همه چیز درباره افتتاح حساب بانکی در ترکیه

همه چیز درباره افتتاح حساب بانکی در ترکیه

اگر به دنبال اقامت یا حتی سرمایه‌گذاری در ترکیه هستید، باید به فکر افتتاح حساب بانکی در ترکیه باشید. افتتاح حساب بانکی در ترکیه بسیار آسان و ساده است و هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد، البته تا زمانی که مدارک لازم را داشته باشد. اگرچه روند این کار ممکن است از بانکی به بانک دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی، مراحل استانداردی وجود دارد که باید رعایت شود. در این راهنمای ام تی سی هوم تمام اطلاعات لازم که برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه باید بدانید در اختیار شما قرار خواهیم داد.

اهمیت افتتاح حساب بانکی در ترکیه

افتتاح حساب بانکی در ترکیه یکی از اولویت‌های افراد مقیم یا بازدیدکنندگان ترکیه است. ترکیه کشوری است با جذب توریست بالا که در سال‌های اخیر اقدام به جذب تعداد زیادی سرمایه‌گذار خارجی کرده است. از طرفی این کشور به دنبال تبدیل شدن به یک مرکز تجاری جهانی و یک مرکز تدارکات لجستیکی ویژه برای اروپا است، که دارای بزرگ‌ترین سیستم‌های بانکی در منطقه است. به همین دلیل به مقصد مورد علاقه بسیاری از سرمایه‌گذارانی که به دنبال خدمات و تسهیلات بانکی برای انجام کار خود هستند تبدیل شده است. به ویژه اینکه سیستم بانکی ترکیه با وجود بوروکراسی که در آن کشور مشخص است، یکی از ساده‌ترین سیستم‌ها برای دریافت حساب بانکی خصوصی است.

اهمیت داشتن یک حساب بانکی برای کسانی که مایل به بازدید یا اقامت دائم در ترکیه هستند از همان لحظه اول آشکار می‌شود، زیرا شبکه خدمات این کشور ارتباط نزدیکی با سیستم بانکی دارد که اساساً در زندگی روزمره افراد در فعالیت‌هایی مانند خرید، پرداخت حقوق، قبوض و کوچک‌ترین جزئیات تجارت منعکس می‌شود.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه بدون اقامت

افراد خارجی دارای مجوز کار یا اقامت در ترکیه می‌توانند با مراجعه به بانک مورد نظر خود بدون هیچ محدودیتی اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کنند. برخی از بانک‌ها ممکن است افتتاح حساب بانکی را بدون اقامت و فقط با پاسپورت صاحب حساب بپذیرند و این بستگی به سیاست هر بانک و شرایطی دارد که تعیین می‌کند. با این حال شرایط خاصی در ارتباط با مکانیزم کار هر بانک به طور جداگانه و میزان پولی که فرد خارجی می‌خواهد سپرده‌گذاری کند، وجود دارد که الگوی تعامل بانک‌های ترکیه را تعیین می‌کند. برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه بدون اقامت به مدارک زیر نیاز است:

 • پاسپورت ترجمه شده محضری
 • اسناد اثبات کننده مانند قبض آب و برق از کشور مبدأ
 • شماره شناسه مالیاتی ترکیه

سرمایه‌گذاران غیرمقیم می‌توانند تحت شرایط خاصی در ترکیه حساب غیرمقیم باز کنند و کارت خودپرداز به آنها ارائه شود. با این حال، باید شماره شناسه مالیاتی را دریافت کنند. برخی از بانک‌ها و شعب ممکن است از شما بخواهند که برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه بدون اقامت، یک صندوق وثیقه واریز کنید. اگر مبلغی که می‌خواهید سپرده‌گذاری کنید مبلغ زیادی باشد، بانک‌ها ممکن است شرایط را تغییر دهند. یک نگرش مثبت می‌تواند در مذاکره شرایط را متفاوت کند.

راهنمای افتتاح حساب با ام تی سی هوم

در پادکست زیر به صورت کامل درباره مراحل افتتاح حساب در ترکیه صحبت کرده‌ایم. در صورتی که درباره مدارک و مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه دارید با مشاوران ام‌تی‌سی هوم در تماس باشید.

 

 

آیا افتتاح حساب بانکی برای افراد غیر مقیم ممکن است؟

در ترکیه، اتباع خارجی از چهار طریق می‌توانند برای افتتاح حساب بانکی اقدام کنند؛ در ادامه هر کدام از این روش‌ها را به اختصار بررسی خواهیم کرد.

 • افتتاح حساب از طریق اقامت
  هرکس که اقامت ترکیه این کشور را داشته باشد می‌تواند با ارائه‌ی کیملیک ترکیه، برگه‌ی نفوس (اداره‌ی ثبت احوال ترکیه) و قبض آب و برق یا گاز (به نام متقاضی افتتاح حساب) برای افتتاح حساب اقدام کند. همچنین برای افتتاح حساب در بعضی بانک‌های ترکیه، ارائه‌ی یک شماره‌ی همراه (متعلق به یکی از اپراتورهای ترکیه) ضروری است.
  بانک ایش و زراعت گزینه‌ی بسیار خوبی برای افتتاح چنین حساب‌هایی هستند.
 • افتتاح حساب بدون داشتن اقامت
  افتتاح حساب برای افراد غیر مقیم، امکان‌پذیر اما تخصصی است. تعدادی کمی از شعبات برای افراد غیر مقیم (بدون موجودی اولیه) حساب باز می‌کنند. تنها مدرک لازم برای افتتاح چنین حسابی، پاسپورت است و نقش عمده را روابط و اعتبارات فردی بازی می‌کند.
  چنانچه به مناسبت شغل خود از اعتبار کافی برخوردار هستید و قصد افتتاح چنین حسابی را دارید، حتما از واسطه‌های معتبر کمک بگیرید. چرا که تسلط به زبان ترکی-استانبولی برای موفقیت در این امر ضروری است.
 • افتتاح حساب از طریق ثبت شرکت
  برای افتتاح حساب به نام شرکت نیازی نیست حتما در ترکیه اقامت یا فعالیت مالی داشته باشید. با این‌حال اخیرا تعداد اندکی از شعبات، این نوع افتتاح حساب را برای مشتریانِ معرفی شده و بر اساس اعتبار شرکت انجام می‌دهند. خوب است بدانید چنانچه شرکت شما در ترکیه ثبت شود، پروسه‌ی افتتاح حساب راحت‌تر خواهد بود.
 • افتتاح حساب از طریق سرمایه‌گذاری
  شرایط افتتاح حساب برای مشتریانی که مایل به سپرده‌گذاری (حتی کوتاه مدت) هستند آسان‌تر است؛ طبق قوانین بانکی این کشور در سال 2020، حداقل مبلغ افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری 30.000 لیر (معادل 165.960.000 ریال) تخمین زده شده است.

