از 0 تا 100 اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

از 0 تا 100 اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه

این روزها تب مهاجرت به ترکیه با توجه به شرایط استثنائی آن بسیار بالا گرفته است. شاید شما هم یکی از افرادی باشید که تصمیم به مهاجرت دارید، اما هنوز نمی‌دانید چه روش‌هایی برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد و کدام یک برای شما مناسب‌تر است. مشاوران ما در ام‌تی‌سی هوم با ده سال سابقه و آشنایی کامل به آخرین تغییرات قوانین در کنار شما هستند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

برای گرفتن اقامت ترکیه روش‌های متفاوتی وجود دارد که یک به یک آن‌ها را بررسی می‌کنیم، لازم به ذکر است تمام اطلاعات در فروردین 1401 به‌روز شده است:

اقامت ترکیه با خرید خانه

شهروندان خارجی با خرید ملک در ترکیه می‌توانند اقامت یکساله ترکیه دریافت کنند، این اقامت تا هر زمان که بخواهند قابل تمدید خواهد بود. در مرحله‌ی اول، باید تصمیم بگیرید چه نوع ملکی در کدام منطقه هدف شماست، ویلای لوکس یا آپارتمان مبله؟ ویوی دریا را دوست دارید یا زندگی در یک دهکده زیبا؟ پس با توجه به بودجه خود نوع ملک و محل آن را انتخاب کنید.

 

400 هزار دلار شهروندی ترکیه
خرید ملک به ارزش 400.000 دلار = دریافت شهروندی ترکیه

به این نکته توجه کنید که سریع‌ترین راه دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک حداقل با ارزش 400 هزار دلار است، با این روش خیلی زود پاسپورت جدید خود را در دست خواهید داشت، همچنین می‌توانید با خرید مجوعه‌ای از املاک به ارزش ذکر شده برای دریافت شهروندی اقدام کنید. . فراموش نکنید که با دریافت پاسپورت ترکیه می‌توانید از تمام مزایای شهروندی مثل اجازه کار یا تحصیل همانند یک شهروند ترک استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: خرید ملک؛ بهترین راه دریافت اقامت ترکیه

اقامت ترکیه با اجاره ملک

اگر بودجه‌ی مناسب یا به‌طور کلی قصد خرید ملک در ترکیه را نداشته باشید، می‌توانید به مستاجری فکر کنید. درواقع با اجاره‌ی یک ملک، شما می‌توانید همان ویزای توریستی معمول را، این بار به مدت یک سال دریافت کنید. اما بعد از گذشت یک سال ویزای شما تمدید نخواهد شد و نیز مانند ویزای توریستی سه‌ ماهه، در این نوع اقامت نیز، شما اجازه کار یا تحصیل نخواهید داشت. یکی از شروط مهم برای گرفتن این نوع اقامت داشتن حساب بانکی با مبلغ 6 هزار دلار است.
برای گرفتن اقامت ترکیه با اجاره خانه، ابتدا اقدام به بستن قرارداد در یک مشاور املاک معتبر می‌کنید، سپس باید اجاره‌ی کامل دو ماه و نیز %12 کل اجاره یکساله را به عنوان کمیسیون پرداخت کنید. به باد داشته باشید،طبق قوانین ترکیه تمام قبوض ملک باید به نام شما تغییر کنند.

کمترین میزان اجاره با متراژ کوچک، در شهرهای بزرگ به شرح زیر است:

 • از 3000 لیر استانبول
 • از 3000 لیر آنکارا
 • از 4500 لیر ازمیر
 • از 2500 لیر آنتالیا

مدارک لازم برای دریافت اقامت ترکیه با اجاره‌ی خانه به شرح زیر است:

 • برگه‌ی ارسالی توسط اداره‌ی مهاجرت
 • برگه‌ی پرداخت مالیات
 • بیمه درمانی که برای افراد بالای 65 سال نیاز نیست
 • برگه‌ی تایید اجاره‌نامه از طرف دفتر اسناد رسمی ترکیه یا نوتر

اقامت ترکیه با خرید مغازه

می‌توانم در ترکیه کسب‌وکار خودم را داشته باشم؟ بله، چرا که نه! با خرید مغازه در ترکیه می‌توانید بیزینس شخصی خود را راه‌اندازی کرده و اقامت ترکیه را هم به‌ دست آورید.
برای خرید مغازه و شروع به کار، چند گزینه پیش رو دارید که باید همه‌ی آن‌ها را بررسی کرده و تصمیم نهایی خود را بگیرید.

 1. اگر بودجه‌ی کافی دارید، کسب‌وکار شخصی خود را راه‌اندازی کنید، کاری که فقط متعلق به خودتان باشد. اینگونه با یک تیر دو نشان خواهید زد، هم مجوز کار دریافت می‌کنید هم اقامت ترکیه.
 2. اگر از پس هزینه‌های سنگین برمی‌آیید حق انتخاب بعدی شما، کسب نمایندگی از برندهای معروف خواهد بود.
 3. می‌توانید مغازه‌ی شخصی دیگر که در حال حاضر فعال است را خریده و همان کسب‌و‌کار را ادامه دهید.

