4 نکته که برای خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کنیم

4 نکته که برای خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کنیم
01.04.16

اغلب ایرانیانی که در ترکیه برای خرید خانه اقدام می‌کنند، شناخت کافی از این کشور ندارند. بنابراین اولین کاری که باید صورت بگیرد افزایش شناخت از طریق تحقیق و پرس‌جوست. ام تی سی هوم در این مقاله نکات خرید ملک در ترکیه را مورد بررسی قرار داده تا با گسترش دانش شما از زندگی در ترکیه به انتخاب بهترتان کمک کند. با ما همراه باشید.

در خرید ملک به قیمت‌ها توجه داشته باشید

همه‌ی کسانی که تصمیم به خرید ملک در ترکیه دارند، پیش از هر اقدامی بودجه‌ای را برای این کار در نظر می‌گیرند. از نکات خرید ملک در ترکیه می‌توان به همین مساله‌ی قیمت اشاره کرد. قیمت ملک می‌تواند سرنوشت مهاجرت شما را تغییر دهد. اما چگونه؟

تاثیر قیمت ملک در اخذ اقامت ترکیه

حالا همه‌ می‌دانند که با خرید ملک در ترکیه می‌توان اقامت این کشور را دریافت کرد و یا برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت درخواست داد. اما شاید افراد معدودی از کم و کیف تاثیر قیمت بر دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه آگاه باشند. به همین دلیل می‌گوییم که قیمت از نکات خرید ملک در ترکیه محسوب می‌شود.
برای دریافت اقامت ترکیه یک کف قیمتی مشخصی در نظر گرفته شده است؛ 400.000 دلار. یعنی اگر هدفتان از خرید ملک در ترکیه دریافت شهروندی در این کشور است، حداقل باید 400 هزار دلار برای خرید خانه بپردازید. اما اگر خانه‌مان ارزان‌تر یا گران‌تر بود تکلیف چه می‌شود؟
اول آنکه 400.000 دلار مبلغ مناسبی برای خرید خانه در ترکیه است. با همین مبلغ در استانبول که گران‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود، می‌توانید یک خانه خوب در یک محله‌ی عالی بخرید. بنابراین با ارقامی از این کمتر هم قادر خواهید بود صاحب خانه در ترکیه شوید. اما در صورتی که نخواهید 400 هزار دلار هزینه خرید خانه در ترکیه کنید، می‌توانید با مبالغی کمتر اقامت موقت اما قابل تمدید این کشور را دریافت کنید. لازم به ذکر است در این صورت نیز می‌توانید بعد از چند سال درخواست خود مبنی بر دریافت شهروندی ترکیه را به اداره‌ی مهاجرت این کشور ارسال کنید.

خرید خانه‌ ارزان در ترکیه و دریافت اقامت

شما هم حتما تبلیغات خرید خانه ارزان یا خرید خانه در ترکیه با مبلغی کمتر از … را حتما دیده‌اید. قطعا این تبلیغات دروغی نیستند امکان‌پذیرند. از نکات خرید ملک در ترکیه همین است که شما به راحتی می‌توانید با مبالغی کمتر از 400 هزار دلار، حتی با صرف هزینه‌ای 75  هزار دلار در بهترین شهرهای ترکیه خانه‌دار شوید.
اما یک نکته را فراموش نکنید!
با خرید خانه کمتر از مبلغ ذکر شده، تنها می‌توانید اقامت یکساله‌ی سرمایه‌گذاری دریافت کنید. از دیگر نکات خرید ملک در ترکیه باید به این موضوع اشاره کنیم که اقامت یکساله با خرید ملک با این مبلغ همچنان قابل تمدید می‌باشد.

نکته: بر اساس قوانین جدید ترکیه در سال 2022 حداقل قیمت خرید ملک در آنکارا، ازمیر، استانبول، آنتالیا و سایر شهرهای بزرگ ترکیه برابر با 75 هزار دلار است. برای خرید خانه در شهرهای کوچک ترکیه نیز حداقل ارزش ملک باید برابر با 50 هزار دلار آمریکا باشد.