اگر مشتاق سرمایه‌گذاری در ترکیه و یا مهاجرت به این کشور هستید، خواندن مطلب بهترین و مطمئن‌ترین راه سرمایه‌گذاری در ترکیه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه با پاسپورت

برخی از بانک‌های ترکیه به کسانی که مایل به افتتاح حساب بانکی در ترکیه با پاسپورت و بدون مجوز اقامت معتبر هستند اجازه می‌دهند خدمات بانکی را دریافت کنند. مشروط بر اینکه پاسپورت معتبر و مهلت کافی پس از ورود به خاک ترکیه را داشته باشد، همچنین مدت زمان فعالیت این نوع حساب اغلب محدود است و مطابق با مدت اعتبار پاسپورتی است که از طریق آن ورود به ترکیه انجام شده است.

افتتاح حساب غیر حضوری در ترکیه

پس از همه‌گیری کووید-19، مقررات و قوانین ترکیه امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه به صورت غیر حضوری و آنلاین را بدون نیاز به مراجعه شخص به شعبه بانک، با کار بر روی یک سیستم کار الکترونیکی جدید تأیید کرد که به کاربران امکان ارائه خدمات بانکی در ترکیه را می‌دهد. تمامی بانک‌ها مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب غیر حضوری را در وب‌سایت‌های خود که برای این فرایند تعبیه شده‌اند بارگذاری می‌کنند. برای تکمیل فرایند افتتاح حساب بانکی در ترکیه به صورت آنلاین باید مدارک زیر وجود داشته باشد:

 • مجوز کار یا اقامت در ترکیه
 • کد مالیاتی
 • تأییدیه محل سکونت
 • شماره تلفن ترکیه
 • امضای فرم ثبت‌نام

مزایای افتتاح حساب در ترکیه برای ایرانیان

افتتاح حساب بانکی در ترکیه به دلیل بازار آزاد با ارتباطات سراسری، اقتصاد باثبات، زیرساخت‌های توسعه‌یافته، امکانات حمل و نقل و نیروی کار ماهری که در این کشور وجود دارد، مزایای زیادی دارد. علاوه بر این، به دلیل تحریم‌های بانکی که از سوی آمریکا برای ایرانیان در نظر گرفته شده است، افتتاح حساب در ترکیه موجب برخورداری ایرانیان از مزیت‌های بیشتری می‌شود. این مزایا عبارت‌اند از:

 • افتتاح حساب سپرده بین‌المللی و دریافت سود با ارز خارجی
 • اخذ کردیت کارت معتبر بین‌المللی که قابل استفاده در سراسر دنیاست
 • مدیریت حساب اینترنتی حتی در صورت عدم حضور در ترکیه
 • تبادلات بین‌بانکی، انتقال وجه بین‌المللی از طریق صرافی و سیستم سوئیفت
 • دریافت وجه به صورت مستقیم و به نام صاحب حساب از سایر بانک‌های بین‌المللی
 • استفاده از کارت اعتباری برای خرید اینترنتی از وب‌سایت‌های خارجی
 • استفاده از کارت اعتباری برای خرید حضوری در سراسر دنیا از طریق دستگاه‌های کارتخوان
 • امکان دریافت ارز نقدی از دستگاه‌های ATM در سراسر دنیا
شاخص GTP
نمودار شاخص GTP ترکیه

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

به طور کلی، مهم‌ترین مدارک مورد نیاز هنگام افتتاح حساب بانکی در ترکیه عبارت‌اند از:

1. گذرنامه و کارت اقامت

یکی از اصلی‌ترین مدارک برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه، پاسپورت معتبر است. پاسپورت شما باید حداقل شش ماه در زمان درخواست شما اعتبار داشته باشد. اکثر بانک‌ها نیز از شما درخواست ترجمه محضری از پاسپورت می‌کنند. ترجمه محضری پاسپورت یک سند مفید است زیرا برای بسیاری از مراحل از جمله درخواست شهروندی ترکیه به آن نیاز دارید.

برای دریافت ترجمه محضری، ابتدا باید یک مترجم معتبر پیدا کنید. سپس این ترجمه را به همراه پاسپورت خود به دفتر اسناد رسمی ببرید تا آپوستیل را دریافت کنید.

2. شماره مالیاتی

شماره مالیاتی از اداره دارایی و مالیات استخراج می‌شود و از طریق اینترنت نیز قابل دستیابی است. با این حال برای اخذ حضوری شماره مالیاتی می‌بایست به دفاتر مالی و مالیاتی که در ایالت‌های ترکیه و محله‌های بزرگ توزیع شده‌اند، مراجعه کنید. مراحل اخذ شماره مالیاتی آسان و ساده است و می‌توان آن را در همان روز دریافت کرد.

3. تأیید سکونت

اگر در حال حاضر مجوز اقامت در ترکیه دارید، می‌توانید از کارت اقامت خود استفاده کنید. در غیر این صورت، باید مدرکی مبنی بر اثبات آدرس در ترکیه یا خارج از کشور ارائه دهید. برای اثبات اقامت ترکیه روش‌ها و مدارک متعددی وجود دارد با این حال، شرط یکپارچه این است که مدرکی که اقامت شما را ثابت می‌کند به نام شما ثبت شده باشد و با اطلاعات شما در پاسپورت و مجوز اقامتتان مطابقت داشته باشد.