این‌که کدام گزینه را انتخاب کنید به نوع بیزینس و سرمایه‌ی شما بستگی دارد، پس قبل از هر اقدامی به شدت تحقیق کنید.

خرید مغازه در ترکیه
آماده راه‌اندازی کسب و کار خود هستید؟

 

حال تصور می‌کنیم شما از بین 3 مورد بالا یک مورد را انتخاب کرده‌اید، ادامه روند راه‌اندازی مغازه‌ی شما بدین شکل خواهد بود:

 • ابتدا باید محل مناسبی برای مغازه بیابید، شروع به جمع کردن اطلاعات در مورد منطقه‌ها با توجه به نوع فروشگاه خود بکنید
 • به‌عنوان کارفرما، باید برای کسب اجازه‌ی کار از وزرات کار ترکیه اقدام کنید
 • شما نیاز به اخذ یک کد مالیاتی، بسته به محل زندگی خود در ترکیه دارید. توجه کنید که داشتن این کد برای شروع کسب‌وکارتان کاملا اجباری و ضروریست
 • بعد از اینکه کد مالیاتی خود را دریافت کردید باید به یکی از شعبات اداره‌ی مالیات مراجعه کرده و اقدام به دریافت گواهی ثبت برای بیزینس خود کنید
 • سپس به موسسات حقوقی در شهر خود مراجعه کرده و با کمک آن‌ها آگهی ثبتی خود را در روزنامه‌ها چاپ می‌کنید
 • قدم آخر مراجعه به شهرداری شهر و ارائه تمام مدارک مربوطه خواهد بود

بیشتر بخوانید: 

 1. راهنمای جامع خرید مغازه در استانبول
 2. راهنمای کامل خرید مغازه در آنکارا

 

روش‌های اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

 • اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌ی ثابت

در این مورد میزان حداقل سرمایه باید 500 هزار دلار بوده و سرمایه‌گذاری باید در تولید کالا و خدمات باشد به‌طور مثال ماشین‌آلات، تجهیزات، ساختمان‌سازی و …

 • اخذ شهروندی با ایجاد شغل

طبق قوانین ترکیه، یک سرمایه‌گذار خارجی که توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی تایید شده باشد و حداقل 50 شهروند ترکیه‌ای را مشغول به کار کند می‌تواند تابعیت این کشور را به‌دست آورد.

 • اخذ شهروندی از طریق افتتاح سپرده و سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه

حداقل مبلغ برای این نوع سرمایه‌گذاری 500 هزار دلار ارز خارجی یا معادل آن به لیر است که تا سه سال باید در حساب شما باقی مانده و حق برداشت آن‌ را نخواهید داشت. بانکی که در آن حساب باز می‌کنید حتما باید در کشور ترکیه تاسیس شده باشد نه این‌که شعبه‌ای از یک بانک خارجی در کشور ترکیه باشد. سپرده‌ی شما باید قابل تبدیل به ارز خارجی و یا فلزات گران‌بها باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره افتتاح حساب بانکی در استانبول

 • اخذ شهروندی با سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار

سرمایه‌گذار خارجی در صورتی که حداقل مبلغ 500 هزار دلار یا معادل ارزش این مبلغ به لیر، در این زمینه به مدت سه سال سرمایه‌گذاری کرده و توسط وزارت خزانه‌داری و اقتصاد ترکیه تایید شود می‌تواند برای اخذ اقامت اقدام کند.

 • اخذ شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در صندوق سهام

حداقل میزان سرمایه‌گذاری و خرید سهام 500 هزار دلار یا معادل آن به لیر بوده و فرد سرمایه‌گذار باید به تایید هیئت بازار سرمایه و وزارت امور خارجه برسد تا بتواند برای اقامت و اخذ شهروندی اقدام کند.

اقامت ترکیه با خرید خانه

شرایط اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

همه‌ی کسانی که در ترکیه سرمایه‌گذاری می‌کنند قادر به دریافت تابعیت این کشور نیستند؛ این سرمایه‌گذاری دارای شرایط خاصی بوده و باید از یک مبلغ معین بالاتر باشند. طبق قانون حمایت بین‌المللی این میزان توسط شخص رئیس جمهور مشخص می‌شود، براساس تصمیم شماره 418 ریاست جمهوری ترکیه، در صورتی‌که سرمایه‌گذاری فرد خارجی مطابق با این تصمیم باشد، فرد می‌تواند برای دریافت تابعیت ترکیه اقدام کند.

سرمایه‌گذاری در ترکیه با روش‌های متفاوت

ترکیه برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی شرایط بسیار آسان‌تری را نسبت به گذشته فراهم کرده، در بعضی موارد مبلغ سرمایه‌گذاری از یک میلیون دلار در گذشته، به 250-300 هزار دلار کاهش پیدا کرده، پروسه دریافت پاسپورت ترکیه‌ای هم به 2 الی 3 ماه تقلیل یافته است.

