حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی چقدر است؟

حقوق قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی چقدر است؟

فرصت‌های شغلی زیادی در انتظار اتباع خارجی‌‌ای است که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. اما تا زمانی که اطلاعات و آگاهی کافی از شرایط و حقوق قانون کار در ترکیه وجود نداشته باشد، امکان‌ها و فرصت‌های مناسب از دست می‌روند. در این مقاله ام تی سی هوم نگاهی به قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی انداخته. با ما همراه باشید.

شرایط کار در ترکیه

هر چقدر بیشتر با شرایط کار در ترکیه آشنا‌ باشید، راحت‌تر و امن‌تر می‌توانید در این کشور مشغول به فعالیت شوید. برخی از افراد بدون تحقیق کافی و شناخت حقوق قانون کار در ترکیه برای پیدا کردن کار راهی این کشور می‌شوند. در این شرایط یا شغلی پیدا نمی‌کنند، یا کار نامناسبی پیدا می‌کنند.
برای دریافت اقامت شغلی ترکیه، حتما از طریق کاریابی‌های معتبر اقدام کنید. سعی کنید، پیش از مهاجرت روندهای قانونی و اداری را به تکمیل برسانید، تا کمتر با مشکل مواجه شوید.
فرصت‌های شغلی در ترکیه زیاد هستند. اما در نظر بگیرید برای مهاجران، به ويژه کسانی که تازه به ترکیه وارد شده‌اند و تسلط زبانی خوبی ندارند، فرصت‌ها محدود است. برخی از این محدودیت‌ها به تخصص‌های خاص برمی‌گردد و برخی از محدودیت‌ها حیطه‌های فعالیتی هستند که دولت محدود کرده.
بیایید به شرایط کار در ترکیه نگاه بیندازیم

بیشتر بخوانیدمشکلات کار در ترکیه؛ شایعه یا واقعیت؟

محدودیت‌های کار در ترکیه برای اتباع خارجی

با توجه به حقوق قانون کار در ترکیه، برای استخدام در ارگان‌های دولتی یا حتی سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که به صورت دولتی اداره می‌شود، محدودیت‌هایی برای مهاجران وجود دارد.
برای مثال افراد خارجی تا زمانی که موفق به دریافت شهروندی ترکیه نشده‌اند، نمی‌توانند به استخدام رسمی ادارات دولتی دربیایند. یا گروه‌های سرمایه‌گذار اجازه‌ی ورود به کسب و کارهای مربوط به تلفن ثابت را ندارند. برای اینکه این بخش کاملا در انحصار دولت ترکیه است.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع اجازه‌ی کار در ترکیه

مشاغل ممنوع ترکیه برای خارجی‌ها

در برخی از فرصت‌های شغلی در ترکیه، محدودیت‌هایی برای مهاجران در نظر گرفته شده. این محدودیت‌ها به صورت کلی در سه بخش درمان و سلامت، صنایع دریایی، مشاغل دولتی و دادگستری.

مشاغل ممنوع ترکیه در حوزه‌ی علوم پزشکی

با توجه به حساسیت‌هایی که در این دست رشته‌های وجود دارد، وجود محدودیت‌های شغلی دور از انتظار نیست. گرچه بر اساس نیاز و برنامه‌های بهداشتی ممکن است محدودیت‌ها در سال‌های مختلف تغییر پیدا کنند.
این مشاغل عبارتند از:

 • دندان‌پزشکی
 • دامپزشکی
 • داروسازی
 •  پرستاری
 • مامایی
 • کارشناس داروخانه
 • مدیریت بیمارستان‌های خصوصی و دولتی

بیشتر بخوانیدپزشکان خارجی چگونه در ترکیه کار می‌کنند؟

مشاغل ممنوع در ترکیه
پزشکی پیش‌تر جزء مشاغل ممنوع بود. اما اکنون با توجه به نیازهای سلامتی ترکیه برای اتباع خارجی مجاز است.

مشاغل ممنوع ترکیه در حوزه‌ی صنایع دریایی

ترکیه کشوری شبه‌جزیره‌ای است که با دریای سیاه، مدیترانه، اژه و مرمره احاطه شده. مزرهای دریایی ترکیه اهمیت استراتژیک زیادی دارد. در نتیجه دور از ذهن نیست برای استخدام نیروی کار در این بخش نیز محدودیت‌هایی اعمال شوند.
مشاغل دریایی زیر برای اتباع خارجی ممنوع شده‌اند:

 • صیادی (صدف، مروارید، اسفنج، مرجان، ماهی‌گیری)
 • غواصی
 • کاوش‌های دریایی
 • راهنمای تورهای دریایی
 • خدمت در کشتی (با هر عنوانی که خدمه محسوب شود)
 • کاپیتانی در انواع کشتی و قایق‌های مسافرتی

مشاغل ممنوع ترکیه در بخش دولتی و دادگستری

در بخش قبلی توضیح دادیم استخدام در شرکت‌های دولتی برای اتباع خارجی ممنوع است. این مشاغل شامل بخش‌های اداری و اجرایی می‌شود. زمانی که وارد حیطه‌ی دادگستری می‌شویم حساسیت‌ها بیشتر هم می‌شود.
این مشاغل عبارتند از:

 • مشاغل امنیتی (نگهبانی، نیروهای پلیس)
 • دفاتر اسناد رسمی (تاپو)
 • صنایع دفاعی
 • مشاغلی گمرکی (کارگزاری، مشاوره، دستیاری)
 • مشاغل دادگاهی (وکالت، قضاوت، دادستانی)

