مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

برای خرید ملک در هر کشوری لازم است حواستان به شرایط و قوانین معاملات املاک باشد. با توجه به افزایش تمایل ایرانی‌ها به سفر یا مهاجرت به ترکیه، ام تی سی هوم در این مقاله نگاهی به مشکلات خرید ملک در ترکیه انداخته است. با ما همراه باشید.

قوانین دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

قبل از آنکه به مشکلات خرید ملک در ترکیه بپردازیم، لازم است در مورد مهمترین امتیاز خرید خانه در این کشور توسط اتباع خارجی صحبت کنیم؛ اقامت ترکیه با خرید خانه.
خرید ملک جزء روش‌های آسان دریافت اقامت در ترکیه محسوب می‌شود. این نوع از دریافت اقامت، زیر مجموعه‌ی سرمایه‌گذاری در ترکیه قلمداد می‌شود، اما به دلیل اهمیت و تداول آن بیشتر درباره‌ی آن شنیده‌ایم. روند دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک آسان است. فرقی هم نمی‌کند نوع ملک چه باشد. شما می‌توانید با خرید مغازه در ترکیه یا خرید آپارتمان و ویلا برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنید.

بیشتر بخوانیدآسان ترین راه گرفتن اقامت ترکیه چیست؟

در اولین مرحله شما باید ابتدا تصمیم بگیرید در کدام شهر و چه نوع خانه‌ای خریداری کنید. محدودیت و مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی شامل شهر یا نوع خانه نمی‌شود. بنابراین دست شما برای انتخاب باز است.
در مرحله بعدی باید برای انتقال مالکیت اقدام کنید. روال کار در اینجا هم مشخص است. ابتدا در یک قرارداد اولیه همه جزئیات معامله درج می‌شود. سپس شما و مالک قبلی برای ثبت رسمی سند به دفاتر نوتر مراجعه می‌کنید تا همه چیز شکل قانونی به خود بگیرد.
و در مرحله‌ی آخر با در دست داشتن مدارک از جمله سند ملک خریداری شده به اداره‌ی مهاجرت ترکیه مراجعه کنید. برای شما وقت مصاحبه در نظر گرفته می‌شود. سوالاتی پرسیده می‌شود. در نهایت 1 ماه بعد کارت اقامت یا همان کیملیک کارت برای شما صادر می‌شود. اعتبار این کارت 1 ساله است و در صورت استمرار حضور در ترکیه قابل تمدید می‌باشد.

مزایای خرید ملک در ترکیه

با خرید ملک در ترکیه چه مزایایی به دست می‌آورید؟ آیا این مزایای مشکلات خرید ملک در ترکیه را جبران می‌کند؟ در این بخش به این امتیازهای ویژه می‌پردازیم.

دریافت اقامت ترکیه

مهم‌ترین مزیت خرید خانه در ترکیه برای اتباع خارجی کسب اقامت است. همین مزیت به تنهایی امتیازهای دیگری نیز به دنبال دارد. افرادی که موفق به دریافت کارت اقامت می‌شوند، به راحتی می‌توانند در ترکیه کار کنند. تنها لازم است اجازه‌ی کار در ترکیه را دریافت کنند.
افرادی که موفق به دریافت اقامت ترکیه می‌شوند، می‌توانند از امکانات رایگان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز بهره‌مند شوند.
دریافت اقامت از طریق خرید ملک دارای اعتبار 1 ساله است. در پایان 1 سال قابل تمدید است. در نهایت پس از 5 سال به راحتی با مراجعه به اداره‌ی مهاجرت و نفوس ترکیه می‌توانید برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: خرید ملک؛ بهترین راه دریافت اقامت ترکیه

اخذ پاسپورت ترکیه

دریافت شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه امتیاز ویژه‌ای است که تنها در شرایط خاصی به اتباع خارجی اعطا می‌شود. کسانی که موفق به دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می‌شوند در صورت تمایل و استمرار حضور پس از 5 سال می‌توانند از مزایای شهروندی ترکیه بهره‌مند شوید. این در حالی‌ است که خرید ملک به ارزش 250.000 دلار اعتبار لازم برای اقدام جهت دریافت شهروندی ترکیه را فراهم می‌کند. بنابراین این افراد می‌توانند از مزایای اقامت بدون محدودیت زمانی یا در صورت تمایل شهروندی ترکیه بهره‌مند شوند.