بیشتر بخوانید: بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

نکته جالب اینجاست که شما با اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری، نه تنها برای خودتان بلکه برای تمام افراد خانواده‌تان بدون نیاز به ایجاد فایل‌های درخواستی جداگانه، می‌توانید اقامت بگیرید.

سرمایه‌گذاری در ترکیه، منافع زیر را برای شما خواهد داشت:

 • دریافت سریع اقامت دائم ترکیه
 • دریافت اجازه دائم کار و سرمایه‌گذاری در ترکیه
 • تسهیل دریافت ویزای شینگن
 • هم‌چنین نیازی به دانستن زبان ترکی و اقامت در ترکیه در مدت پروسه اخذ ویزا نیز نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

 

اقامت ترکیه با خرید خانه
ام‌تی‌سی هوم در کنار شماست

هزینه زندگی در ترکیه

بدون شک هزینه‌های زندگی یکی از مهم‌ترین فاکتورها در مورد کشوری‌ست که رویای رفتنش را داریم. هزینه اقامت در ترکیه به‌شکل شگفت آوری ارزان‌تر از بسیاری از کشورهاست.
در این قسمت به بررسی هزینه‌های زندگی در ترکیه می‌پردازیم، توجه داشته باشید که این هزینه‌ها بسته به اینکه در شهرهای بزرگ و توریستی و یا در شهرهای کوچک‌تر، زندگی می‌کنید متفاوت خواهد بود؛ آنچه اینجا می‌خوانید میانگینی از این هزینه‌هاست.
متوسط هزینه‌ی یک خانواده چهار نفره در ترکیه بدون در نظر گرفتن اجاره، ماهانه 6000 تا 8000 لیر و هزینه‌های یک فرد مجرد بدون در نظر گرفتن اجاره نیز ماهانه حدود  3400 لیر خواهد بود.
هزینه‌ی زندگی در ترکیه برای دانشجویان بسته به رشته‌ی دانشجویی، نوع دانشگاه، برنامه‌ی مطالعاتی،‌ محل زندگی و هزینه‌های روزمره متفاوت خواهد بود اما به‌طور کلی این هزینه بین 3000 تا 4000 لیر تخمین زده شده است.

در ادامه، متوسط هزینه زندگی در ترکیه 2022 را با هم بررسی خواهیم کرد:

تغذیه و خریدهای روزمره

 

 

با توجه به مالیات‌های سنگینی که دولت برای مشروبات الکلی وضع کرده، رستوران رفتن‌های هر روزه می‌تواند حفره‌ی بزرگی در بودجه‌ی شما ایجاد کند. کسی که تمایل دارد با هر وعده‌ غذایی یک لیوان نوشیدنی میل کند، برای هربار باید حداقل 3 دلار پرداخت کند. اگر به قیمت مواد غذایی در ترکیه توجه کنید، متوجه می‌شوید که هزینه‌ها نسبت به کشورهای اروپایی همسایه بسیار منطقی‌تر است. کافی‌ست باهوش باشید و مانند مردم محلی خرید کنید، این‌گونه پول خوبی صرفه‌جویی خواهید کرد.

یک بطری آب 4.86 لیر یک کیلو سیب 14.83 لیر
یک فنجان قهوه 35.67 لیر یک کیلو فیله مرغ 75.66 لیر
یک پاکت سیگار 32 لیر یک پاکت شیر 19.05 لیر
یک قرص نان 9.04 لیر یک وعده فست‌فود 80 لیر
یک وعده غذا در رستوران معمولی 350 لیر یک کیلو گوشت گوساله 166.91 لیر
یک کیلو برنج 26..646 لیر یک کیلو پیاز 9.04 لیر

هزینه های زندگی در ترکیه
هزینه های زندگی در ترکیه 2022

رفت‌وآمد و جابه‌جایی

قیمت بنزین در ترکیه، به گرانی کشورهای اروپایی نیست اما در مقایسه با میزان درآمد و هزینه های ترکیه قیمت پایینی نیز ندارد. به‌عنوان یک تازه‌وارد خصوصا در شهرهای بزرگ، داشتن خودروی شخصی به شما توصیه نمی‌شود. اگر قصد خرید خوروی شخصی را داشته باشید باید هزینه‌های تعمیرات و بیمه را نیز در نظر بگیرید.

بلیت یک‌طرفه‌ی مترو 7 لیر
بلیت ماهانه‌ی مترو 375 لیر
ورودیه تاکسی 10 لیر
کرایه‌ی هر کیلومتر 6.5 لیر
یک لیتر بنزین 22 لیر

 

ورزش و سرگرمی

اشتراک ماهانه‌ی باشگاه ورزشی  406 لیر
بلیت سینما به ازای یک نفر 50 لیر

لباس

اگر عادت دارید لباس های راحت ، باکیفیت و مارک‌دار بپوشید، با حقوقی که در ترکیه دریافت می‌کنید ممکن است نتوانید هزینه‌ی این تجمل را بپردازید.
قیمت‌ها نسب به کشورهای اروپایی زیاد نیست ولی با توجه به استانداردهای ترکیه گران هستند.

