قوانین سربازی در ترکیه

قوانین سربازی در ترکیه

سربازی در ترکیه هم قوانین خاص خودش را دارد. اگر به فکر اخذ اقامت ترکیه و دریافت شهروندی آن هستید، لازم است با قوانین سربازی در ترکیه آشما شوید. امروزه بسیاری از افرادی که از طریق خرید ملک در ترکیه یا روش‌های دیگر برای دریافت شهروندی کشور ترکیه اقدام می‌کنند، در مورد قوانین نظام وظیفه (سربازی) خود یا فرزندان خانواده با سوال مواجه می شوند. در ادامه همراه ام تی سی هوم باشید، تا به بررسی این موضوع مهم بپردازیم.

قوانین سربازی ترکیه چه می‌گوید؟

بر اساس ماده ی ۲ قانون شماره ۱۱۱۱ نظام وظیفه ی عمومی در ترکیه خدمت سربازی، اتباع خارجی و پناهندگان که شهروندی کشور ترکیه را دریافت می‌نمایند و همچنین افرادی که شهروندی مجدد کسب نمی‌نمایند بر اساس سن آنان طبقه بندی شده و مانند دیگر شهروندان ترک تابع قوانین نظام وظیفه خواهند شد.

اما افرادی که دارای ملیت متفاوت باشند چنانکه بعد از ۲۲ سالگی شهروندی ترکیه را کسب نمایند به شرط اثبات انجام خدمت سربازی در کشور خود و یا ارائه ی برگه‌ای که تکلیف خدمت سربازی را مشخص کرده باشد (مانند برگه ی معافیت) از انجام خدمت سربازی معاف می‌باشند.

همچنین افرادی که دارای سن ۲۱ سال یا کوچکتر باشند و در این مقطع زمانی شهروندی ترکیه را دریافت نمایند می توانند خدمت سربازی خود را به مدت ۲ سال به تعویق بیاندازند.

سن سربازی در ترکیه چه سنی است؟

بر اساس قانون درج شده مورخه ۲۲ فوریه ی سال ۲۰۱۴ در آگهی روزنامه رسمی دولت، سن سربازی در ترکیه ۲۱ سالگی می‌باشد. بنابراین اگر شخصی در ۲۰ سالگی وارد خاک ترکیه شده باشد و در ۳۰ سالگی شهروندی ترکیه را دریافت نماید نیز تابع قانون سربازی خواهد شد.

چه کسانی از انجام خدمت سربازی در ترکیه معاف هستند؟

در این بین شهروندان کشورهایی مانند آذربایجان، قبرس، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان و عموما کشورهایی که دارای ریشه ی ترک باشند به شرط ارائه ی برگه ی رسمی مبنی بر انجام خدمت سربازی در کشور خود از انجام خدمت سربازی معاف خواهند بود.
به تعویق انداختن خدمت سربازی در ترکیه با شرایطی مانند بیماری مزمن تا زمان بهبود بیماری، محکومیت های قضایی تا پایان دوران محکومیت، تحصیل در مقطع دبیرستان تا ۲۲ سالگی، مقطع فوق کاردانی تا ۲۵ سالگی، مقاطع لیسانس و مشابه تا ۲۸ سالگی، مقاطع تحصیلات تکمیلی و همچنین ورزشکاران حرفه ای تا ۳۵ سالگی ممکن می باشد.

خرید خدمت سربازی در ترکیه

دیگر نکته‌ی قابل توجه این است که در مقاطعی که دولت برنامه‌ی خرید خدمت سربازی داشته باشد تمامی افراد که دارای شهروندی ترکیه هستند می‌توانند نسبت به خرید خدمت سربازی در چهارچوب قوانین اقدام نمایند.

به طور کلی شهروندان مرد بالای ۱۸ سال که در خاک ترکیه اقامت می‌کنند، شهروندان مرد بالای ۱۸ سال که حداقل ۳ سال در خارج از ترکیه زندگی کرده باشند می‌توانند از خرید خدمت سربازی که در مقاطع زمانی خاص از جانب دولت اعلام می‌شود، استفاده نمایند. هزینه‌ی خرید خدمت سربازی به شرط دارا بودن شرایط قانونی در سال ۲۰۲۰ معادل ۳۷۰۷۰ لیر و یا ۵۵۶۳ یورو تعیین شده است.

نکته مهم این است که شهروندان ترک که دارای تابعیت دو یا چند گانه باشند می‌توانند از خرید خدمت سربازی با ارز خارجی بهره‌مند شوند.

جمع‌بندی

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید فایل pdf  زیر را مطالعه نمایید.

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.1111.pdf

 

اگر همچنان جواب سوالات خود را نگرفتید، از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید:

تلفن تماس:
09129536964
09129533230
00905304119082
02188664067