از جمله مدارکی که به عنوان مدرک اقامت در ترکیه استفاده می‌شود، قرارداد مالکیت املاک و مستغلات و تاپو است، همچنین می‌توانید از فیش قبض آب و برق که به نام شما صادر شده باشد، استفاده کنید. یا اگر در یک خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنید و صورت‌حساب‌ها به نام مالک است، می‌توانید آنچه به نام نفوس (Nüfus) شناخته می‌شود، که یک ثبت کاغذی است که به راحتی می‌توانید با یک کپی از قرارداد اجاره‌تان، از دفتر ثبت احوال محلی خود بگیرید، استفاده کنید.

4. سیمکارت

اگر سیمکارت ترکیه ندارید، می‌توانید به راحتی از یکی از اپراتورهای ترکیه سیمکارت تهیه کنید. برای خرید سیمکارت هم می‌بایست پاسپورت خود را همراه داشته باشید.

شرایط افتتاح حساب بانکی در ترکیه

هر خارجی با شماره هویت ملی معتبر خارجی یا مجوز کار یا اقامت ترکیه حق دارد با ارائه مدارک مورد نیاز بدون هیچ محدودیتی به راحتی اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کند. حتی فرد می‌تواند با مراجعه به وب‌سایت رسمی بانک مورد نظر خود و انجام مراحل، یک حساب بانکی به صورت آنلاین افتتاح کند. برای خارجی‌هایی که در ترکیه زندگی نمی‌کنند و می‌خواهند حساب بانکی ترکیه داشته باشند، باید محدودیت‌های بانکی را رعایت کنند، اما به طور کلی:

 • فرد باید مبلغی را به حساب خود واریز کند، این مبلغ حداقل به مدت سه ماه قابل برداشت نیست.
 • داشتن شخصی در داخل ترکیه که وکالت‌نامه صادر شده توسط کنسولگری ترکیه در خارج از کشور به او تحویل داده می‌شود.
 • مشکل اصلی افتتاح حساب برای افراد غیر مقیم، دریافت شماره شناسایی مالیاتی ترکیه است که اکثر بانک‌ها به آن نیاز دارند. به همین دلیل، بانک باید مشتری را در بهترین راه برای حفظ این شماره برای برنامه راهنمایی کند.

شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال

امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه، برای افراد زیر 18 سال نیز وجود دارد. افراد زیر 18 سال برای استفاده از حساب ارزی خود محدودیت‌هایی را خواهند داشت و تنها می‌توانند با کارت، از عابر بانک‌ها پول برداشت کنند، یا از پوزهای فروشگاهی خرید کنند. امکان انجام هیچ‌گونه امور بانکی از جمله برداشت و واریز به صورت حضوری از بانک را نخواهند داشت.

مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه

مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه یک فرایند نسبتاً ساده، بدون پیچیدگی و آسان‌تر از بسیاری از کشورها است. آنچه شما نیاز دارید این است؛ پاسپورت معتبر، مدرک نشانی، شناسه مالیاتی ترکیه و سیمکارت ترکیه. در مورد نحوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه، طبق مکانیسم زیر انجام می‌شود:

 • در ابتدا باید شخصاً با پاسپورت خود به اداره مالیات مراجعه کنید، دریافت شماره مالیات برای اتباع خارجی به صورت رایگان و در عرض چند دقیقه انجام می‌شود.
 • پس از گرفتن شماره مالیات، می‌توانید به هر بانکی که انتخاب می‌کنید مراجعه کرده و حسابی به دلار، یورو یا لیر ترکیه باز کنید.
 • سیم کارت ترک تهیه کنید، برخی از بانک‌ها به شماره تلفن همراه ترکیه برای ارسال پیامک برای تأیید مالکیت نیاز دارند.
 • تکمیل فرم ثبت‌نام در بانک، فرم ثبت‌نام قراردادی بین شما و بانک برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه است.

اصول، قوانین و مدارک لازم برای افتتاح حساب به نام شخص

 • قبل از هرچیز، کسی که می‌خواهد حساب بانکی باز کند می‌باید آدرس مکاتبه‌ای خود را مشخص نماید.
 • شهروندان خارجی برای افتتاح حساب بانکی در این کشور باید شماره مالیاتی داشته باشند؛ برای دریافت این کد می‌توانید به نزدیک‌ترین اداره مالیات منطقه‌ی خود مراجعه کنید؛ مدت زمان آماده شدن این کد به تراکم درخواست‌های آن اداره بستگی دارد.
 • شهروندان خارجی با دریافت شماره مالیاتی از اداره‌ی مالیات قادر به افتتاح حساب و انجام پروسه‌های بانکی خواهند بود.
 • بعضی از بانک‌ها از مشریان خود شماره موبایل دریافت می‌کنند. در اینصورت لازم است یک سیم کارت متعلق به یکی از اپراتورهای ترکیه داشته باشید.

اصول و قوانین کلی مربوط به افتتاح حساب به نام شرکت

 • برخلاف حساب‌های بانکی شخصی، حساب‌های شرکتی فقط با امضای شخص صاحب امتیاز قابل افتتاح هستند.
 • لازم است کد مالیاتی شرکت را از اداره مالیات دریافت کنید. شرکتی که قرار است با نام آن حساب بانکی افتتاح شود، لازم نیست در ترکیه مستقر یا دارای فعالیت مالی باشد. داشتن یک آدرس مکاتبه‌ای کافی است.
 • مدیر شرکت ذی صلاح باید برای افتتاح حساب، با در دست داشتن کد مالیاتی و ترجمه و تایید تمام مدارک مربوط به شرکت به بانک مورد نظر مراجعه کند.