یک شلوار جین  687 لیر
یک لباس تابستانه 540 لیر
یک جفت کفش مردانه چرمی 1028 لیر
یک جفت کفش ورزشی برند نایک 1321 لیر

 

بیشتر بخوانید: قیمت اجناس و ریز هزینه‌های زندگی در ترکیه چگونه است؟

نمودار نسبت هزینه‌های زندگی در ترکیه
نمودار نسبت هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌‌ی مراقبت‌های شخصی

یک بسته قرص آنتی بیوتیک 40 لیر
ویزیت دکتر شخصی 240 لیر
کوتاه کردن مو برای آقایان 40 لیر
یک بسته قرص سرماخوردگی 36 لیر
یک بسته پد بهداشتی 31 لیر

 

اجاره‌ی ماهانه‌ی آپارتمان

یک‌خوابه در مرکز شهر 3866لیر
یک‌خوابه در خارج از شهر 2424 لیر
سه‌خوابه در مرکز شهر 7097 لیر
سه‌خوابه در خارج شهر 4373 لیر

 

خرید آپارتمان به ازای هر مترمربع

آپارتمان در داخل شهر 16042 لیر
آپارتمان در خارج شهر 9743 لیر

تمامی هزینه‌ها در جون 2022 به‌روزرسانی شده است. برای دانستن هزینه زندگی در ترکیه نسبت به ایران، اعداد درج شده را در قیمت روز لیر (3400-3700 تومان) ضرب کنید.
هزینه‌ی آب و برق در ترکیه زیاد نیست و به همین دلیل اداره‌ی مخارج خانه کار سختی به‌نظر نمی‌رسد. خدمات اولیه ماهانه حدود 70 دلار و اینترنت 16 دلار است. با این‌حال هر چه آپارتمان بزرگ‌تر باشد، هزینه‌ها افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: هزینه آب، برق و گاز در ترکیه چقدر است؟

ارزان‌ترین مناطق ترکیه برای خرید خانه

حال باهم ارزان‌ترین مناطق ترکیه برای خرید ملک را مرور می‌کنیم:

دالامان Dalaman

اگر به دنبال یک منطقه‌ی آرام و دارای طبیعت زیبا می‌گردید، دالامان بهترین گزینه‌‌ی پیش روی شماست؛ خصوصا برای زندگی در دوران بازنشستگی. از دیگر مزایای خرید ملک در این شهر خصوصا برای یک خارجی، داشتن فرودگاه بین‌المللی است.
فراموش نکنید بعد از خرید ملک در ترکیه، تا 3 سال اجازه‌ی فروش آن‌ را نخواهید داشت و نیز خانه شما نباید به شکل اقساطی خریداری شده باشد.

ترابزون Trabzon

ترابزون منطقه‌ای بسیار ایده‌آل برای کسانی‌ست که می‌خواهند با خرید ملک در ترکیه سرمایه‌گذاری کنند. برعکس سواحل مدیترانه‌ای و شهرهای بزرگی چون استانبول، این منطقه کمتر مورد توجه قرار گرفته و قیمت پایین‌تری نیز دارد. در حالی‌که بیشتر خریداران اروپایی به سمت جنوب و سواحل غربی ترکیه تمایل دارند منطقه‌ی ترابزون بیشتر مورد توجه خریدارانی از کشورهای خاورمیانه است، خصوصا آن‌هایی که تصمیم دارند با خانواده مهاجرت کرده و فرهنگ و فضای سنتی را می‌پسندند.

دیدیم Didim

نام دیگر این منطقه Altinkum است، اما بیشتر با نام دیدیم شناخته می‌شود. دیدیم منطقه‌ی مورد علاقه بازنشستگان است و بسیاری از آن‌ها در اینجا زندگی کرده یا به دنبال خانه‌ی رویایی خود می‌گردند. از دلایل ارزان قیمت بودن ملک در دیدیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. وجود تعداد زیاد خانه برای سکونت و قطعه زمین برای ساخت و ساز
2. پیشرفت دیرهنگام ، تنها ده سال از آغاز خدمت رسانی و ایجاد نیازهای اولیه این منطقه مثل کشیدن جاده و …

آلانیا Alanya

با جست‌وجو در آلانیا خصوصا مناطقی که در حاشیه‌ی شهر قرار دارند مانند Mahmutlar ‌ می‌توانید موارد مناسبی برای خرید پیدا کنید. خبر خوب این است که با توجه بسیار شهرداری این شهر به بحث توریسم و جذب گردشگران، شاهد رشد چشمگیر اقتصادی آن در آینده خواهید بود.

بورسا Bursa

بورسا یکی دیگر از شهرهای مورد علاقه خریداران خاورمیانه‌ای است، خصوصا آن‌ها که علاقه‌مند به جاذبه‌های تاریخی، کوهستان و سواحل زیبا هستند. تنوع ملک در این شهر کم نیست از خانه‌باغ گرفته تا آپارتمان؛ بسته به بودجه و سلیقه‌ی خود قدرت انتخاب زیادی خواهید داشت.

