همه چیز درباره افتتاح حساب بانکی در استانبول

همه چیز درباره افتتاح حساب بانکی در استانبول

ترکیه به لطف دارا بودن موقعیت ژئوپُلیتیک، اقتصاد شکوفا و تاریخچه‌ی چشمگیر، تبدیل به قطبی قدرتمند برای سرمایه‌گذاری شده و نظر بسیاری از سرمایه‌داران خارجی را به خود جلب کرده است. در سال‌های اخیر جمهوری ترکیه، مقررات مربوط به افتتاح حساب بانکی در ترکیه را برای اتباع خارجی آسان‌تر کرده؛ همین باعث افزایش سرمایه‌گذاری در این کشور شد. جالب است بدانید کسانی که برای کار به ترکیه سفر می‌کنند می‌توانند به راحتی برای خانواده‌شان (در دیگر نقاط دنیا) پول بفرستند. اتباع خارجی با افتتاح حساب بانکی در ترکیه، زندگی بهتری را تجربه خواهند کرد، چرا که از این طریق می‌توانند به تمام فرآیندهای بانکی دسترسی داشته باشند.
اگر به تازگی به ترکیه مهاجرت کردید یا قصد خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت این کشور را دارید، افتتاح حساب بانکی را باید در اولویت قرار دهید. در کشور ترکیه، پروسه‌ی افتتاح حساب بانکی برای خارجی‌ها در هر بانک با بانک دیگر متفاوت است؛ در ادامه با ام تی سی هوم همراه باشید تا با مقررات و نحوه‌ی افتتاح حساب بانکی در استانبول آشنا شوید.

بانک‌های ترکیه که می‌توان در آن‌ها حساب باز کرد

برخی از بانک‌های بزرگ ترکیه عبارتند از:

 • İş Bankası (ایش بانک)
 • Yapı Kredi Bankası (یاپی کردی بانک)
 • TEB
 • QNB Finansbank
 • Halkbank (هالک بانک)
 • Vakıfbank(واکیف بانک)
 • ING Bank
 • Akbank (آک بانک)
 • Ziraat Bankası (زراعت بانک)
 • Garanti Bankası (گارانتی بانک)

  بانک‌های ترکیه
  برای افتتاح حساب در ترکیه با دقت بانک‌تان را انتخاب کنید

چند بانک در ترکیه هستند که بخشنامه‌های لازم برای افتتاح حساب توسط افراد خارجی را از طرف بانک مرکزی این کشور دریافت کرده‌اند (که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد). لازم به ذکر است برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه نیازی به سرمایه‌ی اولیه نیست. با این‌حال با توجه به قرار گرفتن ایران در لیست FATF ایرانیان برای افتتاح حساب در این کشور با مشکلاتی روبرو هستند.

آیا افتتاح حساب بانکی برای افراد غیر مقیم ممکن است؟

در ترکیه، اتباع خارجی از چهار طریق می‌توانند برای افتتاح حساب بانکی اقدام کنند؛ در ادامه هر کدام از این روش‌ها را به اختصار بررسی خواهیم کرد.

