بشیکتاش اصیل ترین محله استانبول

بشیکتاش اصیل ترین محله استانبول

شاید نه تنها نام زیبای بشیکتاش به گوش تان آشنا باشد، بلکه وصف زیادی هم از این منطقه اصیل واقع در بخش اروپایی استانبول شنیده باشید. بشیکتاش یکی از قدیمی‌ترین مناطق استانبول است که از قرون اساطیری ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی خود را حفظ کرده است. در ادامه همراه ام تی سی هوم باشید تا به کشف این محله حذاب برویم.

علت نام‌گذاری بشیکتاش چیست؟

طبق یک شایعه مشهور؛
نامگذاری بشیکتاش Beşiktaş به دلیل روایتی است که در زمان های قدیم درباره یک کشیش شده است. کشیشی بنام یاشکا که شروع به ساخت کلیسایی در این منطقه نمود . منطقه ای که قبلا یک جنگل بزرگ و انبوه بوده است.  یاشکا (کشیش) گهواره عیسی را از اورشلیم آورده و آن را در کلیسای خود قرار داد. گفته می شود آن گهواره سنگی بوده است و کلیسا به همین دلیل، معروف به”کلیسای گهواره سنگی” شد، پس از درگذشت کشیش، گهواره به کلیسای هاگیا سوفیا منتقل گشت اما نام این منطقه تغییر نکرد و به نام Beşik Taş  ماندگار شد.

و اما شایعه دیگری هم در این باره وجود دارد:

همانطور که مشخص است، درست در کنار اسکله بشیکتاش، موزه نیروی دریایی وجود دارد که در آن مجسمه و مقبره بارباروس هیرتین پاشا قرار دارد.  بارباروس هیرتین پاشا در مسیر بازگشت از سفرها یش کشتی های خود را به سواحل بشیکتاش هدایت کرد و کشتی ها به پنج سنگ گره خوردند به همین دلیل اینگونه نقل شده است که نام این منطقه به  Beşiktaş معروف شد.

جمعیت بشیکتاش چقدر است؟

طبق آخرین سرشماری سال 2019 جمعیت بشیکتاش حدود 182.649 نفر می‌باشد که این جمعیت شامل 83.983 مرد و 98.666 زن است، یعنی 45.98٪ مردان و 54.02٪ زن هستند.

بشیکتاش چه جاذبه‌های دارد؟

بشیکتاش دارای یک خط ساحلی به امتداد 8.4 کیلومتر است که در محل اتصال پل های بسفر و فاتح سلطان مفتح واقع شده است. طبیعت و موقعیت مکانی خاص بشیکتاش باعث شده است که بیشتر از سایر نقاط استانبول پرجنب و جوش و پرتکاپو باشد. هر چند که تمام نقاط استانبول از این ویژگی برخوردار است اما ویژگی های بشیکتاش به لحاظ فرهنگی و تاریخی باعث شده است که در واقع به یکی از نقاط کانونی استانبول تبدیل شود.

استادیوم BJK önönü ، دانشگاه فنی Yıldız ، دانشگاهGalatasaray و بسیاری از موسسات مهم عمومی، کنسولگری ها و برج های تجاری هم در منطقه زیبای بشیکتاش قرار دارند. تیم فوتبال معروف بشیکتاش هم که در همه جای دنیا شناخته شده است و در ترکیه جوانان زیادی برای تماشای بازی هایش سر و دست می شکنند.

ناگفته نماند که اسکله‌ی بشیکتاش هم یکی از نقاط مهم حمل و نقل کل استانبول است که مسئولیت مهم انتقال مسافران به نقاط آسیایی از جمله اوسکودار و کادیکوی را براحتی فراهم می کند.

بشیکتاش برای توریست ها از تمام نقاط دنیا بسیار جالب توجه است چرا که رستوران ها، بارها، کافه های مدرن و محلی همه در این منطقه جمع هستند. از تمام نقاط استانبول به این منطقه می آیند تا شب های یکشنبه تفریح کنند و از موسیقی در فضای باز و انواع غذاهای ترکی لذت ببرند.

بشیکتاش

در بشیکتاش یک نوع زندگی تجاری بسیار پر جنب و جوش و زنده وجود دارد که بسیار مورد توجه کسبه و مغازه داران و تجار است طبق آخرین آمار سازمان نفوس ترکیه 130 مرکز خرید کوچک، 2 هزار شرکت، 85 شعبه بانکی به علاوه موسساتی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، مراکز خرید مطابق با استانداردهای اروپایی (آکمرکز)، پلازا و هتل‌های معروف در بشیکتاش فعال هستند که رقم قابل توجهی است. تصور کنید گشت و گذار در بازارها و مال‌های تجاری این منطقه چقدر می تواند هیجان انگیز و جالب توجه باشد.