متوسط درآمد در ترکیه چقدر است؟

اگر به کار کردن در ترکیه فکر می‌کنید، حتما برایتان جالب است که میزان درآمد مشاغل مختلف در ترکیه را بدانید. در ادامه به مرور حداقل دستمزد ماهانه‌ی بعضی مشاغل می‌پردازیم:

 

وکیل 6500 لیر حسابدار 4500 لیر
خلبان 8000 لیر مدرس زبان 4500 لیر
آرایشگر 3500 لیر استاد دانشگاه 6500 لیر
پزشک 13000 لیر قاضی 7000 لیر
نجار 3000 لیر باربر 1600 لیر
مهندس آی تی 7000 لیر مامور  پلیس 11000 لیر
صندوق‌دار 1700 لیر مدیر بازاریابی 6800 لیر
1400 لیر نظافت‌چی فروشنده 1600 لیر

توجه داشته باشید که میزان دستمزد پرداختی به سابقه‌ی کاری، میزان تحصیلات، محل زندگی و گاهی به جنسیت شما بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: با پردرآمدترین مشاغل‌ در ترکیه آشنا شوید

ارزش پاسپورت ترکیه

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که با داشتن پاسپورت ترکیه به چند کشور می‌توان سفر کرد؟ آیا پاسپورت ترکیه اعتبار خوبی در جایگاه جهانی دارد؟ جواب همه‌ی این سوال‌ها اینجاست.

 

با دریافت پاسپورت ترکیه سفر به بسیاری از نقاط دنیا برای شما آسان خواهد شد

ارزش پاسپورت ترکیه
ارزش پاسپورت ترکیه

در ترکیه چهار نوع پاسپورت وجود دارد:

 1. پاسپورت سبز، برای افرادی که در رده‌های حکومتی و سیاسی جایگاه مهمی دارند
 2. پاسپورت قرمز، برای شهروندان عادی
 3. پاسپورت سیاه، برای سفیران و دیپلمات‌ها
 4. پاسپورت خاکستری، برای مقامات دولتی، روزنامه‌نگاران و …

با اینکه پاسپورت ترکیه رتبه‌ی 56 دنیاست، اما مزایای زیادی برای دارندگان آن وجود دارد:

 • با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید بدون نیاز به ویزا به 72 کشور دنیا سفر کنید، کشورهایی مانند: قطر، آرژانتین، برزیل، کلمبیا، کاستاریکا، هنگ‌کنگ، اندونزی، گرجستان، ژاپن، مالزی، پاراگوئه، سنگاپور، تایلند، اوکراین و …
 • دریافت ویزای فرودگاهی نیز برای بیش از ۴۲ کشور شامل کویت، بحرین، لبنان و بیشتر کشورهای آفریقایی فراهم است. با گرفتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به کشورهایی مانند ارمنستان، لائوس، ماداگاسکار، عمان، پاکستان، تایوان، تاجیکستان، امارات متحده عربی و بیشتر کشورهای آفریقایی با ویزای الکترونیکی سفر کنید.
 • صاحبان این پاسپورت حق تحصیل رایگان و حق رای در انواع انتخابات را دارا هستند
 • دارندگان از مزایای خدمات درمانی رایگان و مستمری بازنشستگی بهره‌مند خواهند بود
 • مراحل ورود شما به کشورهای حوزه شینگن نیز با پاسپورت ترکیه، بسیار آسان‌تر است
 • با گرفتن پاسپورت ترکیه می‌توانید ملیت قبلی خود را نیز حفظ کنید، ضمنا مدت اعتبار این پاسپورت، ده سال است
 • نیازی به کسب اجازه‌ی اقامت برای یک بازه‌ی زمانی مشخص را نخواهید داشت

بیشتر بخوانید: با پاسپورت تركيه به كدام كشورها می‌توان سفر کرد؟

مدارک لازم برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در این کشور به 2 مرحله تقسیم می‌شود:

1. مدارک مورد نیاز برای خرید ملک

بعد از یافتن ملک مورد نظر خود، برای خرید آن به عنوان یک خارجی به مدارک زیر نیازمندید:

 • اصل پاسپورت
 • دو قطعه عکس4*3
 • آدرس و مدارک مربوط به محل زندگی خریدار در کشورش
 • برگه‌ی شماره‌ی مالیاتی (می‌بایست از قبل حساب بانکی در ترکیه افتتاح کنید)
 • گزارش وضعیت ملک خریداری شده از طرف شهرداری
 • بیمه‌نامه‌ی ملک در برابر زلزله
 • سند ملک یا تاپو
 • در صورتی که به زبان ترکی مسلط نیستید، حضور مترجم رسمی زبان ترکی

بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز برای خرید خانه در ترکیه چیست؟

2. مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت ترکیه بعد از خرید ملک

بعد از خرید ملک نیاز به اقدام برای دریافت اقامت دارید، شرایط لازم برای اقامت ترکیه از طریق خرید ملک به شرح زیر است:

