بازارهای هفتگی در ترکیه شبیه بازارهای رشت است؟

بازارهای هفتگی در ترکیه شبیه بازارهای رشت است؟
99.02.26

بازار های هفتگی، مکان های محبوب خرید بیشتر مردم در ترکیه هستند. این یک عادت سنتی و مردمی است. ترک ها در یک روز مشخص از هفته به بازار هفتگی بروند و به خرید در بازار بپردازند. در هر شهر ترکیه، بازارهای هفتگی در روز خاصی از هفته در روستا یا شهر برگزار میشود. حتی در شهرهای بزرگ، بازار هر.منطقه در روز دیگری برگزار می شود. خرید در این بازارها از صبح خیلی زود شروع می شود و تا عصر ادامه می یابد.

ترک ها ترجیح می دهند سبزیجات و میوه ها را از این بازارها خریداری کنند. و اصلا به همین دلیل به بازار هفتگی می روند. زیرا محصولات تازه و متنوع با قیمت مناسب.در این بازارها یافت می شوند. تفاوت قیمت با سوپرمارکتها زیاد بوده و در بازارها همه چیز ارزانتر است. یکی از دلایلی که مردم به بازار می روند، دسترسی مستقیم به محصولات طبیعی و محلی است. در این بازارها، بسیاری از تولید کنندگان و کشاورزان محلی می توانند محصولات خود را به صورت مستقیم بفروشند.

برخی از زنان خانه دار حتی غذا و یا اشیاء دست ساز (صنایع دستی) ساخته شده خود را در این بازارها به فروش می رسانند. اگرچه عمدتا سبزیجات و میوه ها در بازارهای هفتگی به فروش می رسند، اما می توان چیزهای دیگری نیز یافت. در بعضی از بازارهای کوچک.فقط محصولات غذایی وجود دارد. در حالیکه در بسیاری دیگر از بازارها می توانید محصولات مختلفی را نیز مشاهده کنید. عبارت معروفی برای مکانهایی که همه چیز را می توان یافت در زبان ترکی وجود دارد.که می گوید “نیست؟ نیست!”.

در حقیقت، این جمله برای بازارهای خیابانی و هفتگی بسیار مناسب است.

چه چیزی در بازار فروخته می شود؟

-سبزیجات تازه، میوه و صیفی جات

-آجیل، میوه های خشک

-انواع ادویه جات، ترشی جات

-محصولات لبنی و غذاهای مختلف حیوانات(دانه و…)

-نان دستی و سنتی، بسیاری از غذاهای خانگی و سنتی

-غذاهای خیابانی (پنکیک ، شیرینی و غیره)

-انواع لباس، کفش

-محصولات و منسوجات خانگی (حوله، پتو، پرده و…)

-جواهرات مصنوعی و وسایل تزئینی

-ظروف کوچک خانگی و آشپزخانه

-محصولات بسیاری مانند لوازم التحریر را.نیزمی توانید.در این بازارها مشاهده کنید.

محیط بازار و بازاریان

 بازارهای هفتگی که بارزترین نمونه فرهنگ خرید خیابانی در ترکیه هستند. محیطهای صمیمی با رنگ، صدا، طعم و بو مخصوص هستند که با محیط و زندگی روزمره همراه و یکپارچه شده است. به طور کلی برای یک محیط بازار معمول می توان گفت;

– بازاریان (فروشندگان) با فریاد زدن هنگام فروش محصولاتشان، توجه مشتریان را جلب می کنند. هر بازاری استایل خاص خود را در فروش دارد.

ممکن است بشنوید که آنها بعضی از کلمات یا شعارها را برای تبلیغ محصولاتشان مدام تکرار می کنند.

– اگر به میز فروش محصولات نزدیک شوید، فروشنده.بلافاصله یک کیسه یا ظرف را.در اختیار شما قرار می دهد و به شما امکان می دهد محصولات مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بدین ترتیب مشتری می تواند سبزیجات یا میوه ها را برای خرید انتخاب کند. (این کار ممکن است در همه بازارهای ترکیه معتبر نباشد.)

– خرید سبزیجات و میوه ها به صورت عددی در بازارها مناسب نیست. در بازارهای هفتگی معمولاً خرید با کیلو انجام می شود. در عوض در سوپرمارکت ها می توانید به صورت عددی خرید کنید.

– بسیاری از فروشنده ها نیز دوست دارند محصولاتی را که به مشتری می فروشند، توسط مشتری مزه شوند. آنها بابت این کاراز شما پولی.دریافت نمیکنند و شما مجبور به خرید چیزی را که آن را مزه کرده اید، نیستید.

– خرید با پول نقد در بازار انجام می شود.

– در دست بیشتر مشتریان می توانید.کیف هایی به نام “کیف بازار” یا همان “سبد خرید” را ببینید. ترک ها (مخصوصا افراد با سن بالا) معمولاً به دلیل انجام خرید هفتگی از بازار با این کیف ها می روند.

– اگرچه این بازارها خیابانی و هفتگی هستند، اما چانه زدن برای خرید.مواد غذایی امکان پذیر نیست.