مزیت‌های دریافت شهوروندی ترکیه شامل تمام «حقوق شهروندی» از جمله حق استفاده رایگان از خدمات تحصیلی، بیمه، حق رای و استفاده از پاسپورت ترکیه می‌شود.

امتیاز خرید ملک در ترکیه
خرید خانه در ترکیه = دریافت اقامت و اخذ شهروندی این کشور

قیمت مناسب ملک در ترکیه

مهم‌ترین ویژگی خرید ملک در ترکیه، قیمت ارزان آن است. اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین قیمت مسکن در ترکیه و ایران داشته باشیم؛ شما به راحتی می‌توانید با بودجه‌ای که صرف خرید خانه در مرکز تهران می‌کنید، آپارتمانی شیک در مناطق خوب استانبول خریداری کنید.
قیمت خرید خانه در ترکیه در مقایسه با ایران به مراتب ارزان‌تر است. در نتیجه شما با بودجه‌ی یکسان خانه‌ی بهتری در ترکیه خریداری خواهید کرد.

رفت و آمد آسان به ایران

چرا ایرانی‌‌ها گرایش بیشتری برای خرید خانه در ترکیه دارند؟ علت این موضوع در فاصله‌ی کم میان ایرن و ترکیه نهفته است. پروازهای مستقیم روزانه از ایران به شهرهای ترکیه، قیمت پایین بلیط هواپیما، زمان کمتری که صرف مسافرت می‌شود و در یک کلام راحتی رفت و آمد به ایران خیلی‌ها را مجاب کرده که ترکیه بهترین گزینه برای مهاجرت است.
ضمن آنکه تشابهات فرهنگی به عنوان یک عامل پیوند دهنده نقش موثری در این انتخاب دارد.

بیشتر بخوانیدمزایای زندگی در ترکیه چیست؟

شرایط خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

برای اینکه از مزیت‌های اقامت در ترکیه و حق شهروندی این کشور برخوردار شوید، لازم است مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی را بشناسیم. برخی از این محدودیت‌ها به شرایط خرید خانه در ترکیه مربوط می‌شوند.
خارجی‌هایی که به دنبال دریافت شهوروندی در کشور ترکیه هستند باید حداقل 400.000 دلار برای خرید ملک پرداخت کنند. این مبلغ می‌تواند صرف خرید چند ملک جداگانه شود. یعنی اجباری در خرید یک آپارتمان واحد به ارزش 400 هزار دلار وجود ندارد. به این صورت که شخص می‌تواند حتا چند خانه در شهرهای مختلف ترکیه خریداری کند. در نهایت ارزش تمامی این املاک باید حداقل برابر با 400.000 دلار باشد.
از جمله موارد محدودیت و مشکلات خرید ملک در ترکیه زمانی است که ارزش ملک از مبلغ مذکور کمتر باشد. در این صورت اجازه‌ی اقامت به صورت یکساله صادر می‌شود. خریدار بعد از پایان 1 سال می‌تواند برای تمدید مدت زمان اقامت خود اقدام کند. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم شخص بعد از 5 سال برای می‌تواند درخواست دریافت شهروندی را به اداره‌ی مهاجرت ترکیه تقدیم کند.

بر اساس آخرین قوانین اقامت ترکیه با خرید خانه، حداقل مبلغی نیز برای ارزش ملک در نظر گرفته شده است. بنابراین چنانچه تمایل به خرید ملک در آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا یا سایر شهرهای بزرگ ترکیه دارید، ملک مورد نظرتان نباید ارزشی کمتر از 75 هزار دلار باشد. این در حالی است که حداقل قیمت خرید ملک در شهرهای کوچک نباید کمتر از 50 هزار دلار آمریکا باشد.

