مقايسه دو شهر استانبول و آنكارا

مقايسه دو شهر استانبول و آنكارا

ار آنجايى كه شهرهاى آنكارا و استانبول ٢ شهر بزرگ و پيشرفته تركيه هستند هرساله ايرانى هاى زيادى در انتخاب ٢ شهر هم از لحاظ اقامت و هم گردش سر دو راهى ميمانند. مادر اين مطلب تفاوتهاى اصلى بين در شهر را براى شما مشخص ميكنيم. سليقه ها در انتخاب يكى از اين در شهر بسته به هدف و شرايط متفاوت ميباشد.

*استانبول: شهرى بزرگ با مساحتى گسترده بين دو قاره آسيا و اروپا با جمعيتى حدود ١٥ ميليون نفر و با قرار دادن تنگه بسفر در دل خود نگين نقشه توريستى جهان است. از لحاظ جغرافيايى در غرب تركيه قرار دارد و از شمال به درياى سياه و از جنوب به درياى مرمره مشرف ميباشد.آب و هواى اين شهر مرطوب و معتدل ميباشد.به خاطر وجود دريا تابستان هاى گرم و شرجى و زمستان هاى نسبتاً سردى را داراست. مطمئناً اولين چيزى كه در بدو ورود به اين شهر رويايى نظر شما را جلب ميكند منظره بينظير درياى مرمره و ساختمان هاى بلند قامت تجارى است. استانبول به خاطر گذشته تاريخى خود جاذبه هاى گردشگرى خيلى زياد و معروفى را داراست.چنان كه هنگام ديد و بازديد از اين مكان ها خود را بين مخلوطى از فرهنگهاى عثمانى. رومى و اروپائى مييابيد. به خاطر اين جاذبه ها اين شهر هر ساله ميزبان تعداد زيادى گردشگران و توريست هاى آسيايى، اروپايى و آمريكايى ميباشد. استانبول از تنوع غذايى و رستورانى بسيارى برخوردار است و شما ميتوانيد به راحتى به غذاهاى تركى و بين المللى دست بيابيد. به علاوه به علت وجود صنايع و مراكز علمى زياد در اين شهر، امكان اشتغال طالبان كسب و كار بسيار زياد است.

*آنكارا: آنكارا پايتخت كشور تركيه بوده، نسبت به استانبول از مساحت كمترى برخوردار است و از لحاظ جغرافيايى حدوداً در مركز كشور تركيه قرار دارد. جمعيت اين شهر حدود ٥ ميليون نفر است. بر اساس دورى از دريا و شرايط جغرافيايى آب و هواى خشن ترى دارد. شما در آنكارا تابستان ها گرم و خشك و زمستان هاى بسيار سردى را تجربه خواهيد كرد. هرچند آنكارا هم مانند استانبول مدرن و پيشرفته است ولى در آن ساختمان هاى بلند و آسمان خراش ها به طرز فشرده به چشم نميخورد. اين شهر بيشتر مقصد تجار،بازرگانان و سياستمداران است.به علاوه آنكارا فضاى سبز و پارك و خيابان ها و بلوارهاى درخت كارى شده بيشترى نسبت به استانبول دارد.

هر دو شهر داراى مراكز خريد زيادى ميباشند ولى تنوع در استانبول بيشتر ميباشد. لازم به ذكر است خرج زندگى و رفت و آمد در هر دو شهر حدوداً يكسان ميباشد.