خرید دبیت کارت ترکیه

دبیت کارت ترکیه از کارت‌های اعتباری است و در نقل و انتقالات ارزی روزمره اهمیت و کاربرد زیادی دارد. این نوع کارت اعتباری در کشورهای توسعه‌یافته اقتصادی به طور گسترده رواج دارد، استفاده از آن به عملیات بانکی در کشور بستگی دارد و امکان دریافت وام مالی را نیز فراهم نمی‌کند زیرا عمدتاً متکی به حساب بدهکار در بانک مسئول صدور این کارت است.

این نوع کارت به افرادی اعطا می‌شود که وجوه کافی در حساب بانکی خود دارند که نزد بانک مسئول صدور این کارت واریز می‌شود. دبیت کارت امکان دریافت خدمات و محصولات مختلف را به صاحب آن می‌دهد و بلافاصله مبلغ خرید از حساب بانکی وی توسط یکی از دستگاه‌های خودپرداز الکترونیکی بانک کسر می‌شود.

افتتاح حساب بانکی بین المللی در ترکیه به چه معنا است؟

افتتاح حساب بانکی در ترکیه و یک حساب بین المللی راهی عالی برای اطمینان از امنیت و دسترسی به امور مالی شما، صرف نظر از هر کجای دنیا که هستید، است. از نرخ‌های بهره بهتر و امنیت مالی بالاتر گرفته تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری متنوع‌تر، یک حساب بانکی بین المللی می‌تواند دارایی ارزشمندی برای هر کسی با سبک زندگی بین المللی باشد.

انواع حساب‌های بانکی بین المللی

افراد برای افتتاح حساب بانکی بین‌المللی در دو نوع شخصی و شرکتی می‌توانند اقدام کنند. هر فرد می‌بایست با توجه ‌به نیاز خود، نوع حساب بین‌المللی مناسب را انتخاب نماید. برای اقامت کارآفرینی و بهره‌مندی از تسهیلات بانکی خاص، افتتاح حساب بانکی بین‌المللی شرکتی و برای اقامت تمکن مالی، افتتاح حساب بانکی بین‌المللی شخصی مناسب است.

در بسیاری از کشورها با داشتن اقامت می‌توانید اقدام به افتتاح حساب بین‌المللی شخصی برای خود کنید. در کشور ترکیه با داشتن کارت اقامت این کشور و برخورداری از شرایط، با مراجعه به بانک و ارائه مدارک مورد نیاز، می‌توانید با ارزهای مختلف یک حساب بین‌المللی شخصی باز کنید. برای افتتاح حساب بانکی بین‌المللی شرکتی علاوه بر داشتن اقامت می‌بایست در کشور مورد نظر خود، ثبت شرکت کنید، سپس با ارائه مدارک لازم به بانک درخواست افتتاح حساب بانکی بین‌المللی شرکتی دهید.

حساب بانکی بین‌المللی در ترکیه
امکان افتتاح حساب بانکی بین المللی در ترکیه برای اتباع خارجی

افتتاح حساب ویزا کارت در ترکیه

ویزا کارت یکی از انواع کارت‌های اعتباری است که در سراسر جهان پذیرفته برای خرید و فروش استفاده می‌شود. استفاده از ویزا کارت به طور کلی مشابه کارت‌های خودپرداز است، همچنین ویزا کارت برای تراکنش‌های بین المللی با کارمزد بسیار پایین قابل استفاده است. ویزا کارت در ترکیه بسیار محبوب است، زیرا با استفاده از ویزا کارت می‌توانید به راحتی از فروشگاه‌های بین المللی خرید کنید یا با شرکت‌های بین المللی معامله کنید. همچنین امکان انتقال وجه از شعب بانک‌های مختلف و استفاده از خدمات آنلاین چه برای صرافی و چه برای بانک‌های آنلاین ترکیه با استفاده از ویزا کارت وجود دارد.

شما می‌توانید برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه و دریافت ویزا کارت با مراجعه به یکی از بانک‌های ترکیه و افتتاح حساب بانکی، درخواست دریافت ویزا کارت کنید. یا اگر صاحب شرکت خصوصی هستید با پرداخت هزینه ویزا کارت دریافت کنید. در این روش می‌توانید ویزا کارت را بدون داشتن اقامت ترکیه و حساب بانکی در این کشور دریافت کنید و از مزایای مختلف آن بهره‌مند شوید.

افتتاح حساب مستر کارت در ترکیه

مستر کارت ترکیه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی است که به دنبال کارتی با هزینه مناسب برای تمامی امور خود هستند. دارندگان مستر کارت می‌توانند از این کارت برای مواردی مانند رزرو هتل، خرید آنلاین یا حتی برداشت نقدی استفاده کنند. یکی از مزایای مستر کارت هزینه پایین صدور، صدور مجدد، نگهداری و خدمات است که علاوه بر خدماتی که با این کارت می‌توان دریافت کرد، این کارت محبوبیت پیدا کرده است. اگر در ترکیه تحصیل می‌کنید، اقامت دانشجویی دارید و البته می‌خواهید اقتصادی‌تر باشید، این نوع کارت اعتباری در ترکیه برای شما ایده‌آل است.

انواع کارت‌های اعتباری بین المللی

 • کردیت کارت (‏credit card‏) ‏
 • دبیت کارت (‏Debit card‏) ‏
 • ویزا کارت (Visa card)
 • مستر کارت (‏Master card)

انواع حساب ارزی در ترکیه

شما می‌توانید انواع حساب‌های ارزی دلار، یورو، پوند، لیر و… را در ترکیه باز کنید. با افتتاح حساب ارزی در ترکیه شما می‌توانید درآمدهای ارزی خود را به این حساب واریز کنید. همچنین می‌توانید هم‌زمان با باز کردن حساب یورویی اقدام به افتتاح حساب لیری نیز کنید.

