داشتن یک زندگی ایده آل، به کشورهای دیگری مهاجرت می‌کنند. ایرانی‌ها به دلیل وجود شرایط نسبتاً راحت به مهاجرت و اقامت در ترکیه علاقه دارند. به‌عنوان‌مثال عده‌ای با خرید ملک در ترکیه اقامت این کشور را دریافت می‌کنند. اما زندگی در ترکیه به‌راحتی تبلیغ‌ها و تعریف‌ها نیست، موانع و مشکلات پراهمیتی وجود دارد که برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

1-  یادگیری یک‌زبان، اولین مشکل تازه‌واردها

در هنگام ورود به یک کشور غریبه اولین راه برای ارتباط و تأمین نیازهای اولیه صحبت به زبان رسمی آن کشور است. لازم است بدانید زبان انگلیسی مردم ترکیه خوب نیست و باید به زبان ترکی استانبولی با آن‌ها صحبت کنید. شاید تصور کنید در مدت ۳ الی ۴ ماه بعد از مهاجرت می‌توانید زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرید. البته این موضوع امکان‌پذیر است اما به تلاش زیادی نیاز دارد. یادگیری زبان ترکیه برای ایرانی‌ها، به‌غیراز آذری‌ها، معمولاً به ۶ ماه تا ۲ سال زمان نیاز دارد.

2- دوری از خانواده و دوستان در کشوری ناشناخته

فرقی نمی‌کند کشوری که به آن مهاجرت می‌کنید نزدیک باشد یا دور. چون درهرصورت از وطن، خانواده و دوستان دور می‌شوید و دلتنگی یکی از سخت‌ترین مشکلات مهاجرت خصوصاً در روزهای اول است. برای مقابله با دلتنگی و آشنایی با محیط جدید چه راهکاری وجود دارد؟ در چنین موقعیتی بهتر است قبل از ورود به ترکیه اطلاعات کاملی درباره مردم و فرهنگ این کشور داشته باشید. به‌عنوان‌مثال درباره آدرس و ساعت‌ کاری فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز تفریحی، مراکز اداری و دولتی ترکیه اطلاعات موردنیازتان را به دست بیاورید.

دوری از خانواده و احساس تنهایی در ترکیه

3- تأمین هزینه‌های زندگی در ترکیه کار راحتی نیست

ترکیه کشور ارزان‌قیمتی نیست. دلیل بالا بودن هزینه‌های زندگی در ترکیه پرداخت مالیات است. قیمت بنزین و قبض‌های مصرفی مانند برق در این کشور به‌شدت گران است. برای پیشگیری از مشکلات مالی بهتر است با برآورد هزینه‌ها به‌اندازه کافی پس‌انداز داشته باشید. پس‌انداز می‌تواند به‌عنوان یک پشتوانه مالی در چند ماه اول ورود شما به ترکیه از بروز برخی مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: هزینه‌ها و مزایای زندگی در ترکیه چه هستند؟

4- عدم شناخت کافی نسبت به قوانین، دردسری جدی برای مهاجرین

برخی از افراد بدون اینکه از قوانین و مقررات کشور ترکیه مطلع باشند برای مهاجرت اقدام می‌کنند. شاید شنیده‌ها و تعریف‌های افسانه‌ای دلیل این کار باشد. عده‌ای تصور می‌کنند اقامت ترکیه با پناهندگی به‌راحتی امکان‌پذیر است. اما پناهنده شدن به ترکیه هم مانند کشورهای دیگر جهان معضلات بی‌شماری دارد. خرید آپارتمان در استانبول یکی از راه‌های قانونی و تثبیت‌شده مهاجرت به ترکیه است.

5- نبود امنیت مالی، یکی از مهم‌ترین معضلات مهاجرت به ترکیه

وجود افراد سودجو و کلاه‌بردار در ترکیه زبانزد است. متأسفانه سرقت‌های کوچک و بزرگی در این کشور توسط کلاه‌برداران رخ می‌دهد و باعث می‌شود سرمایه بسیاری از ایرانی‌ها از بین برود. برای قرار نگرفتن در دام سودجویان باید هرگونه فعالیت اقتصادی، سرمایه‌گذاری، خرید خانه و فرآیند اخذ شهروندی ترکیه را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنید.

عدم امنیت مالی در ترکیه

قوانین و محدودیت‌های قانونی در هنگام خرید یا اجاره ملک در ترکیه

ایرانی‌ها دومین گروه خریداران ملک و املاک در ترکیه به شمار می‌روند. شاید بتوان یکی از دلایل این محبوبیت را امکان اخذ اقامت دائم ترکیه با خرید ملک دانست. اما در همین مسیر هم دشواری‌هایی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال اگر با خرید خانه یا ملک تجاری قصد اخذ شهروندی و اقامت دائم را در این کشور دارید، باید بدانید حق فروش آن ملک را به مدت ۳ سال نخواهید داشت.

با اجاره خانه هم می‌توانید در ترکیه اقامت موقت داشته باشید. اما مدت این اقامت فقط یک سال است و بعدازاین مدت باید با تکمیل مدارک موردنیاز، اقامتتان را تمدید کنید. قابل‌ذکر است دولت ترکیه بسیاری از پرونده‌ها را برای اقامت مجدد، تمدید نمی‌کند.

محدودیت فقط مختص خرید و اجاره خانه نیست، بسیاری از روش‌های دیگر مهاجرت به ترکیه هم محدودیت‌هایی دارد. مثلاً با ثبت شرکت در ترکیه، باید هزینه‌های سنگینی مانند اجاره محل شرکت، حسابدار، کارمندان، مالیات، بیمه و قبوض مصرفی را پرداخت کنید.

باوجود همه محدودیت‌ها اقامت در ترکیه، انتخاب درستی است؟

موانع و محدودیت‌های اقامت در ترکیه موضوعی نیست که کسی از آن‌ها اطلاع نداشته باشد. بااین‌حال بازهم افراد زیادی این کشور را برای ادامه زندگی انتخاب می‌کنند. آزادی‌های فردی و اجتماعی، کاهش میزان استرس، تحصیل و درمان رایگان، امنیت روانی و امکانات تفریحی پیشرفته از مهم‌ترین دلایل محبوبیت مهاجرت به ترکیه به شمار می‌روند.

مزایای زندگی در ترکیه چیست؟

بهترین راه برای تسهیل مراحل اقامت در ترکیه چیست؟

محدودیت‌ها و مشکلات مهاجرت به ترکیه را به‌طور کامل معرفی کردیم. اما این محدودیت‌ها راه‌حل‌های متعددی دارند. مهم‌ترین اقدام برای تسهیل مراحل یا کاهش محدودیت اقامت در ترکیه دریافت مشورت و راهنمایی آگاهانه است. قبل از اقدام به مهاجرت بهتر است با کمک مشاورین ما در «MTC HOME» و با بررسی شرایط اقامت در ترکیه، تصمیم مناسبی اتخاذ کنید. همکاران ما در ام تی سی هوم با شماره واتساپ 0905312699346 پاسخگوی سؤال‌های شما عزیزان درباره خرید انواع ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک هستند.