 • 4 عدد عکس
 • برگه ارسالی اداره‌ی مهاجرت ترکیه یا راندوو
 • برگه بیمه
 • سند ملک، کپی از سند و فیش پرداختی بیمه‌ی ملک
 • اصل پاسپورت و کپی صفحه اول و صفحه ای که آخرین مهر ورود به ترکیه در آن قرار دارد
 • آدرس خریدار و فروشنده

مزایای مهاجرت به ترکیه

به عنوان کسی که تصمیم به مهاجرت گرفته شاید با خود فکر کنید که اصلا چرا ترکیه؟ باهم چند مورد که احتمالا شما را برای تصمیم‌گیری یاری می‌کند مرور خواهیم کرد:

 • اخذ اقامت ترکیه، سریع و آسان است

ترکیه یکی از آسان‌ترین شرایط را برای اقامت مهاجران داراست، هر فرد خارجی با هر ملیتی از همان روزهای ابتدایی ورود به این کشور می‌تواند درخواست اقامت داده و با 5 سال اقامت متوالی در این کشور شهروندی ترکیه را کسب کند.

 • ترکیه از امنیت بالایی برخوردار است

تمام شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آنتالیا، بدروم و تمام مرزهای آبی بسیار امن هستند. در خیابان‌ها کمتر افراد مست یا بی‌خانمان می‌بینید، هم‌چنین با امنیت بالایی همراه فرزندان خود می‌توانید پیاده‌روی های شبانه داشته باشید.

ترکیه رتبه‌ی 48 دنیا از نظر میزان امنیت را داراست؛ شاید باور نکنید اما از نظر امنیت از کشورهای کانادا، انگلیس و استرالیا نیز جلوتر است!

 • با درآمد کم، کیفیت خوبی از زندگی در دسترس است

نیازی نیست درآمد بالایی داشته باشید تا بتوانید زندگی راحتی را در ترکیه تجربه کرده، سفر بروید، تغذیه سالم داشته باشید و در یک کلام شاد زندگی کنید. البته که هر چه بیشتر درآمد کسب کنید استطاعت مالی بالاتری خواهید داشت، اما برای داشتن یک زندگی زیبا و راحت نیازی نیست ثروتمند باشید.

 • هزینه‌های نگهداری املاک و مالیات سالیانه پایین است

پرداخت مالیات سالانه در ترکیه برای هر فردی با هر بودجه‌ای امکان‌پذیر است. در صورت داشتن واحد اقامتی و زمین تنها نیاز است مالیات واحد اقامتی را بپردازید.

 • خدمات پزشکی، کیفیت بالا و هزینه‌ی مناسبی دارد

به عنوان یک خارجی، داشتن بیمه درمانی اجباری است. بیمه هزینه‌ی درمان‌های جزئی و نیز مشکلات جدی مثل جراحی را پوشش می‌دهد. تمام بیمارستان‌های ترکیه حتی در نقاط مرزی این کشور از آخرین تجهیزات پزشکی روز دنیا استفاده می‌کنند. ترکیه در بین یکی از ده قطب برتر دنیا در زمینه‌ی توریسم پزشکی نیز قرار دارد.

مصاحبه برای اقامت ترکیه

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که از مصاحبه حضوری وحشت دارید، نگرانی به خود راه ندهید هر چه در این مورد بیشتر بدانید، ترس‌تان کمترخواهد شد.
وقتی پروسه‌ی آنلاین اجازه‌ی اقامت شما به انتها برسد، تاریخ مشخصی برای حضور در اداره‌ی مهاجرت و مصاحبه‌ به شما اطلاع داده خواهد شد. در بعضی استان‌ها شما حق انتخاب دارید تا زمان مناسب خودتان را از بین چند گزینه انتخاب کنید، اما مثلا در شهری مثل استانبول، تاریخ و زمانی که برای مصاحبه به شما اعلام شده به‌هیچ‌وجه قابل تغییر نیست.
هم‌چنین سیستم، هم‌زمان با اعلام تاریخ و زمان مصاحبه لینکی برای شما ارسال می‌کند تا مدارک خود را در آن بارگزاری کنید. یک کپی از تمامی مدارک را در کامپیوتر برای خودتان نگه داشته سپس از همه صفحات مدارک خود پرینت بگیرید تا در روز مصاحبه همراه‌تان باشد.
قبل از مصاحبه بسته به نوع اقامت درخواستی مدارک لازم را تهیه کنید حواس‌تان باشد ماموران اداره‌ی مهاجرت استامبول معمولا مدارکی بیش از آنچه قبلا خواسته شده از شما طلب می‌کنند. اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد، لیست مدارک اضافه قبل از مصاحبه از طریق ایمیل یا پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.
یکی دیگر از کارهایی که باید از قبل انجام دهید، پرداخت بهای اجازه‌ی اقامت یا RESIDENCE PERMIT FEES است. سه روش برای پرداخت وجود دارد:

1. از طریق کارت اعتباری و به شکل آنلاین
2. مراجعه به اداره‌ی مالیات و پرداخت
3. مراجعه به بانک‌های VAKIF BANK, ZIRAAT BANK, HALK BANK