بیشتر بخوانید: محله های ارزان استانبول کجاست؟

خانه‌ی گران‌تر تضمین بهتری برای دریافت اقامت ترکیه محسوب می‌شود؟

فرقی ندارد بودجه‌ای که برای خرید ملک در ترکیه در نظر گرفته‌اید 400.000 دلار باشد یا بیشتر، هر حال شما از امتیاز دریافت شهروندی ترکیه برخوردار خواهید بود. تنها لازم است درخواست خود را در اداره‌ی مهاجرت ترکیه ثبت کنید تا ظرف نهایتا 5 ماه (عمدتا زمانی کمتر) شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

بهترین شهر ترکیه برای خرید خانه کدام است؟

حالا می‌رسیم به یکی از مهم‌ترین نکات خرید ملک در ترکیه؛ کدام شهر را برای خرید انتخاب کنیم؟ پاسخ به این سوال بستگی مستقیمی به دلایل مهاجرت شما دارد. اگر قصد شما از مهاجرت صرفا زندگی در ترکیه است و تنها به دنبال اخذ اقامت ترکیه هستید، دست‌تان برای انتخاب بازتر است.

استانبول انتخاب اول خرید ملک در ترکیه

استانبول پایتخت رسمی ترکیه نیست، اما مرکز تجاری و فرهنگی این کشور محسوب می‌شود. از نکات خرید ملک در ترکیه همین استانبول است. شهری بزرگ، شلوغ، رو به رشدی دائمی، با امکانات رفاهی و شغلی زیاد و البته فضای شهری وسیع. بی دلیل نیست که انتخاب اول مهاجران برای زندگی استانبول است.
اما فراموش نکنید استانبول گران‌ترین شهر ترکیه هم هست. بنابراین می‌توانید در شهری ارزان‌تر خانه‌ای بزرگتر با امکانات بیشتر برای خود پیدا کنید. به شرط آنکه به مواهب شهری استانبول نیازی نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: همه آنچه باید در مورد استانبول بدانید

مهمترین نکات خرید ملک در ترکیه
استانبول محبوب‌ترین شهر برای مهاجران محسوب می‌شود.

آنتالیا شهر در حال توسعه و توریستی

آنتالیا را بیشتر به عنوان مقصدی توریستی می‌شناسیم. شهری آفتابی با کناره‌های ساحلی زیبا که در سال‌های اخیر خارجیان زیادی را به خود جذب کرده. قیمت خرید خانه در آنتالیا به مراتب از استانبول کمتر است. یعنی با پرداخت 400 هزار دلار حتی می‌توانید به خرید ویلا در ترکیه آن هم در شهر زیبای آنتالیا فکر کنید.
از سوی دیگر آنتالیا دومین شهر توریستی ترکیه محسوب می‌شود فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کاری زیادی در دل خود جای داده. در واقع بهتر است بگوئیم از نکات خرید ملک در ترکیه سرمایه‌گذاری در شهرهایی‌ است که آینده اقتصادی روشن‌تری دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین مناطق برای خرید ملک در آنتالیا

خرید ملک در بورسای افسانه‌ای

بورسا فاصله‌ی چندانی با استانبول ندارد اما از نظر قیمت ملک، شلوغی و فضای شهری تفاوت‌های زیادی با استانبول دارد. بورسا شهر آرام و دنجی است که به دلیل وجود صنایع مادر فرصت‌های شغلی زیادی دارد. بورسا چهارمین شهر بزرگ ترکیه است. قیمت ملک در این شهر از استانبول ارزان‌تر است. در سال‌های اخیر ایرانیان زیادی بورسا را برای خرید ملک ترجیح داده‌اند.
اگر بخواهیم به دیگر نکات خرید ملک در ترکیه در انتخاب شهر اشاره کنیم، باید بگوییم بهتر است اطلاعات بیشتری از شهر مقصد خود کسب کنید: بازار کار، آب و هوا، وضعیت حمل و نقل، اقتصاد شهر و یا هر فاکتور دیگری برای شما اهمیت زیادتری پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانیدهمه چیز درباره‌ی بورسا

خرید ملک در آنکارا

بسیاری از ایرانیان به ویژه آن‌هایی که در زمینه‌ی تجارت فعالیت دارند، آنکارا را برای زندگی در ترکیه انتخاب می‌کنند. آنکارا شهری مدرن با امکانات عالی است. این شهر پایتخت سیاسی و اداری ترکیه است به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های بین ‌المللی جهان، دفاتر نمایندگی خود را در این شهر تاسیس کرده‌اند.

