استانبول كارت

استانبول كارت
98.11.29

استانبول كارت، كارت هوشمندى است كه براى استفاده از تمامى وسايل نقليه عمومى داخل شهرى (مختص استانبول) استفاده ميشود. چنان چه در سفر خود به استانبول قصد استفاده از مترو، اتوبوس و … داريد ما به شما توصيه ميكنيم كه حتما يك استانبول كارت براى خود تهيه كنيد. استفاده از اين كارت هم در رفت و آمد كار شما را آسان و سريع ميكند و هم از نظر اقتصادى مقرون به صرفه است.

تاريخچه اين كارت به سال ٢٠٠٩ برميگردد كه در اين سال معرفى شد و جاى بليط الكترونيكى آكبيل (akbil) را گرفت. ابعاد اين كارت ماند كارتهاى معمولى (كارتهاى بانكى و غيره) بوده و به راحتى در جيب ويا كيف پولتان جا ميگيرد. شما بدون ارائه مدرك خاصى ميتوانيد اين كارت را از دستگاه هاى اتوماتيك موجود در سطح شهر و ايستگاه ها تهيه كنيد. با دارا بودن اين كارت ديگر نيازى نيست براى هر بار استفاده از وسايل نقليه بليط تهيه كنيد و وقت خود را در صف بليط و يا گشتن باجه بليط فروشى تلف كنيد. مزاياى ديگر كارت:

١- اعتبار كارت شما از قبل پرداخت شده: شما هنگام تهيه اين كارت هزينه مشخصى پرداخت ميكنيد وتا هميشه كارت با قابليت شارژ مجدد از آن شما ميگردد. هروقت نياز بود كافيست اعتبار كارت خود را از دستگاه هاى تمام اتوماتيك و با پرداخت مبلغ دلخواهتان افزايش دهيد. تعداد اين دستگاه ها در سطح شهر و ايستگاه ها زياد است و وقت خاصى براى انجام اين كار از دست نميدهيد.

٢-اين كارت در بيش از يك وسيله نقليه كار آمد است؛(به جز تاكسى)

براى استفاده از اتوبوس،مترو،كشتى(واپور)، قطار كابلى و ترامواى ميتوانيد از اين كارت استفاده كنيد.

٣- سفر دوم با حدود 30٪؜ تخفيف!

اگر با فاصله كمتر از ١ ساعت بعد از استفاده از كارت سوار وسيله نقليه ديگرى شويد فقط 70٪؜ از كل مبلغ سفر از اعتبار كارت شما كم ميشود.

٤- باقى مانده پول خود را پس بگيريد!!

چون مسيرها طولانى هستند در ابتداى پرداخت هزينه سفر دستگاه پول كل مسير را از شما كم ميكند، چنان چه شما مسير كمترى را طى كنيد به واسطه دستگاه هاى شارژ ميتوانيد باقيمانده پول خود را دريافت كنيد.

٥- استفاده آسان!

فقط با نزديك كردن كارت به دستگاه نصب شده در وسايل نقليه ميتوانيد از آن استفاده كنيد. در صورتى كه پرداخت شما با موفقيت انجام شود دستگاه بوق ميزند و ميتوانيد در صفحه نمايشگر دستگاه مقدار اعتبار باقى مانده كارتتان را مشاهده كنيد. چنان چه كارت اعتبار كافى نداشته باشد عبارت “باقيمانده ناكافى” (yetersiz bakiye) را در صفحه مشاهده خواهيد كرد.