در طول روز هم علاوه بر تفریح هیجان انگیز کروزسواری، ده‌ها مکان دیدنی، موزه و گالری در بشیکتاش وجود دارد که بازدید از آن ها می تواند برایتان یک تجربه تکرارنشدنی را رقم بزند: برای مثال بازدید از کاخ ğrağan ، کاخ دولماباهچه Dolmabahçe ،کاخ ییلدیز Yldız ، پارک ییلدیز Yıldız ، مسجد اورتاکویOrtaköy ، عمارت مالتMalt.

بشیکتاش

 

از محله‌های تاریخی بشیکتاش محله ببک Bebek ،آرناواتکویArnavutköy ، اورتاکویOrtaköy ، ییلدیز Yıldız  ، کوروچشمه Kuruçeşme و بالمومجو Balmumcu را می‌توان نام برد که توصیف هر کدام مقاله جداگانه ای می طلبد.

بشیکتاش چه محله‌هایی دارد؟

بد نیست به اطلاع شما برسانیم 23 محله در بشیکتاش وجود دارد که نامهایشان از این قرار است:

 1. ABBASAĞA MAHALLESİ
 2. AKAT MAHALLESİ
 3. ARNAVUTKÖY MAHALLESİ
 4. BALMUMCU MAHALLESİ
 5. BEBEK MAHALLESİ
 6. CİHANNÜMA MAHALLESİ
 7. DİKİLİTAŞ MAHALLESİ
 8. ETİLER MAHALLESİ
 9. GAYRETTEPE MAHALLESİ
 10. KONAKLAR MAHALLESİ
 11. KURUÇEŞME MAHALLESİ
 12. KÜLTÜR MAHALLESİ
 13. LEVAZIM MAHALLESİ
 14. LEVENT MAHALLESİ
 15. MECİDİYE MAHALLESİ
 16. MURADİYE MAHALLESİ
 17. NİSBETİYE MAHALLESİ
 18. ORTAKÖY MAHALLESİ
 19. SİNANPAŞA MAHALLESİ
 20. TÜRKALİ MAHALLESİ
 21. ULUS MAHALLESİ
 22. VİŞNEZADE MAHALLESİ
 23. YILDIZ MAHALLESİ

میدان پر رفت و آمد و همیشه شلوغ بشیکتاش در واقع نزدیک به اسکله بشیکتاش قراردارد که از یک طرف به ساحل اورتاکوی، از طرف دیگر به ساحل کاباتاش متصل است. بلوار معروف آن هم بلوار بارباروس (Barbaros Bulvarı)  نام دارد که یکی از شلوغ ترین بلوارهای استانبول است و شیب به سمت بالای آن مسیری است که شما را به دانشگاه ییلدیز و مراکز تجاری می رساند.

سواحل زیبای استانبول
سواحل زیبای استانبول

کاخ چراغان در بشیکتاش

اگر حتی یک بار به بشیکتاش آمده باشید حتما کاخ بسیار با عظمت و باشکوهی را دیده اید که نام آن کاخ چراغان است یکی از آخرین شاهکارهای دوران امپراتوری عثمانی.

این کاخ در سال های ۱۸۶۱ و ۱۸۷۲ بدستور شاه عثمانی و به سبک باروک ساخته شده است که در گذشته بصورت یک اقامتگاه خانوادگی مجلل، مورد استفاده شاهان قرار می گرفت. جالب است که برایتان بگوییم در حال حاضر این قصر تاریخی بصورت یک هتل ۵ ستاره در آمده که می توانید در آن تجربه یک اقامت لوکس را داشته باشید.

نحوه دسترسی به بشیکتاش

دسترسی به بشیکتاش از تمام نقاط استانبول بسیار آسان است.

شما می‌توانید از بخش آسیایی ( یعنی کادیکوی و اسکودار) به‌وسیله کشتی‌های عمومی با یک بلیت ارزان خود را به بشیکتاش برسانید.

یا اگر در میدان تاکسیم قرار دارید به‌وسیله دلموش (همان ون های عمومی) و یا اتوبوس در عرض ده الی پانزده دقیقه به این منطقه بیایید.

راه دیگر این است که از تاکسیم با فونیکالر به کاباتاش بروید و از کاباتاش بوسیله اتوبوس به بشیکتاش برسید.

به‌دلیل اینکه بشیکتاش با میدان تاکسیم و امینونو فاصله چندانی ندارد براحتی از تاکسی نیز می توانید استفاده کنید و با مبلغ کمی به این نقطه بی نظیر برسید.

خرید ملک در بشیکتاش

خرید ملک در ترکیه از جمله روش‌های اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت به این کشور زیباست. با توجه به امکانات رفاهی و اصالت این منطقه باید یادآور شویم ویلاها و آپارتمان های بی نظیر با دید مشرف به دریا و اسکله باعث شده سرمایه گذاران خارجی علاقه خاصی به این منطقه داشته باشند، برای اطلاع یافتن از قیمت ملک های این منطقه با مشاوران ما تماس بگیرید.