بیشتر بخوانیدروش‌های اشتغال و کاریابی در کشور ترکیه چیست؟

همچنین خریدار تنها اجازه دارد تا سقف 30 هکتار از اراضی ترکیه را خریداری کند. یا اگر در منطقه‌ای برای خرید اقدام می‌کند، نباید متراژ ملک بیش از 10٪ منطقه باشد.
همچینین امکان خرید اقساطی برای شهروندان خارجی فراهم شده. اما این خرید اقساطی شامل خانه‌هایی که از قبل وام دریافت کرد‌ه‌اند نمی‌شود. در واقع سند ملک مورد نظر نباید در رهن هیچ بانکی باشد. برای افزایش امنیت معامله حتما باید سند تاپو در دفتر نوتر به امضا برسد.

محدودیت‌های قانونی خرید ملک در ترکیه

در بین عواملی که منجر به محدودیت و مشکلات خرید ملک در ترکیه می‌شوند می‌توان به قوانین خرید و فروش یا قوانین امنیتی این کشور اشاره کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مشکلات خرید ملک در ترکیه در برخی اراضی

اتباع خارجی اجازه‌ی خرید ملک در مناطقی که دارای موقعیت نظامی یا امنیتی هستند را ندارند. بنابراین قبل از اقدام برای خریدِ ملک حتما موقعیت آن‌را چک کنید.

خرید زمین بدون سازه

در ترکیه اتباع خارجی قادر خواهند بود برای خرید زمین اقدام کنند. تنها یک شرط پیش روی آن‌ها قرار داده می‌شود. برای ساخت و ساز بنا در زمین تنها دو سال زمان دارند. این مدت شامل حق بهره‌مندی از اقامت و شهروندی ترکیه نیز می‌شود.

بیشتر بخوانیدقوانین خرید زمین کشاورزی برای خارجیان در ترکیه

مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع ایرانی

تنها شهروندان کشورهایی اجازه‌ی خرید ملک در ترکیه را دارند که متقابلا این اجازه را برای شهروندان ترکیه در نظر گرفته باشند. از این نظر مشکلات خرید ملک در ترکیه شامل شهروندان ایران نمی‌شود.
اما در مقابل محدودیت‌های ویژه‌ای برای شهروندان ایرانی در نظر گرفته شده. ایرانی‌ها اجازه‌ی خرید خانه، زمین یا آپارتمان در استان‌های مرزی را ندارند. این استان‌ها شامل حکاری، وان، ایغدیر و آغری می‌شود که همجوار شهرهای مرزی ایران هستند.
همچنین خرید زمین در مناطق روستایی ترکیه برای اتباع خارجی ممنوع می‌باشد.

محدودیت خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی
خرید خانه در مناطق قرمز رنگ برای ایرانیان ممنوع است.

محدودیت فروش ملک خریداری شده توسط اتباع خارجی

کسانی که برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک اقدام می‌کنند، به مدت 3 سال اجازه‌ی فروش ملک را نخواهند داشت. به نظر می‌رسد اعمال این محدودیت از سوی دولت ترکیه منطقی باشد. چرا که فرد با پرداخت مبلغ 400.000 دلار جهت خرید ملک در ترکیه همزمان هم صاحب خانه‌ای در این کشور می‌شود و هم در صورت تمایل می‌تواند حق شهروندی ترکیه را دریافت کند.
بر اساس قوانین ترکیه چنانچه شخصی زودتر از 5 سال بعد از خرید، تصمیم به فروش خانه داشته باشد باید مبلغی به عنوان مالیات بر سرمایه پرداخت کند. مالیات بر سرمایه 15٪ از سود فروش را شامل می‌شود. اما اگر پس از تصمیم به فروش ملک داشته باشید، سود سرمایه از شما دریافت نخواهد شد.

بیشتر بخوانیدموانع و محدودیت‌های اخذ اقامت ترکیه را بیشتر بشناسید

سخن پایانی

در مجموع محدودیت خرید ملک در ترکیه برای شهروندان ایرانی منوط به مناطق مرزی، نظامی و امنیتی می‌شود. همچنین باید به حداقل میزان سرمایه‌ی مورد نیاز و حداکثر وسعت ملک خریداری شده توجه کنید. به جز این موارد، منعی برای خرید خانه در ترکیه وجود ندارد و به راحتی می‌توانید از امتیازهایی مانند حق کار، تحصیل و شهروندی در ترکیه برخوردار شوید.
به نظر شما مهم‌ترین نکته برای خرید ملک در ترکیه که ایرانی‌ها باید به آن توجه کنند چیست؟