تمرکز پایگاه‌های اقتصادی، فرهنگی و اداری در  این شهر بسیاری را ترغیب به خرید ملک در آنکارا کرده است.

کدام محله‌های شهر را برای زندگی انتخاب کنیم؟

بعد از انتخاب شهر محل سکونت نوبت می‌رسد به یکی دیگر از مهم‌ترین نکات خرید ملک در ترکیه؛ انتخاب محله. بهتر است برای انتخاب محله در اینترنت جستجو کنید. مقالات زیادی برای معرفی محله‌های مختلف شهرهای ترکیه وجود دارد. همچنین می‌توانید از تجربه‌های ایرانیان ساکن در ترکیه بهره بگیرید.
اما اگر بخواهیم از نکات مهم خرید ملک در ترکیه و انتخاب محله بپردازیم، ذکر چند نکته‌ی اساسی راه‌گشا خواهد بود. اول آنکه بر اساس نیازهای خود محله را انتخاب کنید. برای مثال اگر برای تحصیل در ترکیه مهاجرت کرده‌اید بهتر است محله‌های نزدیک به دانشگاه را انتخاب کنید. یا اگر از طریق موسسات کاریابی شغلی مناسبی در ترکیه پیدا کرده‌اید و حالا قصد مهاجرت دارید، قطعا خرید خانه در محله‌های نزدیک به محل کارتان نقش زیادی در کاهش هزینه‌های شما دارد.
محله‌های مرکزی شهرها دسترسی خوبی به امکانات شهری، مانند مراکز خرید، مراکز تفریحی، بیمارستان‌ها یا ادارات دارند. هر شهری محله‌هایی امنی در حاشیه دارند که خرید خانه در آن‌ها به صرفه‌تر است و قطعا مناطقی نیز وجود دارند که خرید ملک در آن‌ها اصلا توصیه نمی‌شود.
از طرف دیگر اگر ماشین دارید یا رفت و آمد زیادی به مرکز شهر ندارید، می‌توانید محله‌های سرسبز خارج از شهرها را برای سکونت خود انتخاب کنید. مشاوران ام تی سی هوم مرجع مناسبی برای پاسخ‌گویی به سوالات شما هستند.

بیشتر بخوانید: رنگارنگ‌ترین محله ترکیه

نکات خرید خانه در ترکیه
زندگی شبانه در کاراکوی استانبول

امکانات آپارتمان‌ها را هم در نظر بگیرید

آپارتمان یا به صورت کلی املاک در ترکیه تنوع بالایی از نظر امکانات دارند. از دیگر نکات خرید ملک در ترکیه هم توجه به این امکانات است. خانه‌های مبله، امکانات ورزشی یا تفریحی، پارکینگ، نگهبانی و موارد دیگر تاثیر مستقیمی روی قیمت آپارتمان دارند.
اگر به امکانات این دست آپارتمان نیازی ندارید، لازم نیست هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید. می‌توانید سراغ خانه‌هایی بزرگتر یا در محله‌ای بهتر به دنبال خانه بگردید. از طرف دیگر در برآورد نهایی قیمت خانه حواستان باشد که قیمت اعلام شده با امکانات همخوانی داشته باشد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به 4 فاکتور مهم برای خرید ملک در ترکیه اشاره کردیم؛ قیمت، شهر، محله و امکانات ملک. اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید توجه به 4 نکته اساسی را فراموش نکنید. همچنین شما می‌توانید با مشاوران ام تی سی هوم در ارتباط باشید، تا اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار شما بگذارند.
به نظر شما دیگر به چه نکات مهمی برای خرید ملک در ترکیه می‌توان اشاره کرد؟