 • افتتاح حساب از طریق اقامت
  هرکس که اقامت ترکیه این کشور را داشته باشد می‌تواند با ارائه‌ی کیملیک ترکیه، برگه‌ی نفوس (اداره‌ی ثبت احوال ترکیه) و قبض آب و برق یا گاز (به نام متقاضی افتتاح حساب) برای افتتاح حساب اقدام کند. همچنین برای افتتاح حساب در بعضی بانک‌های ترکیه، ارائه‌ی یک شماره‌ی همراه (متعلق به یکی از اپراتورهای ترکیه) ضروری است.
  بانک ایش و زراعت گزینه‌ی بسیار خوبی برای افتتاح چنین حساب‌هایی هستند.
 • افتتاح حساب بدون داشتن اقامت
  افتتاح حساب برای افراد غیر مقیم، امکان‌پذیر اما تخصصی است. تعدادی کمی از شعبات برای افراد غیر مقیم (بدون موجودی اولیه) حساب باز می‌کنند. تنها مدرک لازم برای افتتاح چنین حسابی، پاسپورت است و نقش عمده را روابط و اعتبارات فردی بازی می‌کند.
  چنانچه به مناسبت شغل خود از اعتبار کافی برخوردار هستید و قصد افتتاح چنین حسابی را دارید، حتما از واسطه‌های معتبر کمک بگیرید. چرا که تسلط به زبان ترکی-استانبولی برای موفقیت در این امر ضروری است.
 • افتتاح حساب از طریق ثبت شرکت
  برای افتتاح حساب به نام شرکت نیازی نیست حتما در ترکیه اقامت یا فعالیت مالی داشته باشید. با این‌حال اخیرا تعداد اندکی از شعبات، این نوع افتتاح حساب را برای مشتریانِ معرفی شده و بر اساس اعتبار شرکت انجام می‌دهند. خوب است بدانید چنانچه شرکت شما در ترکیه ثبت شود، پروسه‌ی افتتاح حساب راحت‌تر خواهد بود.
 • افتتاح حساب از طریق سرمایه‌گذاری
  شرایط افتتاح حساب برای مشتریانی که مایل به سپرده‌گذاری (حتی کوتاه مدت) هستند آسان‌تر است؛ طبق قوانین بانکی این کشور در سال 2020، حداقل مبلغ افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری 30.000 لیر (معادل 165.960.000 ریال) تخمین زده شده است.

اگر مشتاق سرمایه‌گذاری در ترکیه و یا مهاجرت به این کشور هستید، خواندن مطلب بهترین و مطمئن‌ترین راه سرمایه‌گذاری در ترکیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بهترین بانک‌های ترکیه برای ایرانیان کدام هستند؟

همانطور که در ابتدا هم ذکر شد، فقط چند بانک مجاز به افتتاح حساب برای اتباع بیگانه هستند. با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، سخت‌گیری‌هایی در این زمینه وجود دارد؛ زراعت بانک و ایش بانک در حال حاضر بهترین گزینه‌های موجود به حساب می‌آیند. فراموش نکنید در هر حال برای افتتاح حساب در هر یک از این دو بانک ارائه‌ی یک آدرس حقیقی و کد مالیاتی ضروری است.

ایش بانک
ایش بانک ترکیه

تجربه نشان داده زراعت بانک، به عنوان یک بانک دولتی خدمات بهتری را به ایرانیان ارائه می‌دهد.

اصول، قوانین و مدارک لازم برای افتتاح حساب به نام شخص

 • قبل از هرچیز، کسی که می‌خواهد حساب بانکی باز کند می‌باید آدرس مکاتبه‌ای خود را مشخص نماید.
 • شهروندان خارجی برای افتتاح حساب بانکی در این کشور باید شماره مالیاتی داشته باشند؛ برای دریافت این کد می‌توانید به نزدیک‌ترین اداره مالیات منطقه‌ی خود مراجعه کنید؛ مدت زمان آماده شدن این کد به تراکم درخواست‌های آن اداره بستگی دارد.
 • شهروندان خارجی با دریافت شماره مالیاتی از اداره‌ی مالیات قادر به افتتاح حساب و انجام پروسه‌های بانکی خواهند بود.
 • بعضی از بانک‌ها از مشریان خود شماره موبایل دریافت می‌کنند. در اینصورت لازم است یک سیم کارت متعلق به یکی از اپراتورهای ترکیه داشته باشید.