افتتاح حساب پی پال بدون پاسپورت

پی پال یکی از پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال است که برای خرید و یا فروش محصولی در اینترنت و یا برای دریافت پول از سراسر دنیا استفاده می‌شود. به منظور تأیید هویت کاربران این پلتفرم از کاربران درخواست می‌کند که اطلاعات شناسایی مانند شماره پاسپورت خود را ارائه دهند. متأسفانه پی بال برای افراد ساکن ایران خدمات ارائه نمی‌کند و با پاسپورت‌های ایرانی نمی‌توان از این پلتفرم استفاده کرد، بنابراین برای افتتاح حساب پی پال بدون پاسپورت می‌بایست مدارکی مبنی بر زندگی در خارج از ایران ارائه کنید.

شرایط گرفتن کردیت کارت در ترکیه

کردیت کارت یک کارت اعتباری است که توسط بانک‌ها برای هر فرد به صورت منحصر به فرد صادر می‌شود. کردیت کارت امکان خرید با پرداخت اقساطی را برای صاحب کارت را فراهم می‌کند. کردیت کارت‌ها موجودی ندارند ولی صاحب کارت می‌تواند از آن برای خریدهای خود استفاده کرده و مبالغ خرج شده را در روزهای آتی پرداخت کند.

استفاده از کردیت کارت در ترکیه تا حدودی شبیه وام‌های کوتاه مدت است، به همین دلیل اکثر بانک‌های ترکیه در صدور این کارت برای خارجی‌ها سخت‌گیری می‌کنند، چرا که تنها پشتوانه این کارت‌ها اعتبار مشتری در بانک صادر کننده است. ممکن است فرد خارجی از موجودی کارت اعتباری خود استفاده کند و سپس به کشور خود بازگردد، در این صورت بانک نمی‌تواند آن فرد را مجبور به پرداخت بدهی خود کند. به همین دلیل اتباع خارجی تنها در صورت داشتن شرایط ویژه‌ای که بانک تعیین می‌کند می‌توانند از مزایای گرفتن کردیت کارت در ترکیه برخوردار شوند.
برای دریافت کردیت کارت در ترکیه افراد ابتدا باید نسبت به افتتاح حساب بین المللی اقدام کنند و پس از گذشت مدت زمانی و سپرده‌گذاری در بانک نسبت به دریافت کردیت کارت اقدام کنند.

دریافت کردیت کارت با ثبت شرکت در ترکیه

یکی از رایج‌ترین راه‌های افتتاح حساب بانکی در ترکیه و دریافت کردیت کارت برای خارجی‌ها، ثبت شرکت در ترکیه با مبلغ مشخصی است. به این ترتیب می‌توانید کردیت کارت با موجودی معادل این مبلغ دریافت کنید. به عنوان مثال اگر پشتیبانی مالی شرکت شما یک حساب با موجودی 12000 لیر در هر بانکی باشد، یک کردیت کارت حدود 10000 لیری به شما داده می‌شود.

دریافت کردیت کارت با مجوز کار در ترکیه

اگر دارای اقامت کار و اجازه کار رسمی در ترکیه هستید، می‌توانید به راحتی از بانک درخواست کردیت کارت دهید. برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه و دریافت کردیت کارت با مجوز کار، نامه‌ای از محل کار خود دریافت کنید که میزان حقوق ماهانه شما را ثابت کند و سپس آن را به بانک ارسال کنید. بانک‌ها معمولاً بر اساس حقوق مشتری کردیت کارت صادر می‌کنند. خارجیانی که در ترکیه کار می‌کنند باید به طور منظم درآمد خود را به بانک گزارش دهند تا از کارت اعتباری خود استفاده کنند.

دریافت کردیت کارت با اقامت ملکی در ترکیه

اگر با اقامت ملکی در ترکیه اقامت دارید، اما در این کشور کار نمی‌کنید، می‌توانید با واریز مبلغ مشخصی در بانک، کردیت کارت دریافت کنید. به طور کلی اکثر بانک‌های ترکیه با توجه به موجودی حساب و نرخ تبادل مشتری کردیت کارت صادر می‌کنند.

دریافت کردیت کارت برای دانشجویان در ترکیه

برخی از بانک‌های ترکیه نیز کردیت کارت با مبلغ اعتباری اندک، حدود 1000 لیر ترکیه، برای دانشجویان دانشگاه‌های ترکیه ارائه می‌کنند.

شرایط گرفتن مستر کارت در ترکیه

با افتتاح حساب بانکی در ترکیه در همان روز مستر کارت شما صادر می‌شود. گرفتن مستر کارت در ترکیه نیازی به اقامت ترکیه ندارد و تنها مدرک مورد نیاز پاسپورت است. بهترین بانک برای گرفتن مستر کارت در ترکیه زراعت بانک است.

تفاوت کردیت کارت و دبیت کارت

تفاوت اصلی دبیت کارت و کردیت کارت در نوع استفاده‌شان است. کردیت کارت‌ها برای رزرو خودرو و هتل و خریدهای اینترنتی کاربرد دارند. همچنین برای استفاده از خدمات سایت‌هایی مانند گوگل و آمازون حتماً باید کردیت کارت داشته باشید.

دبیت کارت‌ها بیشتر برای خریدهای حضوری و برداشت وجه از ATM کاربرد دارند. البته هر دو این کارت‌ها مستر و ویزا هستند اما بر روی کردیت کارت‌ها نام دارنده کارت حک می‌شود و اعتبار بالایی دارد.

مراحل افتتاح حساب بین المللی در ترکیه برای اتباع خارجی

 • اخذ سیم کارت ترکیه
 • مراجعه به بانک زراعت ترکیه (شعبات اصلی ارزی)
 • افتتاح حساب ارزی لیر، دلار و یورو
 • فعال کردن همراه بانک و اینترنت بانک
 • دریافت دفترچه حساب لیر، دلار و یورو
 • دریافت مستر کارت و ویزا کارت

بانک‌های مجاز افتتاح حساب بانکی بین المللی برای اتباع خارجی

بانک مرکزی ترکیه مجوز افتتاح حساب بانکی بین المللی برای اتباع خارجی را به بانک‌های ایش بانک، زراعت بانک و واکیف بانک داده است. ایرانیان می‌توانند برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه و داشتن حساب بین المللی به زراعت بانک ترکیه مراجعه کنند. زراعت بانک از دسته بانک‌های دولتی کشور ترکیه بهترین گزینه برای ایرانیان است.