مشاغل مجاز برای اتباع خارجی در ترکیه

به جز مشاغلی که در بالا ذکر کردیم استخدام در سایر رشته‌های برای مهاجران امکان‌پذیر است. تنها نکته‌ی مهم برای کار در ترکیه دریافت مجوزهای لازم از اداره‌ی کار ترکیه است.
با توجه به توسعه‌ی گردشگری در ترکیه اساسا مشاغلی که به این صنعت کمک می‌کنند، فرصت‌های شغلی زیادی برای اتباع خارجی محسوب می‌شوند. از جمله آموزش زبان انگلیسی، راهنمای تور، بخش‌های مختلف هتل‌داری وفرصت‌های مشابه دیگر.
به صورت کلی اگر تسلط کافی به زبان ترکی داشته باشید، دیگر نباید نگران پیدا کردن کار مناسب باشید. فرصت‌های زیادی در انتظار شماست. بسیاری از مهاجران می‌توانند به عنوان کارمند در شرکت‌های خصوصی بین‌المللی یا ترکیه استخدام شوند. یا حتی به عنوان روزنامه‌نگار یا پرستار کودک، طراحی سایت و … در این کشور استخدام شوند.

بیشتر بخوانید: روش‌های اشتغال و کاریابی در کشور ترکیه چیست؟

قانون کار در ترکیه چقدر دستمزد روزانه تعیین کرده است؟

بیایید به حقوق قانون کار در ترکیه نگاهی بیندازیم. بر اساس قوانین کار ترکیه، حداقل حقوق دستمزد برای 30 روز در نظر گرفته می‌شود.
ساعت کاری در ترکیه 45 ساعت در هفته در نظر گرفته شده است. با توجه به روزهای تعطیل هفته می‌توان گفت ساعت کاری روزانه در ترکیه 8 ساعت محاسبه می‌شود. بر اساس قانون هر زمانی بیشتر از این میزان باید اضافه‌کاری محسوب شود. میزان مرخصی‌های کاری نیز حداقل 1 روز در هفته است.

حداقل حقوق در ترکیه 2021

حداقل دستمزد ماهیانه برابر با 2.825 لیر در نظر گرفته شده. بر این اساس دستمزد روزانه برابر با 119 لیر می‌باشد. عوامل مختلفی روی میزان دریافتی ماهانه افراد تاثیر می‌گذارد. وضعیت تاهل،‌ تعداد فرزندان، سابقه‌ی کاری و تخصص می‌تواند مبلغ پایه‌ی حقوق را افزایش دهد.

 • حداقل دستمزد مشاغل خدمات خانگی: 2.825 لیر
 • حداقل دستمزد مشاغل مرتبط با فروش: 4.237 لیر
 • حداقل دستمزد معلمان و پزشکان: 8.475 لیر
 • حداقل دستمزد مدیران: 11.300 لیر
 • حداقل دستمزد مشاغل تخصصی: 18.362 لیر

بیشتر بخوانید: با پردرآمدترین مشاغل‌ در ترکیه آشنا شوید

بیمه کارگران کارمندان چگونه محاسبه می‌شود؟

بر اساس حقوق قانون کار در ترکیه مساله‌ی بیمه‌ی کاری بسیار مهم است. بر اساس قانون کار ترکیه، کارفرمایان موظفند تحت هر شرایطی کارمندان و کارگران خود را بیمه کنند. در غیر این صورت به عنوان واحدهای متخلف مشمول پرداخت جریمه خواهند شد.
کارمندان و کارگرانی هم که به صورت پاره‌وقت مشغول به فعالیت می‌شوند، باید بیمه‌ی خود را دریافت کنند. کارفرمایان موظف هستند، بیمه‌ی سلامت و بیمه‌ی بیکاری نیروی کار خود را انجام دهند. بخشی از مبلغ بیمه در حدود 14 درصد توسط نیروی کار و بخشی توسط کارفرما پرداخت می‌شود.
مانند محاسبه‌ی حقوق و دستمزد، محاسبه‌ی هزینه‌ی بیمه نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ تاهل،‌ تعداد فرزندان.

بیشتر بخوانیدهزینه ها و قوانین بیمه کارمندان شرکت در ترکیه

بیمه در ترکیه
وظیفه‌ی کارفرما تامین امنیت مالی و جانی نیروی کار است. بیمه ابزاری مهم برای این منظور است.

میزان حقوق بازنشستگی در ترکیه

سن بازشستگی در ترکیه برای مردان 60 سال و برای زنان 58 سال در نظر گرفته شده. البته به نظر می‌رسد سن بازنشستگی تا 65 سال افزایش یابد. برای اینکه فردی بتواند بازنشست شود باید حداقل 7200 ساعت کار کرده باشد.
حقوق بازنشستگی افراد بستگی به زمینه‌ی فعالیت و نوع شرکت‌ دارد. قاعده‌ی کلی برای محاسبه‌ی میزان حقوق وجود دارد؛ 35٪ از مبلغ آخرین دریافتی‌های وی.

سخن پایانی

امنیت شغلی مقوله‌ی بسیار مهم است. برای داشتن امنیت و یافتن فرصت‌های مناسب برای استخدام آگاهی از شرایط نقش مهمی ایفا می‌کند. به همین خاطر در این مقاله نگاهی به شرایط کار و حقوق قانون کار در ترکیه انداختیم. اگر قصد مهاجرت به ترکیه یا اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه را دارید، با مشاوران ام تی سی هوم تماس بگیرید.
اگر تجربه‌ی استخدام و کار در ترکیه را دارید، تجربه‌تان را در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.