بی اوغلو

بی اوغلو

استانبول به عنوان پرتوریست ترین شهر جهان هر ساله پذیرای مردم زیادی از کل کشورها بخصوص ایران می باشد. حتی اگر یکبار هم به استانبول سفر کرده باشید حتما با منطقه بی اوغلو خصوصا میدان تکسیم و خیابان استقلال آشنایی کامل دارید. منطقه بی اغلو (به ترکی استانبولی Beyoğlu) منطقه ای از استانبول در بخش اروپایی است که بلحاظ موقعیت جغرافیایی از شمال غربی توسط کاییت حانه، از شمال توسط شیشلی، از سمت شرق بشیکتاش و بسفر، و  از جنوب و جنوب غربی توسط شاخ طلایی محاصره شده است. مساحت آن 8.76 کیلومتر مربع است.

اینطور شایعه شده که نام بی اوغلو “Beyoğlu” از نام شاهزاده ای که حاصل ازدواج سفیر ونیز با یک زن یونانی در زمان سلطنت سلطان سلیمان در یک عمارت پیرامون تاکسیم بوده است، مورد استفاده قرار گرفته و سر زبان ها افتاده است. بهر حال بی اوغلو منطقه ای بسیار قدیمی در استانبول است که زمانی مسلمانان در آن اقلیت بودند و بیشتر ساکنان آن را یونانی ها، ونیزی ها و ارمنی ها تشکیل می داند؛ چرا که منطقه بی اوغلو بسیار نزدیک به گالاتا است جایی که محل رفت و آمد بازرگانان خارجی در زمان های گذشته بوده است. بعدها بی اوغلو همچون شهرکی از نزدیکی های گالاتا تا اطراف شاخ طلایی گسترش پیدا کرد و سپس به منطقه ای پر رونق و تجاری-تفریحی تبدیل شد.

اکنون منطقه بی اوغلو جزء شلوغ ترین، زنده ترین و جذاب ترین مناطق استانبول است که انواع مغازه ها و فروشگاه ها، هتل ها، رستوران ها و کافی شاپ های سبک مدرن و سنتی را در آن می توانید بیابید.

 

بهترین منطقه برای پیاده روی های لذت بخش و خریدهای هیجان انگیز  است که در طی مسیر هم می توانید از غذاهای معروف خیابانی ترکی در خیابان استقلال امتحان کرده و یا از موزه ها و ساختمان های جالب آن بازدید نمابید.

عکاسان معروف دنیا از همه کشورها خود را به این منطقه می رسانند تا بهترین و رنگی ترین تصاویر حرفه ای خود را در آنجا ثبت کنند.

تراموای معروف خیابان استقلال که مسیر سه کیلومتری میدان تکسیم تا انتهای خیابان را طی می نماید از جاذبه های دیگر این منطقه است که رتبه دوم در بین قدیمی ترین ترامواهای دنیا را به خود اختصاص داده است.

بی اوغلو به پاریس مشرق معروف است بدلیل نوع ساختمان ها و معماری این قسمت از استانبول که بر اساس معماری دوره بیزانس شکل گرفته است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در منطقه بی اوغلو 18 موزه وجود دارد که معروف ترین آنها عبارتند از:

موزه گالاتای – موزه هنر مدرن – موزه بانک عثمانی – موزه مینیاتورک – موزه اورهان کمال – موزه مادام توسو – موزه پول – موزه معصومیت – موزه پرا

تعداد 19 محل تاریخی و تعداد 17 مرکز فرهنگی (کولتور مرکزی) در منطقه بی اوغلو وجود دارد که برای هنرمندان و یا علاقمندان به هنر همچون بهشتی رویایی قابل دسترس است.

سفارت های مهم ترکیه اکثرا در همین منطقه وجود دارند از جمله سفارت های آلمان، امریکا، هلند، فرانسه، انگلیس، ژاپن و سفارت روسیه!

کلیساهای متعدد که همگی از قدیمی ترین و زیباترین کلیساهای دنیا هستند و مساجدی با معماری های منحصربفرد و مغازه های تاریخی همه و همه در این منطقه خودنمایی می کنند که هر توریستی از دیدن آن به وجد می آید ولی زمان کافی برای بازدید از همه آنها میسر نمی گردد.

بناربراین برای بازدید از مکان های معروف این منطقه و خرید و پیاده روی خود حتما در فکر یک برنامه ریزی دقیق باشید تا از سفر خود بهترین استفاده ممکن را ببرید.

در ادامه اطلاعات راجع به این منطقه بد نیست به معروف ترین کافی شاپ ها و رستوران های بی اوغلو هم اشاره کنیم چرا که پاتوق روشنفکران و مشهورترین نویسنده ها و شاعران جهان است.

رستوران اوتانیک  (Otantik)

رستوران چانگا  (Changa)

رستوران لب-دریا  (Leb-i-Derya)

رستوران مکزیکی پیکانته (Picante)

رستوران 360 استانبول  (360 Istanbul)

رستوران بی اوغلو سالاش فاسیل (Beyoğlu Salaş Fasil)

رستوران های ایرانی هم در خیابان استقلال وجود دارند که می توانید در سفر خود از غذاهای ایرانی آنها بهره ببرید اما پیشنهاد ما به شما، امتحان کردن غذاهای ترکیه است که از نظر طعم و مزه با فرهنگ ما سازگاری کاملی دارند و بسیار متنوعند و می توانید از آنها لذت ببرید.

منطقه بی اوغلو که خود جزء مناطق 39 گانه ی استانبول است دارای 45 محله است که مهم ترین و محبوبترین آنها به نام های زیر است:

محله فیروز آغا – محله جهانگیر – محله اسقلال – محله کادی مهمت –محله  سرور – محله پیاله پاشا –محله بلبل-محله حاجی احمد –محله فاتح تپه

از نام محله ها که بگذریم، باید این نکته را متذکر شویم که منطق بی اوغلو دارای بهترین دانشگاهها و مؤسسات آموزشی است. از جمله دانشگاه مرکزی، دانشگاه هنرهای زیبا میمار سینان که بسیار معروف است، دانشگاه فنی استانبول گومورسویو و 31 مدرسه ابتدایی و 30 موسسه آموزش متوسطه از جمله دبیرستان گالاتارایای، دبیرستان بیوغلو آناتولی، دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول، دبیرستان ایتالیایی، دبیرستان فرانسوی سنت بنوئیت، دبیرستان اتریشی، دبیرستان فرانسوی Sainte-Pulchérie و همچنین مؤسسات آموزشی وجود دارند که به اقلیتهای ارمنی و یونانی خدمات ارائه می دهند.
تعداد 12بیمارستان ، 29 پلی کلینیک و 7 مرکز بهداشت در محدوده بی اوغلو نیز وجود دارند که با خیال آسوده می توانید در این منطقه سکونت نمایید و از جهت امکانات بهداشتی در آرامش کامل باشید.

مکان های دیدنی بی اوغلو از میدان تکسیم گرفته تا جذابیت های خیابان استقلال و خیابان جهانگیر و برج گالاتا و پل گالاتا و غیره آنقدر گسترده است که در مقالات جداگانه به مطالعه آنها می پردازیم.

برای کسب اطلاعات دقیق راجع به قیمت های خرید ملک در نزدیکی میدان تقسیم و منطقه بی اوغلو حتما با بخش تماس های سایت ام تی سی هوم در ارتباط باشید.