مزایای افتتاح حساب بانکی بین المللی

داشتن یک حساب بین المللی می‌تواند بسیار مطلوب‌تر از آن باشد که با شرکت‌های واسطه با کارمزدهای بالا کار کنید. حساب بانکی بین المللی مادام‌العمر است و امکان واریز و برداشت هر ارزی از کل دنیا به آن امکان‌پذیر است. با نگه داشتن پول خود در یک حساب بین المللی مرکزی، می‌توانید از دردسر باز کردن چندین حساب و مقابله با نوسان نرخ ارز و قوانین مالی مختلف مرتبط با هر کشور جلوگیری کنید.

علاوه بر این، انتقال پول به خارج از کشور می‌تواند پرهزینه باشد، بنابراین دسترسی سریع و آسان به ارز بسیار مهم است. با داشتن یک حساب بین‌المللی مرکزی، می‌توانید بدون تحمیل هزینه‌های قابل توجه یا پرداختن به پیچیدگی‌های انتقال پول به آن سوی مرزها، هر زمان که نیاز داشته باشید، به ارز خارجی دسترسی پیدا کنید.

افتتاح حساب بانکی بین المللی در ترکیه به شما این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی در مورد نرخ ارز، پول خود را به سرعت ذخیره و انتقال دهید. همچنین یک راه عالی برای تنوع بخشیدن به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری شما و همچنین همگام ماندن با تورم است. با افتتاح حساب بانکی در ترکیه می‌توانید به حساب خود در هر جای دنیا که عضو ویزا و یا مستر باشند دسترسی داشته باشید.

بهترین بانک ترکیه برای افتتاح حساب

تعداد زیاد بانک‌های دولتی و خصوصی در ترکیه زمینه رقابت گسترده‌ای را در خصوص خدمات بانکی ایجاد کرده است. این بانک‌ها به طور کلی ویژگی‌های مشابهی دارند، اما برخی از آن‌ها را می‌توان از برخی جهات از سایرین متمایز کرد. لیستی از بانک‌های پر تقاضا برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه به شرح زیر است:

 • İş Bankası (ایش بانک)
 • Yapı Kredi Bankası (یاپی کردی بانک)
 • TEB
 • QNB Finansbank
 • Halkbank (هالک بانک)
 • Vakıfbank(واکیف بانک)
 • ING Bank
 • Akbank (آک بانک)
 • Ziraat Bankası (زراعت بانک)
 • Garanti Bankası (گارانتی بانک)

چند بانک در ترکیه هستند که بخشنامه‌های لازم برای افتتاح حساب توسط افراد خارجی را از طرف بانک مرکزی این کشور دریافت کرده‌اند (که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد). لازم به ذکر است برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه نیازی به سرمایه‌ی اولیه نیست. با این‌حال با توجه به قرار گرفتن ایران در لیست FATF ایرانیان برای افتتاح حساب در این کشور با مشکلاتی روبرو هستند.

بانک‌های ترکیه

بانک ایش

این بانک بزرگ‌ترین بانک در ترکیه است که به عنوان بانک ترکیه برای خارجی‌ها شناخته می‌شود. بانک ایش یک بخش کاملاً مجزا برای بانکداری خارجی با خدمات عالی به مشتریان به زبان انگلیسی دارد. همچنین شعبه‌هایی دارد که خدمات بانکی را برای افراد در خارج از کشور در نقاط مختلف خارج از ترکیه مانند خاورمیانه، بریتانیا و چین ارائه می‌کند.

دنیزبانک

دنیز بانک یکی از بانک‌های محبوب در بین خارجی‌ها برای واریز پول و افتتاح حساب بانکی در ترکیه است که بیشتر به عنوان حساب پس‌انداز استفاده می‌شود، زیرا یکی از نرخ‌های عمده بازار را ارائه می‌دهد. همچنین خدمات مشتریان انگلیسی را همراه با کارکنان انگلیسی زبان ارائه می‌دهد.

گارانتی بانک

گارانتی بانک دومین بانک خصوصی بزرگ در ترکیه است و بسیاری از خدمات بانکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. همچنین دارای یک سازمان وسترن یونیون است که آن را در بین همه در ترکیه بسیار مشهور کرده است. خدمات مشتریان گارانتی بانک به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌شود.

آکبانک

این بانک کلیه خدمات استاندارد بانکی را ارائه می‌دهد، علاوه بر آن مزایای اضافی مانند کارت مسافرتی خارجی که باعث کسب درآمد در سفر می‌شود و خدمات مشاوره مالیاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این بانک با وسترن یونیون نیز در ارتباط است و انواع کمک‌های ویژه را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

زراعت بانک

زراعت بانک یکی دیگر از بانک‌های معروف بین المللی است که طبق قوانین آلمان فعالیت می‌کند به همین دلیل شعبه‌هایی در خارج از کشور ترکیه به ویژه در آلمان دارد.

بهترین بانک‌های ترکیه برای ایرانیان کدام هستند؟

همانطور که در ابتدا هم ذکر شد، فقط چند بانک مجاز به افتتاح حساب برای اتباع بیگانه هستند. با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، سخت‌گیری‌هایی در این زمینه وجود دارد؛ زراعت بانک و ایش بانک در حال حاضر بهترین گزینه‌های موجود به حساب می‌آیند. فراموش نکنید در هر حال برای افتتاح حساب در هر یک از این دو بانک ارائه‌ی یک آدرس حقیقی و کد مالیاتی ضروری است.

تجربه نشان داده زراعت بانک، به عنوان یک بانک دولتی خدمات بهتری را به ایرانیان ارائه می‌دهد.