اصول و قوانین کلی مربوط به افتتاح حساب به نام شرکت

 • برخلاف حساب‌های بانکی شخصی، حساب‌های شرکتی فقط با امضای شخص صاحب امتیاز قابل افتتاح هستند.
 • لازم است کد مالیاتی شرکت را از اداره مالیات دریافت کنید. شرکتی که قرار است با نام آن حساب بانکی افتتاح شود، لازم نیست در ترکیه مستقر یا دارای فعالیت مالی باشد. داشتن یک آدرس مکاتبه‌ای کافی است.
 • مدیر شرکت ذی صلاح باید برای افتتاح حساب، با در دست داشتن کد مالیاتی و ترجمه و تایید تمام مدارک مربوط به شرکت به بانک مورد نظر مراجعه کند.

مدارک لازم برای افتتاح حساب

افتتاح حساب در ایش بانک:
ایش بانک، بزرگ‌ترین بانک خصوصی کشور ترکیه است و تحت شرایط خاص برای ایرانیان مقیم ترکیه، حساب افتتاح می‌کند. روند افتتاح حساب در این بانک خیلی سریع و آسان است. برای افتتاح حساب در ایش بانک کافی‌ست با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از شعب مراجعه کنید:

 • مدرک اقامت معتبر یا گذرنامه‌ی معتبر (اگر هیچکدام را ندارید، شماره شناسنامه هم به اعتبار سند رسمی تأیید شده توسط وزارت دارایی ترکیه قابل قبول است.)
 • شماره شناسایی اتباع خارجی یا شماره شناسایی مالیاتی
 • مدارک مربوط به آدرس محل اقامت (کپی قبض آب، برق، گاز یا تلفن به نام متقاضی) یا آدرس درج شده روی پاسپورت

افتتاح حساب در زراعت بانک:
زراعت بانک، یکی از بهترین بانک‌های دولتی ترکیه است که خدمات مناسبی را در زمینه‌ی سپرده‌گذاری و دیگر فعالیت‌های مالی ارائه می‌دهد؛ افتتاح حساب در این بانک معمولا کمتر از یک روز زمان می‌برد. برای افتتاح حساب در این بانک هم به همان مدارک ایش بانک نیاز خواهید داشت.

زراعت بانک
زراعت بانک

آیا از ایران هم می‌توان حساب باز کرد؟

خیر، برای بازکردن حساب باید حتما به استانبول سفر کنید. بنابر قوانین این کشور امکان افتتاح حساب وکالتی وجود ندارد و حضور شخص در بانک و اداره‌ی مالیات الزامی است.

هیچکدام از بانک‌های ترکیه در ایران شعبه ندارند.

علت مسدود شدن حساب ایرانیان در ترکیه چیست؟

بر اساس گزارشات بدست آمده، یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که ایرانیان با آن مواجه هستند، این است که حساب افتتاح شده پس از مدتی مسدود می‌شود، این اتفاق چند علت دارد:

 • ثبت آدرس نامعتبر به هنگام افتتاح حساب
 • ناقص بودن مدارک مربوط به افتتاح حساب
 • مشکلات مرتبط با ارائه‌ی کد مالیاتی

در صورت رعایت قوانین بانکداری و پایبند ماندن به اصول مربوط به جلوگیری از پولشویی، چنانچه آدرس و مدارک شما کامل باشد و بصورت حضوری اقدام به افتتاح حساب در ترکیه کنید، هرگز با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای همه کسانی که به فکر ثبت شرکت، اخذ اقامت یا زندگی در استانبول هستند ضروری است. بانک زراعت و بانک ایش، از طرف بانک مرکزی این کشور مجوز افتتاح حساب برای اتباع بیگانه از جمله ایرانیان را دارند.
اگر قصد افتتاح حساب در استانبول را دارید، می‌توانید با ارائه‌ی مدارک ذکر شده برای اینکار اقدام کنید. همچنین اگر تجربه‌ی اینکار را داشته‌اید یا قصد دارید در آینده‌ای نزدیک یک حساب بانکی برای خود افتتاح کنید، تجربیات و نکات دیگری که به ذهن‌تان می‌رسد را با ما به اشتراک بگذارید.