آشنایی با ترمینال اتوبوس آنکارا (ترمینال آشتی)

آشنایی با ترمینال اتوبوس آنکارا (ترمینال آشتی)
99.11.26

از آنجایی که آشنایی با ترمینال اتوبوس آنکارا برای کسانی که قصد سفر و یا زندگی در ترکیه را دارند می‌تواند مفید باشد، در ادامه به معرفی ترمینال اتوبوس آنکارا و جزئیات آن می‌پردازیم.

آشنایی با ترمینال آنکارا

ترمینال آنکارا با نام رسمی آشتی Ankara Sehirlerarası Terminal İsletmesi) ( ASTİ )) از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرده و در فاصله 5 کیلومتری از مرکز شهر آنکارا (کیزیلای) واقع شده است. از این ترمینال به 80 شهر ترکیه می‌توان سفر کرد.

اگر قصد خرید ملک در ترکیه و مهاجرت به این کشور زیبا را دارید، کافی‌ست با کارشناسان ام تی سی هوم تماس بگیرید.

مشخصات ترمینال آنکارا

مساحت کل ساختمان ترمینال آنکارا 228.520 متر مربع است که 128.520 متر مربع آن را فضای بسته و 100.000 متر مربع آن را فضای باز تشکیل می‌دهد.
در این ترمینال 2 طبقه مجزا به عنوان طبقه رفت و طبقه برگشت وجود دارد که شلوغی و ازدحام و سردرگمی‌ها را به حداقل می‌رساند. در طبقه رفت 80 گیشه فروش بلیط وجود دارد که در صورت فعالیت گیشه‌ها با ظرفیت کامل، 204 شرکت مسافربری میتوانند فعالیت کنند.

ترمینال آنکارا (آشتی)
تعداد سکوهای اتوبوس این ترمینال 121 عدد است که 66 عدد آن در طبقه رفت و 55 عدد آن در طبقه برگشت قرار دارد. بر این اساس، ظرفیت سرویس دهی به 5.300 اتوبوس در روز وجود دارد.

ظرفیت جابه‌جایی مسافر در فرودگاه آنکارا

با یک محاسبه تقریبی می توان 250 هزار مسافر را با 5.300 سرویس اتوبوس جابجا کرد. در حال حاضر روزانه حدود 3000 اتوبوس وارد ترمینال و یا ازآن خارج می شوند، با حساب تقریبی تعداد مسافران و افرادی که برای استقبال یا بدرقه مسافران در ترمینال حاضر می‌شوند می‌توان گفت روزانه حدود 135.000 نفر از این ترمینال بهره می‌برند.

امکانات رفاهی فرودگاه آنکارا

در ترمینال آنکارا جهت استراحت و رفع نیازهای غذایی مسافران، دو عدد رستوران، 6 عدد کافه و 4 عدد سالن چای وجود دارد. همچنین 85 مغازه مختلف برای خرید وسایل کادویی، مارکت، 56 بوفه و 224 دفتر بیمه، اجاره اتومبیل، دفاتر شرکت‌های مسافربری و 27 دفتر متعلق به مدیریت ترمینال، دستگاه‌های عابر بانک متعدد، دکه روزنامه فروشی و آرایشگاه وجود دارد.
یک پزشک در محل کار برای پاسخگویی اضطراری به مشکلات سلامتی کارکنان نیز وجود دارد. در این ترمینال جهت برگزاری کنفرانس، سمینار، آموزش و اطلاع رسانی، 2 سالن کنفرانس با ظرفیت 100 و 150 صندلی و همچنین 2 ایستگاه خدمات برای اتوبوس‌هایی که نیاز به تعمیر و رسیدگی دارند (با ظرفیت 16 اتوبوس) و یک پمپ بنزین (با ظرفیت 5 اتوبوس) وجود دارد.

تاسیسات ترمینال آشتی

59 درب اتوماتیک در 28 ورودی ساختمان ترمینال، 4 پله برقی با 2 آسانسور باری با ظرفیت حمل 1000 کیلوگرم و 2 آسانسور انسانی با ظرفیت حمل 645 کیلوگرم وجود دارد. گرمایش تأسیسات توسط 16 سیستم تهویه مطبوع گرم کننده که 700.000 متر مکعب در ساعت هوای گرم می دمد، تامین میشود و بالای درب ها 30 عدد پرده هوا با ظرفیت گرمایش 37.000 کیلوکالری در ساعت و یک سیستم گرمایش مرکزی با ظرفیت گرمایش کلی 3 میلیون و 350 هزار کیلوکالری در ساعت وجود دارد.

امکانات ترمینال آنکارا

نحوه دسترسی از ترمینال آنکارا به مرکز شهر و برعکس

برای دسترسی از ترمینال آنکارا به مرکز شهر چند راه وجود دارد:

  • مترو: با استفاده از خط متروی Ankaray دسترسی به مرکز شهر در حدود 14 دقیقه (از داخل ترمینال می‌توان مستقیم وارد ایستگاه مترو شد)
  • تاکسی: در مقابل درب خروجی ترمینال ایستگاه تاکسی وجود دارد.
  • سرویس‌های رایگان ترمینال: برای استفاده از این سرویس‌ها لازم است بلیط اتوبوسی که با آن به آنکارا سفر کرده‌اید را به راننده اتوبوس نشان دهید، با استفاده از این سرویس‌ها می‌توانید به مرکز شهر و برخی مناطق پر تردد دسترسی پیدا کنید. برخی اتوبوس‌های شهرداری نیز از ترمینال آنکارا عبور می‌کنند.
  • مینی بوس (دولموش): مینی بوس‌های متعددی از ترمینال به مرکز شهر و سایر مناطق آنکارا وجود دارد.

اگر این مطلب برای‌تان کاربردی بود، پیشنهاد می‌کنیم مطلب فرودگاه آنکارا را هم مطالعه کنید.