در روز مصاحبه، به‌هیچ‌وجه دیر نکنید حداقل از نیم ساعت قبل در اداره‌ی مهاجرت حاضر باشید. قبل از رفتن اگر شک دارید که بعضی مدارک اضافه را با خود ببرید یا نه، حتما آن‌ها را بردارید! مدارکی که از شما می‌خواهند به آن‌ها تحویل دهید، شامل موارد زیر است:

 • اجاره‌نامه یا سند ملک شخصی تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی
 • فاکتورهای پرداخت شده برای امور مهاجرتی
 • شش عکس 4*3
 • بیمه درمانی
 • اصل پاسپورت و کپی و ترجه آن تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی
 • فرم‌های تکمیل شده مربوط به مهاجرت
مصاحبه برای اخذ اقامت ترکیه
مدارک لازم برای روز مصاحبه را به یاد داشته باشید

 

قبل از ورود، نگهبان اداره، پاسپورت، برگه‌ی اجازه‌ی اقامت و پرینت فرم روز مصاحبه را چک کرده و به شما اجازه‌ی ورود خواهد داد.
متخصصان اداره‌ی مهاجرت افرادی بسیار مودب و حرفه‌ای بوده، بیشتر اوقات رفتار دوستانه‌ای دارند؛ شجاع و محترم باشید و با آن‌ها با لبخند و روی باز صحبت کنید. در نظر داشته باشید که این افراد شغل بسیار سخت و استرس‌زایی دارند.

سوالات مصاحبه اقامت ترکیه معمولا به شرح زیر است:

 • آیا تنها هستید یا افراد دیگری نیز با شما زندگی می‌کنند؟
 • آیا کار می‌کنید؟
 • آیا قصد کار کردن دارید؟
 • آیا پول کافی برای تامین هزینه‌های خود را دارید؟
 • چرا می‌خواهید در ترکیه زندگی کنید؟

آن‌ها قصد ندارند تا دنبال دلیلی بگردند تا شما را حذف کنند، بلکه به دنبال کشف علت اصلی حضور و اقامت شما در ترکیه هستند.
یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های ماموران مهاجرت این است که شما به شکل غیرقانونی در ترکیه کار کنید؛ در واقع وظیفه‌ی اصلی شما این است که آن‌ها را متقاعد کنید که هرگز این اقدام را انجام نخواهید داد.
سپس باید در مورد محل زندگی خود با مامور مهاجرت صحبت کنید،

 • سند ملک خریداری شده یا اجاره‌ نامه را به او نشان دهید
 • اگر در منزل شخص دیگری زندگی می‌کنید، آدرس وی را با جزئیات تحویل دهید
 • اگر در هتل اقامت دارید نامه‌ی هتل را ارائه کنید
 • اگر چیزی به‌نام شما خریداری شده فاکتور آن را تحویل دهید

گاهی ممکن است مدرکی را فراموش کرده باشید یا مدرک اضافه از شما در حین مصاحبه برای اقامت ترکیه خواسته شود که آن‌ را همراه ندارید، در این‌صورت اداره‌ی مهاجرت یک مهلت زمانی 30 روزه به شما می‌دهد تا مدارک را برای‌شان فراهم کنید. اگر در این مدت به مدرک درخواستی ارسال نشود و یا برای توضیح درباره‌ی عدم ارسال به اداره مراجعه نکنید، پرونده‌ی اقامت شما ریجکت شده و حداقل تا 6 ماه آینده قادر به درخواست مجدد نخواهید بود.

کیملیک کارت چیست؟

کسانی که برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کرده‌اند، کیمیلک کارت را به خوبی می‌شناسند. اگر کسی بخواهد بیش از 90 روز در ترکیه زندگی کند باید نسبت به دریافت کیملیک کارت خود اقدام کند. کارت کیملیک در واقع مجوز اقامت در ترکیه است. به عبارت دقیق‌تر کیملیک کارتی است که اطلاعات دقیق صاحب آن را نشان می‌دهد. این کد 11 رقمی شامل اطلاعاتی نظیر محل سکونت، شماره‌ی تماس، کد پستی، اطلاعات شناسایی شخصی مانند نام و نام خانوادگی می‌باشد.
اگر شخصی قصد داشته باشد اقامت طولانی‌تر از 3 ماه در ترکیه داشته باشد، ابتدا باید برای دریافت کارت کیملیک خود اقدام نماید تا اقامتش در خاک ترکیه به‌صورت قانونی ثبت شود. این کارت به دو شکل دائم و موقت صادر می‌شود. کارت موقت مخصوص کسانی است که با خرید ملک در ترکیه، تحصیل یا سرمایه‌گذاری اجازه‌ی اقامت ترکیه را پیدا کرده‌اند. کیملیک کارت موقت، قابل تمدید است. همچنین بسته به روش اقامتی، قابلیت تبدیل به کیملیک دائمی را نیز دارد.
کیملیک کارت دائم، کارت اقامتی برای افرادی است که موفق به دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه شده‌اند. خرید خانه با ارزش بیش از 400 هزار دلار یکی از روش‌های دریافت شهروندی ترکیه است.