افتتاح حساب در زراعت بانک

زراعت بانک قدیمی‌ترین بانک ترکیه، اولین بانک دولتی کشور و بزرگ‌ترین مؤسسه سرمایه‌گذاری از نظر سرمایه به حساب می‌آید. برای افتتاح حساب در زراعت بانک باید مدارک لازم را ارائه دهید سپس به یکی از شعب بانک مراجعه کرده و فرم درخواست افتتاح حساب بانکی را پر کنید. پس از آن در داخل بانک کارت بانکی یا کارت اعتباری را به شما تحویل داده می‌شود و می‌توانید حساب خود را در اپلیکیشن الکترونیکی باز کنید.

شرایط افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه

زراعت بانک ترکیه یکی از مهم‌ترین بانک‌هایی است که تسهیلات زیادی را در اختیار خارجی‌ها قرار می‌دهد تا با روش‌های ساده و آسان اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کنند. افتتاح حساب در بانک زراعت یکی از ساده‌ترین کارهاست که طی مراحلی ساده یا از طریق اینترنت و یا مراجعه مستقیم به شعبه بانک انجام می‌شود و تنها کافی است شرایط را اعمال کرده و مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. در مورد مکانیسم افتتاح حساب بانکی در زراعت بانک ترکیه، تنها به برخی مدارک مانند پاسپورت معتبر و شماره مالیات نیاز است. افتتاح حساب در این بانک نیازی به تابعیت ترکیه و واریز وجه ندارد.

زراعت بانک

اینترنت بانک زراعت ترکیه

زراعت بانک خدمات الکترونیکی زیادی را که مشتری به دنبال آن است ارائه می‌دهد و در زمان صرفه‌جویی می‌کند. از طریق اینترنت بانک زراعت می‌توان مدیریت حساب، تنظیمات کارت‌ها، تغییر پسورد و فعال کردن قابلیت خرید اینترنتی را انجام داد. این بانک اپلیکیشن الکترونیکی نیز ارائه کرده است کاربردهای زیر را دارد:

 • افتتاح سپرده‌های مدت‌دار و کوتاه مدت
 • پرداخت قبوض آب و برق
 • مدیریت حساب خود
 • خرید و فروش یورو و ارزهای دیگر به نرخ روز و مانند صرافی
 • پرداخت بدهی‌ها، جریمه‌ها، مالیات‌های مالی و بیمه‌ها
 • پرداخت HGS، کرایه بزرگراه و مالیات وسایل نقلیه موتوری

وسترن یونیون زراعت بانک

وسترن یونیون یکی از شرکت‌های انتقال وجه است که امکان انتقال آسان و مطمئن و با بیش از 500 نقطه در منطقه را فراهم می‌کند، در بیش از 200 کشور مختلف دنیا به آن اعتماد دارند و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شرکت انجام تراکنش‌های مالی با سهولت است. با وسترن یونیون امکان ارسال و دریافت حواله با ارزهای غیر از لیر ترکیه اعم از دلار آمریکا یا یورو به راحتی امکان‌پذیر است.

بانک زراعت در ماه آپریل 2020 خدمات وسترن یونیون را به بانکداری اینترنتی اضافه کرد. بنابراین کاربران می‌توانند نسبت به جابه‌جایی پول در سراسر جهان به کمک زیر ساخت وسترن یونیون زراعت بانک اقدام کنند. با استفاده از وسترن یونیون می‌توان تا سقف 2400 دلار انتقال داد و 3000 دلار دریافت از هر کجای دنیا در انتقال حواله انجام دهید.

استفاده از زراعت بانک در ایران

اپلیکیشن زراعت بانک در خارج از ترکیه نمی‌کند، برای استفاده از اپلیکیشن زراعت بانک در ایران می‌بایست قبل از خروج از ترکیه آی پی خارج از کشور را در این نرم‌افزار فعال کنید.

شعبه زراعت بانک ترکیه در ایران

بانک زراعت در ایران شعبه فیزیکی ندارد و برخی از خدماتی این بانک برای مشتریان در شعبه مجازی انجام می‌شود. برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه حتماً باید به این کشور سفر کنید و حضوری اقدام کنید.

افتتاح حساب در ایش بانک ترکیه

برای افتتاح حساب بانکی در ایش بانک ترکیه این مراحل ساده را دنبال کنید:

 • به یکی از شعبه‌های ایش بانک ترکیه بروید.
 • مدارک مورد نیاز را تحویل دهید و فرم افتتاح حساب را امضا کنید.
 • در هنگام افتتاح حساب بانک ایش می‌توانید درخواست افتتاح حساب به بیش از یک ارز و همچنین صدور کارت اعتباری خود را داشته باشید.
 • برای افتتاح حساب در ایش بانک ترکیه داشتن کارت اقامت ضروری است.

هزینه افتتاح حساب در ترکیه

افتتاح حساب بانکی در ترکیه هزینه‌ای ندارد، گاهی اوقات بانک‌ها برای بیمه حساب مبلغی دریافت می‌کنند که این مبلغ از حساب مشتری توسط بانک کسر می‌گردد.

نرخ سود سپرده در ترکیه

اطلاع از سود سپرده بانکی برای کسانی که می‌خواهند برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه اقدام کنند ضروری است. نرخ سود سپرده در ترکیه در سال 2023 به شرح زیر است:

 • برای سپرده‌هایی که بر مبنای لیر سپرده‌گذاری در آنها انجام شده است، نرخ سود سپرده 10 درصد تعیین شده است.
 • برای سپرده‌هایی که بر مبنای یورو سپرده‌گذاری در آنها انجام شده است، برای یک ماه سپرده‌گذاری سالیانه 1 درصد سود تعلق خواهد گرفت.
 • برای سپرده‌هایی که بر مبنای پوند سپرده‌گذاری در آنها انجام شده است، نرخ سود سپرده حدود نیم درصد تعیین شده است.

نرخ سود سپرده ارزی در ترکیه

نرخ سود سپرده ارزی برای کسانی که می‌خواهند اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کنند با توجه به ارز انتخابی برای سپرده‌گذاری متفاوت است. نرخ سود سپرده ارزی در ترکیه در سال 2023 به شرح زیر است:

 • سود بانکی سپرده‌های لیر در حدود 9 درصد تعیین شده است.
 • سود بانکی سپرده‌های دلار، نرخ سالانه، 1 درصد تعیین شده است.
 • سود بانکی سپرده‌های بانکی ارز یورو نیز در حدود نیم درصد تعیین شده است.