مراحل دریافت کیملیک ترکیه

برای دریافت کیملیک کارت ترکیه باید مراحل زیر انجام پذیرد

 • سفر به کشور ترکیه
 • خرید ملک در ترکیه یا اجاره‌ی ملک
 • دریافت بیمه‌نامه‌ی معتبر (بیمه سلامت)
 • درخواست راندوو و تکمیل فرم راندوو
 • تهیه مدارک لازم جهت دریافت کیملیک

مدارک لازم برای کیملیک ترکیه

بعد از تعیین زمان راندوو توسط اداره‌ی مهاجرت برای تکمیل فرایند دریافت اقامت ترکیه لازم است مدارک زیر ارائه شود:

 • اصل و کپی گذرنامه
 • پرینت فرم تکمیل‌شده‌ی درخواست اقامت ترکیه
 • دریافت و ارائه‌ی شماره‌ی مالیاتی
 • بیمه‌ی سلامت
 • 4 قطعه عکس رنگی پرسنلی
 • سند خانه یا اجاره‌نامه
 • تائیدیه آدرس محل سکونت از سوی شهرداری منطقه

دریافت کارت کیملیک به‌عنوان مهم‌ترین بخش دریافت اقامت ترکیه، هزینه‌ای در حدود 110 لیر دارد. تایید و ارسال نهایی این کارت هم در حدود یک ماه و نیم به طول می‌انجامد.

دریافت اقامت ترکیه چند روز طول می‌کشد؟

فرض می‌کنیم تا این‌جا همه مراحل به درستی پیش رفته، حال می‌خواهیم بدانیم گرفتن اقامت ترکیه چند روز طول می‌کشد؟
بعد از انجام مصاحبه، شما برگه‌ای به‌نام TEBLIĞ TEBELLÜĞÜ دریافت خواهید کرد، در بالای برگه کد درخواست اقامت را می‌بینید که ثابت می‌کند شما برای دریافت اقامت اقدام کرده‌اید.
در این برگه، ذکر شده که نتیجه بررسی وضعیت شما در طی 90 روز اطلاع داده خواهد شد، پس برای اینکه بدانید اجازه‌ی اقامت ترکیه را دارید یا نه، باید حدودا 3 ماه صبر کنید.

تمدید اقامت ترکیه در دوران کرونا

برای تمدید اقامت خود در ترکیه، باید قبل از اتمام مهلت آن به سفارت ایران در ترکیه و یکی از دفاتر پلیس ترکیه مراجعه کرده و برای دوره‌ی اقامت بعدی خود اقدام کنید. به‌طور مثال فرض کنیم شما با ویزای توریتس وارد خاک ترکیه شدید، آیا بعد از اتمام مهلت 180 روزه ویزا برای ایرانیان قصد اقامت برای کار را دارید یا تحصیل؟ خرید ملک یا اجاره‌ی خانه؟  توجه داشته باشید بسته به نوع اقامت  و ملیت شما، در موارد مختلف گاهی نیاز است به ایران بازگشته و از طریق سفارت ترکیه در ایران برای ویزای بعدی خود اقدام کنید.

مراحل تمدید اقامت در دوران کرونا فرق زیادی با قبل از شروع پاندمی نداشته، تنها شاید در بعضی موارد پروسه طولانی‌تر شده و به تعویق افتاده باشد.

مشاوره اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از روش‌های کسب اطلاعات موثق، جست‌و‌جوی سایت اقامت ترکیه و برقراری تماس با مشاوران آن است. مشاور اقامت ترکیه کسی است که گام به گام تا اخذ اقامت شما را راهنمایی و همراهی می‌کند و شرایط اخذ اقامت ترکیه را برایتان شرح می‌دهد. شما باید بدانید که اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک برایتان بهتر است یا سرمایه گذاری؟ پاسخ سوالات شما نزد مشاور اقامت ترکیه است.
مشاوران ام تی سی هوم با آشنایی به آخرین شرایط و قوانین مهاجرت، در ایران و ترکیه به شما کمک می‌کنند تا انتخاب درست و دقیقی داشته باشید. ام تی سی هوم به شما کمک می‌کند تا از آخرین شرایط اقامت در ترکیه با خرید ملک آگاه شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

راه‌های برقراری ارتباط با مشاوران ام تی سی هوم:

 • 09129536964
 • 00905304119082
 • 02188664067
 • واتس‌اپ 09129533230

سوالات متداول

1.سریع‌ترین راه اخذ اقامت ترکیه چیست؟

خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار در این روش بین 3 الی 5 ماه اقامت ترکیه را دریافت خواهید کرد

2. آیا با خرید خانه می‌توانیم پاسپورت ترکیه را دریافت کنیم؟

بله در صورتی که ارزش آن بالاتر از 400 هزار دلار باشد، در مورد مبالغ کمتر، شرایط زمانی دریافت پاسپورت متفاوت خواهد بود.

3. آیا با اخذ اقامت ترکیه، شهروندی ایران را از دست می‌دهیم؟
خیر هم‌زمان اقامت هر دو کشور را خواهید داشت