انتقال پول از ایران به ترکیه

برای انتقال پول از ایران به ترکیه می‌توان از طریق صرافی، سوئیفت (SWIFT)، سامانه‌های آنلاین و رمز ارز‌ها (cryptocurrency) اقدام کرد. با این حال امن‌ترین روش انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق انتقال پول بین المللی و حواله سوئیفت (SWIFT) است، همچنین مطمئن‌ترین روش انتقال پول از ایران به ترکیه از طریق صرافی است و برای ارسال فوری پول وسترن یونیون (Western Union) یک انتخاب عالی است.

انتقال پول از ترکیه به ایران

برای انتقال پول از ترکیه به ایران می‌توان از طریق شرکت وسترن یونیون اقدام کرد البته این شرکت شعبه رسمی در ایران ندارند. بنابراین از این طریق نیز باید با کمک یک صرافی ایرانی در ترکیه برای انتقال پول از ترکیه به ایران اقدام کنید.

نقد کردن درآمد دلاری در ترکیه

برای نقد کردن درآمد دلاری می‌توانید اقدام به افتتاح حساب بانکی در ترکیه کنید. حساب‌های بانک زراعت ترکیه همگی مورد تأیید گوگل هستند، از این رو می‌توانید برای واریز درآمد شرکت گوگل، از حساب‌های این بانک استفاده کنید. سپس با انتقال موجودی حساب خود از طریق موبایل بانک به حساب یک صرافی رسمی درآمد دلاری خود را نقد کنید و وجه ریالی آن را در حساب ایران خود دریافت کنید.

کسب درآمد اینترنتی در ترکیه

کارآفرینی اینترنتی یکی از راه‌های کسب درآمد اینترنتی در ترکیه است. بازاریابی برای انواع کالاها یا املاک و مستغلات می‌تواند منبعی برای کسب درآمد اینترنتی در ترکیه باشد. مشاوره اینترنتی به توریست‌هایی که قصد بازدید یا سرمایه‌گذاری در ترکیه را دارند نیز می‌تواند یکی از راه‌های کسب درآمد اینترنتی در ترکیه باشد.

کسب درآمد از یوتیوب در ترکیه

کسب درآمد از یوتیوب در ترکیه در دسترس است. به محض اینکه کانال شما الزامات کسب درآمد را برآورده کرد، واجد شرایط پذیرش در یوتیوب خواهد شد. هنگامی که یوتیوب درخواست شما را بررسی کرد و آن را پذیرفت، کانال شما در ترکیه با گوگل ادسنس واجد کسب درآمد می‌شود.

نقد کردن درامد دلاری در ترکیه
بسیاری از یوتیوبرهای ایرانی درامد خود را در بانک‌های ترکیه نقد می‌کنند

خرید اینترنتی با مستر کارت

پس از افتتاح حساب بانکی در ترکیه و دریافت مستر کارت می‌بایست در بانک مجموعه‌ای از تنظیمات بر اساس نیاز شخصی شما برای حساب شما انجام شود. این تنظیمات عبارت‌اند از:

 • قابلیت دریافت حواله‌های سوئیفت
 • قابلیت خرید اینترنتی با مستر کارت
 • افتتاح حساب بین المللی
 • باز کردن حساب‌های ارزی پوندی و یورو

پس از فعال نمودن قابلیت خرید اینترنتی با مستر کارت می‌توانید همان گونه که از کارت‌های شتاب برای خرید از سایت‌های اینترنتی داخلی استفاده می‌کنید، از مسترکارت نیز برای خریدهای آنلاین ارزی استفاده نمایید. برای پرداخت ارزی و یا خرید اینترنتی بین المللی پس از طی مراحل اولیه به درگاه پرداخت می‌رسید که با ورود اطلاعات کارت مانند شماره 16 رقمی کارت، نام دارنده کارت، تاریخ انقضای کارت و کد سه رقمی پشت کارت می‌توانید پرداخت خود را با موفقیت انجام دهید.

استفاده از کارت بانکی ایران در ترکیه

از کارت بانکی ایران در کشور ترکیه نمی‌توان استفاده کرد، تنها می‌توان از صرافی‌هایی که مجهز به کارتخوان ایرانی هستند ارز خریداری کرد.

سوالات متداول افتتاح حساب بانکی در ترکیه

 • آیا از ایران هم می‌توان حساب باز کرد؟

خیر، برای بازکردن حساب باید حتما به استانبول سفر کنید. بنابر قوانین این کشور امکان افتتاح حساب وکالتی وجود ندارد و حضور شخص در بانک و اداره‌ی مالیات الزامی است.

 • علت مسدود شدن حساب ایرانیان در ترکیه چیست؟

بر اساس گزارشات بدست آمده، یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که ایرانیان با آن مواجه هستند، این است که حساب افتتاح شده پس از مدتی مسدود می‌شود، این اتفاق چند علت دارد:

 • ثبت آدرس نامعتبر به هنگام افتتاح حساب
 • ناقص بودن مدارک مربوط به افتتاح حساب
 • مشکلات مرتبط با ارائه‌ی کد مالیاتی

سخن پایانی

افتتاح حساب بانکی در ترکیه به یکی از الزامات اساسی زندگی برای بهره‌مندی از خدمات مختلف بانک‌های ترکیه تبدیل شده است و ساکنان خارجی تمایل دارند با مراجعه به شعبه بانک یا از طریق اینترنت، در ترکیه حساب بانکی باز کنند. این امر در راستای جهش‌های بخش بانکی ترکیه در سال‌های اخیر و ورود اقتصاد ترکیه به فضای مؤثرتر و انگیزه سرمایه‌گذاری قوی، نه تنها در خاورمیانه، بلکه در کل جهان است. این راهنما همه چیز درباره افتتاح حساب بانکی در ترکیه را بررسی می‌کند.